Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 49 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

LEGO Batman 2: DC Super Heroes

  • PC 85
Další hrou v mém herním LEGO seriálu je druhý díl příběhů legendárního netopýřího muže, zasazený v kostičkovaném světě. Tato hra zaujímá hrdé prvenství v titulech od Travellers Tales, jelikož jako první z nich je opatřena dabingem, tudíž hrdinové už roztomile nežvatlají, ale promlouvají prostřednictvím skutečných dialogů. Což působí dospěleji, a i když LEGO hry jsou určené pro hráče všech věkových skupin, ti dospělejší hráči možná ocení trochu vážnější podání příběhu a nebudou si připadat infantilně. K tomu nám hra servíruje skutečné open world prostředí, o které se Traveller´s Tales doposud pokoušeli pouze v náznacích.

Příběh přebírá komiksové reálie a pestrou kolekci DC hrdinů, ale je originálně napsán přímo pro hru. Pěkně zapadá do batmanovského světa a důležité role v něm hrají všechny významné postavy DC universa. Joker se jako obvykle snaží získat nadvládu nad Gothamem, přičemž se spojí s Lex Luthorem. Batman a Robin se musí dát do party se Supermanem, což jako obvykle přináší Batmanovo morální dilema, jelikož spolupráce se Supermanem se brání zuby nehty.

Gotham je opravdu impresivní a rozsáhlý, je rozdělen na několik ostrovů a opravdu vám bude chvíli trvat, než se dostanete z místa na místo, i s použitím vozidel. Naštěstí je tu přehledná mapa s možností transportu na aktivní místa, takže sáhodlouhé opakované cestování nehrozí. Pokud si pamatujete Gotham kupříkladu z Rocksteadovských her, ikonická místa zde najdete taky, i když ve specifickém LEGO podání. Ačkoliv existuje Batcave, neslouží jako centrální hub, najdete zde pouze mapu a místo ke startu lodí a letadel. Jinak vše potřebné najdete v Gothamu.

Forma i hratelnost se jinak významně neliší od ostatních LEGO her. Máte k dispozici příběhovou kampaň a její levely si pak procházíte znovu ve formě free play hry, kdy máte k dispozici všechny hrdiny. Jako obvykle bojujete, zkoumáte, řešíte jednoduché puzzly za účasti nejrůznějších postaviček batmanovského světa, z nichž každá má své unikátní schopnosti. Mapy jsou pestré, střídají se prostředí i úkoly, některé jsou kompaktní a menší, ale mnohé zase opravdu velké.

Průzkumníci pak mohou zkoumat město, kde se nachází řada dalších cihliček, odemykatelných postav a závodů s vozidly či letadly. Design využívá schopnosti postav létat, a tak mnohé objekty jsou schované až někde ve výšinách mrakodrapů, což dodává světu jiný rozměr, než jsme mohli u LEGO her vidět. Můžete si pořizovat fotky na krásná gothamovská panoramata. Vyzobávání cihliček, plnění vedlejších úkolů ve městě a sbírání postav vyžaduje trpělivost a zabere bohatou část herního času. Některé úkoly a postavičky se i s mapou a ukazatelem kostek opravdu hledaly poměrně obtížně díky výškovému převýšení.

Vzhledem k rozlehlosti některých úrovní přibyla možnost uložení hry i v průběhu mise, což potěší hráče, kteří nemohou u hraní strávit přehršel času. Příběhová kampaň mi zejména zpočátku činila obtíže, kdy vás hra vrhne do Gothamu, v němž se zpočátku příliš neorientujete, a měl jsem několikrát problém najít vstup do úrovně. Posléze se tento problém zlepšil s přibývajícími znalostmi prostředí. Pro batmanovské LEGO hry je specifické používání kostýmů Batmana a Robina, což ve free play módu částečně nahradí specifické schopnosti hrdinů.

Free play mód je pro mne nejzábavnější částí hry, jelikož poskytne uspokojení z kompletního zvládnutí levelu za pomoci širší škály figurek. Musím ale podotknout, že u bohaté škály hrdinů mi zprvu dělalo potíže, zapamatovat si, jakou klíčovou schopností daná postava vládne.

Hra mi vcelku odsýpala, v podstatě bez nutnosti používat návod, takže mám ze zvládnutí titulu na 100% velice dobrý pocit. Trochu místy zlobil horší pathfinding než u předchozího druhého dílu LEGO Harryho Pottera. U něj byl zvládnut lépe a u Batmana jsem často musel přepínat mezi postavami, aby se dostaly na to správné místo. Asi dvakrát se mi stalo, že se postavičky někde zasekly a nemohly se dostat ven. Jinak hra šlapala bez obtíží či chyb.

LEGO Batman 2 je tedy velice povedeným kouskem, který přináší inovace do standardu LEGO her a je rozhodně o něco lepší než předchozí díl. Zejména díky propracovanému Gothamu, který je radost zkoumat. Herní náplň odpovídá standardu LEGO her, ale v mých doposud absolvovaných hrách od Travellers Tales je titul příjemným osvěžením. Uvidíme, jak na tom bude Lego Lord of the Rings, jenž jsem si vybral do Herní výzvy 2020.

Pro: Rozsáhlý a efektní Gotham. Pestré a nápadité mise. Pestrá škála postaviček. Dlouhá herní doba.

Proti: Některé levely až moc dlouhé. Horší pathfinding. V úvodu někdy nejasný vstup do úrovní.

+13