Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Robert Libšanský • iQuest s.r.o. • Praha (ČR - kraj Praha)

Komentáře

The Journeyman Project 1: Pegasus Prime

  • PC 80
V roce 93 nebyla moc šance se dostat k takovému CD kolosu, pirátsky a legálně už vůbec ne, takže jsem se zaradoval, když vyšel remake Journeyman Project 1 na Gogu.

Hra těží z filmů jako Total Recall, Blade Runner, Zpátky do budoucnosti, tedy asi toho nejlepšího, co na poli sci-fáren vzniklo. Příběh je poměrně zajímavý i na rok 2014, kdy lidstvo se dostalo do kontaktu s mimozemšťany, ale ne všichni o takový kontakt stojí. Jako náhodou byl vynalezen i stroj času a vy jste součástí týmu, který má na starosti jeho nezneužití, což by se xenofobům mimozemšťanů sakra hodilo. V roce 500 000 před. n.l. (nebo tak), byl na jednom odlehlém ostrově ukryt disk s celou zaznamenanou historií lidstva a pokud by se historie změnila, je vaším úkolem a svatou povinností se vrátit v čase, získat disk a změny porovnat a vyřešit je.

Grafika: Nejprve jsem byl unešen grafickým zpracováním, FMV sekvencemi a kvalitou animace, ale pak jsem zjistil, že se jedná o remake z Macu a ne původní hru z roku 93, na které je stáří mnohem více znát. Zde je ale zpracování na úrovni i podle dnešních standardů adventur a i když herecké výkony jsou trochu "cheesy" (v kterých FMV hrách nejsou), tak Pegasus Prime určitě nikoho po vizuální stránce neurazí a pěkně podbarvuje atmosféru dnes už klasické scifi hry.

Hudba, zvuky: Hudba výborná, dokonce chytlavá a zapamatovatelná, zvuky na úrovni.

Herní mechaniky: Nejprve mi hra přišla příliš lehká. Pár použití předmětů tady a tam, ale to vše se změnilo při cestování časem. Je potřeba řešit problémy napříč časovými obdobími, takže se vám stane, že v jednom roce nemáte vše potřebné k vyřešení situace a musíte se vydat do budoucnosti, nebo minulosti a pak zase zpátky. Pokud nebudete hrát přímo podle návodu (nehrajte!), tak délka hry se natahuje právě neustálým přeskakováním v čase.

Závěr: Journeyman Project 1 mě příjemně překvapil. Popravdě jsem čekal, že hratelnost se bude zadrhávat mnohem víc, že příběh bude až příliš b-čkový a co bylo v roce 93 zářivým diamantem, bude už dnes pěkně stará zkamenělina. Možná za to může přepracovaná verze, které jsme se dočkali až v roce 2014, ale hru jsem si užil se všim všudy a rozhodně ji adventurním fandům doporučuji.

Pro: Příběh, atmosféra, kvalitní sci-fi

Proti: Časté vracení se do stále stejných lokací

+16