Zahrál a prolistoval jsem si Vzbouřenou planetu, Samurajův meč a Bojechtivého válečníka.
Vzbouřená planeta je nehratelná. Jde sice o hezké prostředí, ale postava, na níž leží osud lidstva, se musí chovat naprosto iracionálně, aby bylo možné hru vyhrát.
Bojechtivý válečník je o náhodě. Hráč nedostane šanci hledat to, co potřebuje. Prostě "našel jsi něco, tak už vypadni a nepřemýšlej, jestli bys raději neměl hledat ještě dál".
Jen Samurajův meč je skutečně hratelný. Tomu nemůžu vytknout nic zásadního.

A zahrál jsem si i Norika a moc mě zklamal. Tenkrát jsem to žral, protože Chvátil je srandista. Ale jako gamebook to nefunguje. Když o tom přemýšlím, Chvátil si s tím jen vyhrál, tak se k tomu nesmí přistupovat jako k dobrodružné knížce, ale zkoušet šílené možnosti. Když na mě padají kameny uprostřed a vpravo a já uhnu doleva, tak autor napíše, že kecal a že ve skutečnosti vlevo padal kámen - jen ho nebavilo, že se mi podaří pokaždé uhnout. Nebo se nechci jít podívat ke srocení lidí, tak mě autor přemlouvá ať tam jdu a když stejně nechci, tak poznamená, že Norik se tam mezitím šel podívat - když se s tím vymýšlel, tak tam prostě půjdu. Nebo se rozhodnu nevlítnout bezhlavě na draka a on mě nechá pročítat několik odkazů, než mi oznámí, že draka mezitím porazil někdo jiný. A LeVeKteKaDruZab je kapitola sama pro sebe. Pokud zjistíte, že ten název je zkratka: Les ve kterém každý druhý zabloudí, tak si můžete zajistit, že vy budete ten první - a projdete lesem hned. Když ne, tak budete bloudit bludištěm, ze kterého vede jediná cesta částečně náhodná.
@SilentWolf (04.08.2012 16:56): Oheň na vodě je jediný díl, který jsem nehrál v češtině (z těch, co tu vyšly, tj. 1-15). V online verzi byla celá aféra s kopím předělána (viz. Section 299 http://www.projectaon.org/en/xhtml/lw/02fotw/errata.htm.

Některé hádanky byly fajn, ale na některé složitější číselné v LW jsem třeba taky nepřišel. A s překladem si taky člověk nemohl být jistý - když drak Tatsu v Samurajově meči dává hádanky s tím, že odpověď se má spočítat podle pořadí písmen v abecedě a odpověď na druhou hádanku jsou Nůžky... počítají se i česká písmena (s háčky, ch, atd) nebo ne? To se fakt musí zkusit a pak ať se někdo diví, že se i u gamebooků podvádí...

jinak ten problém se Vzbouřenou planetou jsem měl taky -i když jsem znal výsledný odkaz, tak jsem nepřišel na ani jedno z čísel:)
Mě přišel nedohratelný druhý díl Lone Wolfa.. jsou tam situace

1- že na podobnou scénu (2bod) ani nenarazíte (automaticky mrtví na konci)
2- najdete člověka propíchlého kopím který je v agónii a kolem něj pobíhají giakové (takoví malí sráči) A pokud si to dobře pamatuju řeknou ti ať se mu podíváš do torby.. a teď je rozhodnutí podívat se tam (postava automaticky odejde) nebo je ignorovat a pomoct mu- kopí si dáte do inventáře.. ale je to jakýsi démon a napadne vás- KOPÍ potřebujete a mylsím že každý se ale nejdřív přesvědčí a podívá se do té torby
3- kopí jde věnovat vašemu společníkovi aby hlídal vchod jeskyně (pokud mu ho dáte umřete)

Prostě potřebujete magickou zbraň u konce, a za celou knihu jde najít pouze to kopí.. Ta souhra náhod připomíná prostě bug... knižní bug.. nikdy jsem to nedohrál kvůli tomu.. až pak jsem musel podvádět..

Jinak prvky jako strach, čest, jed v těle, palivo u auta- ty knihy patří mezi mé nejoblíbenější :) Ale naopak jsem nenáviděl hádanky :D jako malý jsem prd uhodl.. a hlavně v tom labyrintu jsou nějaké..

