Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Hourglass

  • PC 75
Hourglass je mix herních mechanik Talos Principle a Portal. Asi. Je to už nějaká doba, co jsem ty hry hrál naposledy. Ony dvě hry měly ale celkem zajímavý příběh na pozadí, který vhodně logické hádanky propojoval. V Hourglass je příběhu jen náznak, absolutní špetitička. Hernímu zážitku to ale vůbec nevadí, tohle je čistě puzzlovitá záležitost. Ze začátku jsem měl dojem, že je to hra určená spíš pro mladší hráče, protože úroveň hádanek byla velmi jednoduchá. V polovině hry jsem ale musel začít koukat do návodu a u poslední třetiny jsem si jistý, že bych ji sám nezvládl i kdybych chtěl. Zapřemýšlíte si u toho hodně. Postupně se totiž odemykají další a další herní mechaniky, které daly autorům možnost pořádně to zašmodrchat. Každá hádanka má pravděpodobně jen jedno řešení, ale u těch složitějších by nějaká další dokázal odhalit jen někdo, kdo podobné hry hraje často.

Po grafické stránce je na tom hra dobře, jednoduchá stylizovaná grafika je často pěkná. Ze začátku si budete chvíli zvykat na zvláštní kontrast, který se projevuje hlavně v tmavších vnitřních lokacích. Autoři (2 lidé) se snažili vyjít hráčům vstříc a přidali alespoň brightness slider, ale kontrast se jim vyřešit nepodařilo. Vůbec jim to ale nemám za zlé, hra je totiž jinak po technické stránce na skvělé úrovni – přestože běží na Unreal Engine, který zřejmě svou uživatelskou přívětivostí přilákal strašnou spoustu břídilů, kteří tvoří hry, kterým se ani nenamáhají změnit ikonu od té defaultní UE. Tohle není ten případ, nezaznamenal jsem žádné bugy. Ovládání je velmi jednoduché a hráče zbytečně nefrustruje.

Herní prostředí je hodně scifi. Levitující platformy, svítící kamenné kostky, pohybující se obrovské kamenné struktury. Trochu mi to připomínalo Stargate tím archeologicko-scifi způsobem. Záleží na tom, jestli se budete chtít zaobírat tím, že jakýsi lore ve hře je, ale nemáte žádný kontext herního světa mimo tyto jakoby Egyptské vykopávky. Vnímal jsem to spíš jako takový doplněk k hádankám.

Pokud máte tenhle typ her rádi, a nevadí vám skoro absence příběhu, tak byste si mohli přijít na své. Za těch $20 to stojí. Pokud víte jak na to, tak se dá hra prolítnout za hodinu a půl, pokud si ale budete chtít s hádankami sami poctivě lámat hlavu, tak se připravte na několikanásobně delší herní dobu.

Pro: grafika, nevadící zvuk, hádanky ze začátku dají šanci i slabším

Proti: kontrast, možná trochu moc velký skok v obtížnosti v poslední třetině

+11