Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Marek Vej. • 33 let • ČR - kraj Středočeský

Komentář

Přejít na komentáře

The Chronicles of Myrtana: Archolos

  • PC 100
Archolos – polská poklona původním dílům serie Gothic (názor zcela bez příběhových spoilerů)    

Již několik let čekám na polský mód jménem Dzieje of Khorinis, který se chlubí nejen profesionálním dabingem od herců z původní hry. Bohužel tým vyvíjející tuto modifikaci se rozdělil. Jedna část pracuje dál na tomto módu (který se neustále odkládá) a druhá vytvořila vlastní modifikaci Kroniky Myrtany: Archolos, která je nyní venku!

Zarytě jsem sledoval pouze Dzieje of Khorinis a tak mě vydání Kronik nechávalo chladným, ach jaký to byl omyl. Dzieje sice rozhodně vyhlížím nedočkavě dále, ale vykašlat se na Archolos? To bych přišel opravdu o hodně.

Archolos je modifikací s herní dobou delší než Gothic 1 + 2A dohromady, a co víc, není to na škodu. Avšak nazývat Archolos modifikací je snad urážka, nebál bych se to nazvat samostatným dílem serie, a to dílem, kterému může trojice her Gothic 3, Forsaken Gods a Arcanie zcela závidět.
Hraní této hry na mě působilo, jako bych se vrátil do let 2001+, kdy jsem hrál první díl Gothica. Je totiž naprosto věrný atmosféře i lore serie Gothic. Zajímá vás, co se dělo před vytvořením bariery? Pak neváhejte a vrhněte se na ostrov Archolos! Hra je totiž prequelem, odehrává se pár let předtím, než se bezejmenný hrdina setká s Diegem.

Spousty předmětů, které ve hře byly dříve na okrasu, zde nabírají na efektivitě, například lavičku můžete využívat pro přetáčení času, podobně jako v originálu pouze postel, je zde interakce s prostředím, sekerou můžete kácet stromy, můžete nakupovat nábytek, můžete si pořídit psa, můžete si vyzdobit krb, pojmenovat vlastní alkohol, svoji neaktuální výzbroj použít jako výzdobu domácnosti a takto bych mohl pokračovat.

Ve hře je několik postav, jejichž osud vám je dobře znám z původních her, ale je zajímavé sledovat čím se provinili a jak se dostali do bariery. Stejně tak je zajímavé sledovat názory lidí na to, že každý vězeň je posílán na ostrov Khorinis, kde musí těžit magickou rudu. Archolos skvěle dokresluje informace, které nám nastolil první a druhý Gothic.

Jste z her Gothic zvyknutí kde komu pomoci, hrát za největšího dobráka a každému vše odpustit? V Archolos si musíte dávat sakra pozor, komu pomůžete, vaše rozhodnutí zde mají skutečný dopad. Jste zvyklí, že prochazíte slepě městem, kde již máte splněné všechny vedlejšáky? I v tomto případě vás Archolos mile překvapí, co vše Vám hra postaví do cesty.

Archolos bere to nejlepší z Gothica, namáčí do omáčky ze Zaklínače a výsledek je neuvěřitelný. Archolos je HRA, která spolu s Gothic 1 a 2 kraluje ostatním hrám od Piraní. Instalace modifikace je jednoduchá, modifikaci vyhledáte v obchodě steam jako jakoukoliv jinou samostatnou hru a „zakoupíte“ zdarma. Stačí vlastnit Gothic 2 (netřeba mít nainstalovaný). Nezapomeňte si jakožto dlc stáhnout polský dabing a nainstalovat DX11 modifikaci.

A ten soundtrack?! Však posuďte sami: https://www.youtube.com/watch?v=703RWhWkEXA Hodnocení 100%, za mě nejlepší hra roku 2021. 

U srdce mě hřeje, že nás čeká ještě Dzieje of Khorinis... no a já si teď jdu rozehrát Elex 2 a snad to bude alespoň z poloviny taková radost. :))

Pro: skutečné pokračovaní hry Gothic, jaký jsme si vždycky přáli

Proti: občasné padání hry při ukládání = zničený save, doporučuji ukládat na více pozic a nespoléhat pouze na QuickSave

+26