A strašlivý netvor je výsměch který má v člověku vzbudit frustraci :D ! Je tam třeba místnost kde jde udělat asi 5 věcí.. musí to být tak 12 odkazů celkem.. ale když už do ní vejdete nikdy z ní nevylezete.. je tam nesmrtelný kostlivec a prostě smůla.. nikdy ani nevím jak jsem se tam octnul ale vím že z ní odejít nejde..
U toho pekelného domu mě taky štvaly podobné situace..

A scifi otec nekupoval.. maximálně fantom ulice..
Vím, že jsem spustil OT, ale v této diskuzi to vadit nebude.

U Samurajova meče byl dobrý prvek "Čest".
První hrací knížka, kterou jsem hrál byla Vzbouřená planeta. Pokud jste ji někdo hrál, rozluštili jste ten kód? Já ne, z obou nápověd jsem nedokázal nic získat ani když již vím, o který odkaz jde. A prý kvůli špatnému překladu básničky kód ani zjistit nejde.
@SilentWolf (02.08.2012 22:41): Pekelný dům jsem prošel, ale ta závěrečná pasáž vedoucí k artefaktu nutného ke zneškodnění hlavního padoucha je fakt hodně zašmodrchaná... pomalu se to blíží (skoro)nedohratelnolnosti Čaroděje z Ohňové hory. Je nutné najít brandy, s její pomocí přesvědčit nějakého hrbáče, aby prozradil tajemství obřadní dýky Kris, která je skrytá v začarované místnosti - jako ochrana je tam ještě jedna úplně stejná, ale s jiným obsahem - a na úplný závěr je potřeba zabít nikoli pána domu, ale jeho služebníka, což je převlečený ďábel. Zrovna tyhle dvě moc rád nemám, spíš jsem se vracel k Jeskyni sněžné čarodějnice, Krvavým mořím a Bažinám škorpionů.

Jinak Lone Wolf je celkem fajn, ale ty závěrečné epizody s novým řádem (tj. tam, kde už nehrajete za Lone Wolfa, ale jeho učedníky) už mě nebavily a snad jsem je ani nehrál všechny.
@Drolin (02.08.2012 23:37): Já bych doporučil nechat si vzpomínky a k ničemu se nevracet. Zrovna tenhle týden se mi do ruky náhodou dostal nějaký xtý díl Lone Wolfa, což byla série co jsem na základce vcelku žral, a řekl si že si zavzpomínám. Přečetl jsem si dosavadní příběh, pravidla a úvodní odkaz a zase to odložil, protože to jsem prostě fakt nedával.
@Red (02.08.2012 22:36): Jj, to byl jeden z těch tuhých - první část v hradu jsem hrál tak 6x, a bez podrobné mapy to nešlo. Tak mě napadá, že bych se měl od pc her vrátit ke gamebookům :).

@SilentWolf (02.08.2012 22:41): Zápas mistrů? A Labyrint smrti byl také povedený, dost možná jeden z nejlepších od Livingstonea (když byl i jak pc hra).
Jinak ještě jsem měl artuše a svatý grál.. to byla taková nóbl knížka v pevných deskách.. :)
A neprošel někdo dvě livingstonovky - pekelný dům a strašlivý netvor? Já toho načetl tolik ale tyhle dvě jsem neměl trpělivost projít :D A mé oblíbené souboj smrti (myslím) a labyrint smrti- ony na sebe navazují, ale ten souboj se bude jmenovat jinak.. nemám je teď u sebe..
Nostalgie ale :P
edit: hrad goblinů mám taky i norrika :D
Já bych rád zmínil Lone Wolfa.. na aukru jsem střelil celou sérii :/ Ale teď to vychází znovu, jsou 3 díly a prý mají časem vyjít i ty 15+ které nebyly česky, tak to asi znovu celé skoupím.. to je teprv kultovní série gamebooků :)
Hráli jste gamebooky? Já několik knih od Livingstona, jedno české dílo Zelekova dobrodružství – Zlodhův hrad s vtipnými básničkami při úmrtí:
„Když se hlava s kamenem sťukne, kámen vydrží, lebka pukne.“
A fenomenálního Norika (a hovno u cesty).