Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Batman: The Telltale Series - Episode 1: Realm of Shadows


Komentáře

< >
  • PC 85
Komentář hodnotí všechny epizody jako celek.

Mám dojem, že hry od Telltale Games by se daly v klidu přirovnat k nekonečné sérii LEGO her od firmy Traveller´s Tales. Osvědčené herní principy, oblíbené licence filmové či herní a mechanismy přístupné širokému spektru běžných hráčů. To vše je recept pro komerční úspěch a nové a nové značky vycházejí jako na běžícím pásu.

Posledním počinem Telltale je interaktivní zpracování známého komiksového hrdiny, Batmana. Namlsán prvním dílem Walking Dead a nabuzen synkovým povzbuzováním jsem se za jeho asistence pustil do hraní. Jeho pomoc zejména při quick time sekvencích byla neocenitelná. A byl jsem spokojen, o čemž konec konců svědčí mé až devadesátkové hodnocení jednotlivých epizod.

Herní schéma telltalovských her zůstává stále velice podobné. Point click adventure s výpravným filmovým zpracováním, jednoduchá a plynule odsýpající hratelnost. A za hlavní trade mark se považuje důraz na možnost rozhodování v dialozích. Cožpak o to, hráč opravdu nabývá dojmu, že svým rozhodnutím významně ovlivní předkládaný příběh. Ovšem ve skutečnosti docílíme jen kosmetických změn a ta hlavní dějová linie zůstává nezměněna.

Tahákem nového Batmana byl pro mě bezesporu příběh. Ačkoliv nejsem znalcem Batmanových komiksových příběhů, časově bych story zasadil někam na začátek - kdy se staří známí hrdinové teprve ve světě Arkhamu rozkoukávají. Harvey Dent se ještě nestal Two-Face a Batman resp. jeho alter ego Bruce Wayne mu pomáhá v kandidatuře na post starosty Arkhamu.

Proti Batmanovi tentokrát stojí teroristická organizace Children of Arkham a také Penguin, bez své komiksové identity vystupující jako Oswald Cobblepot. Na povrch vyplouvá problematická minulost Waynových rodičů a Bruce přichází o své impérium. Okolnosti mu dokonce na chvíli znemožňují používat technické vychytávky. Nesmí samozřejmě chybět milostná romance. A typický záporák Joker? Ten hraje epizodní roli a jeho roztomilý kukuč je přímo k zulíbání.

Příběh je vyprávěn velmi poutavou formou a plně jsem se vžil do prožívání story a sbírání střípků do mozaiky záhad. Klasické dialogy, které sami řídíte vašimi rozhodnutími, a filmové sekvence přibližují příběh. Point and click sekvence v zavedeném stylu obohacuje ohledávání místa činu, kde musíme spojovat důkazy do vzájemných souvislostí, aby Batman zobrazil svou myšlenkovou analýzu průběhu zločinu. Nechybí dynamické quick time akční sekvence.

Grafické provedení využívá osvědčeného enginu ostatních telltalovek a ačkoliv nejde o nic převratného, co by přehřálo vaši grafickou kartu, cell shadové komiksové zpracování neurazí. Hraní tak připomíná interaktivní epizody akčního seriálu a dovede vás až k poměrně překvapivému vyvrcholení.

Příběh i napínavý děj mě přikoval k monitoru a postupný průběh všech epizod bez zádrhelů či zákysů jsem si dokonale užíval. Je třeba zmínit i výtky - stále stejné technické zpracování bez inovací, trhání při hraní první epizody, které ale bylo odstraněno. Pokud jste pravidelným hráčem Telltale her, stereotypní styl hratelnosti může trochu unavovat.

Atraktivní komiksový námět Batmana mě nicméně obdařil výborným herním zážitkem a doufám, že nám Telltale připraví další atraktivní licence.

Episode 1: Realm of Shadows - 85%
Episode 2: Children of Arkham - 90%
Episode 3: New World Order - 85%
Episode 4: Guardian of Gotham - 85%
Episode 5: City of Light - 90%

Pro: Snadná obtížnost, solidní grafika, atraktivní námět, filmový zážitek

Proti: Krátkost, stále stejné herní principy a engine

+21
  • PC 60
Chtěl bych aby to nebylo o Batmanovi. Chtěl bych abych ten příběh neznal. Chtěl bych aby tam nebyly divný souboje.
Hodnotím pouze první epizodu.

Pro: Příběh

Proti: Souboje, cena za následující epizody

+5
  • PC 50
Začala jsem hrát první epizodu a zatím bojuji s tím, ji během každého souboje vypnout. Schválně jsem si zkoušela, jakým způsobem batman zareaguje, když nezmáčku příslušnou kombinaci tlačítek. A hádejte? Stejně udělá to, co by udělal, kdyby jste to zmáčkli. Takže celé souboje můžete v klidu sedět s popkornem a gamepadem daleko od vás, protože postava si svou sekvenci odbude tak jako tak. Ano, pár smrtí zde je. Ale to je sakra málo. Kde je pak smysl v hraní?

Co se týče grafického zpracování, to až na catwomen povedené. Ona samotná mi připadá podivně se šklebící ženská s předkusem (pardón, ale je to pravda). Rozhovory jsou ovšem povedené, za veliké plus shledávám investigativní prvky, kdy hledáte a spojujete související obrázky. Nutí vás to alespoň trochu přemýšlet.

No uvidíme, jak to bude v další epizodách, ale zatím Batmana vnímám jako nejhorší hru z The Telltale Series.

Pro: Vyšetřování, dialogy

Proti: Souboje!

+3
  • PC --
Hodnocení prvního dílu.
Hlásím se jako milovník Telltale a Batmana.
Po pár minutách mi došlo, že toto spojení fungovat nebude. Batman prostě neprohrává - nemá smysl se pak nějak strachovat o postavu. Větší smysl má hrát za Bruce Waynea, jelikož tam je možné řešit vztahy.

Nevýhodou je také hrát za postavu, kterou člověk zná z předlohy. Nemůžu si pak vymodelovat vlastní postavu. Neustále se chovám tak, jak by se zachoval Batman. Pochopil jsem také, jakou nevýhodou je znalost předlohy. Walking Dead, Fables, Game of Thornes ani Borderlands jsem neznal a nebyl jsem tak ovlivněn. Zde však vím, komu důvěřovat, jaký kdo je, jak se vůči komu chovat. Tyto dva aspekty ničí hlavní princip her od Telltale.

Příběh samotný mě zvlášť nezaujal.

EDIT po dvou letech: Kompletně jsem zapomněl na celý příběh - tak málo ta hra zaujala.

Pro: Část v kůži Bruce Waynea

Proti: Hraní za známou postavu - Batmana, nepřitažlivý příběh.

+3