Bejeweled. Jeden z mnoha fenoménů, kterým jsem se drtivou většinu svého hráčského bytí úspěšně vyhýbal. Což je samo o sobě docela zvláštní a asi i docela sprostý, když si vemu, kolik kopií a klonů jsem propařil ve vlacích, v autobusech, v čekárnách, na záchodech...

Myslím, že právě tam byl zakopán pes. Tento styl her u mě vždycky spadal do toaletní kategorie, a tak jsem se nikdy necítil motivován je z oné svatyně tahat ven, na stolní PC. A pak najednou Origin "Its free on the house GET IT BITCH", a já poslechl.

Po prvním spuštění, kdy jsem během jedné delší půlhodinky okoštoval každý z okamžitě dostupných modů, jsem seznal, že se jedná o prudce přeceňované lejno, jehož mnohé klony a kopie jsou prostě lepší. Přesto jsem ale cítil potřebu to aspoň na pár minut zapnout pokaždé, když jsem na něco čekal - ať už se jednalo o instalování něčeho zajímavějšího, stažení dalšího dílu AHS, vychladnutí kafe. A tak jsem to v průběhu posledního měsíce hrál dohromady +- tři hoďky, okusil jsem další mody, a...postupně, aniž bych si čehokoliv všminul, jsem se zamilovával. Najednou to nebylo přeceňované lejno, jehož kopie a klony jsou lepší. Najednou to bylo velice pohledné, vábné lejno, jehož zápach nijak neztratil na intenzivitě, ale prostě jsem si na něj jaksitaksi zvyknul. A pak oblíbil. A mám nenormální chuť jej právě teď zase ucítit. Právě teď, když se nudím v práci a tak píšu tenhle toaletní koment.

Ať už je ale Zen mod sebeefektivnější v uklidnění všech mých nervu a pohlazení všech mých smyslů, ať už je Lightning mod sebelepší v probouzení mých spýdranerských a dalších jinak soutěživých tendencí, ať už je Quest mod sebehezčí ve vtipnosti své existence a zajímavosti svého zpracování...je to pořád ta toaletní hra, k jejímuž každému spuštění potřebuju argument, základem kterého jest vždycky krátká chvíle nudy. Zadarmo dobrý, takový dvě tři éčka bych ještě taky snesl, ale chtít za to 20 babek (což pokud vím byla původní cena), to je hodně krutá absurdita. I těch momentálně žádaných 7 je přespříliš.

Pro: Zabaví, uklidní, úsměv to vyčaruje...

Proti: ...ale kdybych se kvůli tomu rozešel s tříciferným množstvím peněz, tak by mi to akorát tak zkazilo den, nasralo, a minimálně týden bych se neusmál.

Ačkoliv je "Spoj 3" fenomén, tak jsem takovou hru nikdy pořádně nehrál. Tak jak lépe to napravit, než u série, která založila tento žánr?

Nečekal jsem žádné složitosti, prostě šoupnout 3 diamanty k sobě, ne? K mému překvapení tam pár zajímavých aspektů je. Základní mechanikou je, že spojením 4 nebo 5 diamantů vzniknou bonusové vybuchující či elektrizující diamanty. OK, to zas tak objevné není. Co jsem ale nečekal, je přehršel zajímavých alternativních režimů, jak hru hrát. Od těch banálnějších, jako je tikající ubývající čas, co se musí doplňovat spojováním trojic, až po velké množství (zábavně) ujetých režimů. Takže můžete hrát variantu na poker, zachraňovat motýlky před pavouky, rozbíjet led, vykopávat poklady, vyvažovat barvy, odjišťovat bomby, být zasypáván lavinou diamantů, a další. A pokud by vás to už stresovalo, tak si pustíte zenový režim, kde na vás nebude nic tlačit, a můžete si šoupat s diamanty až do odpadnutí. Klobouk dolů, autoři se opravdu vynasnažili původně primitivní hratelnost pěkně ozvláštnit a zpestřit.

Samozřejmě, pořád to je jen relaxační hra na ukrácení chvíle. Hrát to delší dobu vás asi bavit nebude (minimálně na mě to nefunguje). Takže v moderní době to dává smysl na mobilu při jízdě tramvají, ale už asi úplně ne jako plnohodnotná hra na PC.

Celkové hodnocení: Dobrá