Becheráček je dnes už zapomenutý vítěz soutěže Becherovka game 2003 v kategorii adventury. V této kategorii se soutěže zúčastnily pouze dvě hry, takže tohle vítězství zase tolik neznamená. Přesto se jedná o celkem zajímavou hru, která je v českém prostředí v mnohém ojedinělá.

Po spuštění hry vás uvítá docela uhozený příběh o národu malých láhví alkoholu, kteří žijí v obchodě s alkoholem a říkají si lahváčci. Každý den se musí bránit před nájezdy zlého Ochlastáčka, který chce ukořistit vzácnou becherovku z vlastnictví lahváčků. Jednoho dne Ochlastáček unese Becheráčkova bratra Olmecáčka a je na vás, abyste ho s pomocí párátka po dědečkovi zachránili.

Hra může být ze začátku poměrně těžká, než se vžijete do daných pravidel. Důležité je sledovat pravý dolní roh obrazovky, kde se vám zobrazí ikonka pokud je dostupný rozhovor nebo je možné sebrat předmět. Obě tyto akce se provádí stisknutím šipky dolů. Tímto způsobem byste měli být schopní udělat první quest ve hře, kde máte přinést strážnému doutníky výměnou za klíč od brány. Těžké začátky rovněž umocňuje fakt, že vaše párátko je zbraň na kontaktní vzdálenost a soubojový systém ve hře není příliš dobrý. Proto postupujte opatrně a počkejte dokud nenasbíráte pár „lékarniček“, které reprezentují láhve Becherovky. V pozdějších částech hry je jich dostatečná zásoba a navíc získáte zbraně na dálku, které vám postup hrou značně ulehčí.

Hratelnost by se dala popsat jako typická „chodička“ ve které postupujete hrou vpřed a zabíjíte cestou všechny nepřátele. Hru nelze nazvat skákačkou, skok se v ní sice vyskytuje, ale využije ho pouze při cestě do schodů a na několika speciálních místech. Průchod hrou ale není tak lineární, často se musíte vydat jinou cestou a najít klíč, který vám odemkne cestu dál. Další zajímavý prvek jsou tajná místa, které můžete objevit přeskočením překážek nebo schované za objekty v pozadí hry. Jsou v nich ukryté náboje do zbraní a lékárničky. Čas od času lze získat klíč pouze splněním questu, ve kterém musíte donést některé postavě určitý předmět. Tento prvek hry je asi nejhorší, protože předměty se příliš neodlišují od okolí a často není jisté co máte hledat.

Myslím že technická stránka hry si zaslouží pochvalu. Hra se sice zasekává po vstupu do další lokace a herní mechaniky jsou dost špatné, ale přesto je na ní vidět velká práce. Její největší předností je její grafická stránka. Jsou lidé kteří by ji nazvali ošklivou, ale vytvořit hru s jednoduchou 3D grafikou není práce na pět minut a i po více jak deseti letech jsou trojrozměrné hry na české freeware scéně velkou vzácností. Herní prostředí také není čistě dvojrozměrné, ale existuje v několika rovinách, mezi kterými musíte během hraní přecházet, což hře přidává další plus za technické zpracování. Bohužel Becheráček zaostává hlavně herně a brzy se dostavuje stereotyp. Při vzájemném ostřelování s nepřáteli je třeba zachovat odstup a pít lékárničky v pravý čas. Jakmile se to naučíte, zvládnete většinu herní náplně. Abych hře příliš nekřivdil, před koncem se objeví pár nových prvků, jako je například skákání přes řeku nebo hledání správné přístupové karty k trezoru. Tyto prvky jsou ale více otravné než přínosné a nakonec budete rádi, že se vyskytují pouze ojediněle.

Becheráček vyniká svým technickým zpracováním, příběhovým zasazením a originalitou. Hru bych hodnotil přísněji kdyby byla bezpracně vytvořena v nějakém editoru. Autor naopak vytvořil všechno sám – mechaniky, grafiku, soubojový systém i soundtrack. Hru nejvíce sráží její herní stránka, která je ze začátku příliš nepřístupná a později repetitivní. Přesto si myslím, že by neměla zapadnout. Hlavně pro její vtipné intro a ještě vtipnější anglický překlad.
Becheráček je neobvyklý titul s minimalistickým příběhem, ve kterém jde především o to, zachránit Olmecáčka ze spárů proradného Ochlastáčka. Podíval jsem se tak do Lahváčkova a coby oživlá láhev Becheráček jsem se vydal zachránit svého bratra.

Proti ostatním lahvovým bytostem jsem mohl nejdříve použít pouze párátko, ale později došlo i na házení zátek a nebo nejúčinnější střílení hřebíků. Herní svět je opravdu rozlehlý a nejednou jsem se v něm ztratil, vždy jsem se ale nakonec vrátil na správnou trasu a hru nakonec dokončil.

Kladem je určitě ukládání, které lze provést kdykoli a bez kterého bych tento titul určitě nedohrál. Několikrát se mi však stalo, že když jsem hru uložil na určitých místech, Becheráček zemřel a save byl nepoužitelný. Určitě bych také změnil pohled kamery, protože někdy nebylo vidět na cestu nebo na nepřátele a několikrát jsem kvůli tomu přišel o život.

Pro: příběh, zbraně, neomezené ukládání

Proti: nepřehlednost, pohled kamery, bugy v ukládání