Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Josef

Josef

Invalidní publicista / talentovaný paznechtář • Brno (ČR - kraj Jihomoravský)

Komentář

Přejít na komentáře

Sensible World of Soccer

  • PC 100
Mezi všemi zásadními hrami mého dětství zabírá SWOS dost jedinečné místo. U žádné jiné hry jsem asi nestrávil tolik času a nerozbil tolik věcí vztekem z lacině obdrženého gólu v semifinále Ligy mistrů...

Dva hlavní atributy SWOSu, které ho dělají jedinečný, je jednoduchost na jedné a rozsah na druhé straně. Byl jsem totálně odbouraný z toho, kolik týmů je zde na výběr. Můžete rozehrát kariéru snad kdekoli na světě. Je-libo stát se mistrem Nového zélandu? Nebo se s poloamatérskou bandou z Faerských ostrovů propracovat do finále UEFY (moje oblíbená varianta)? Není problém. Herních módů je fůra a mezi nimi nejzajímavější kariéra, kterou můžete hrát čistě jako manažer a zápasy nechat simulovat, nebo pěkně všechny odehrát a odřídit si přitom CTRL a nervy. Obchodování s hráči funguje hodně dobře a rozhodně není sranda pořídit si nějakou superhvězdu, pokud si na ní nevyděláte výrazným úspěchem v Evropě. Každý progres musí být plně odpracovaný. Bylo proto vždy euforické (bo vzácné) najít nějakého levného, talentovaného pišišvora, který se během pár sezon na hrotu vašeho útoku propracoval mezi nejdražší hráče na světě...

Nastavování zápasové taktiky je piplačka, ale je velmi užitečné. Změny jsou při zápase zatraceně znát a můžete si tak postupně vycizelovat herní styl k obrazu svému. Zároveň ovlivňuje také výkony hráčů, protože ne každé příkazy jim sednou a když se útočník za celý zápas nedostane do vápna, tak z něj plný potenciál fakt nevymačkáte a začne vám na hru kašlat, což se také projeví na jeho tržní ceně.

U tohoto fotbálku se dají prosedět týdny jenom tím, že si hrajete se všemi těmi nekonečnými možnostmi, které jeho rozsáhlý svět nabízí. Je tu ale ještě druhá stránka věci, a tou jsou samotné zápasy. Nevím, jestli jsem někdy zažil zábavnější sportovní hru. Vzhled a hratelnost jsou doslova arkádové: panáčci z pár pixelů a jediná klávesa k vykonávání všech akcí z nich dělají neskutečnou akční retro-jízdu. Zároveň, ač to zní neuvěřitelně, mají zápasy neskutečně realistickou atmosféru! Ten magický CTRL totiž dovede úplně všechno: kroucené nahrávky i střely, kličky, obranné zákroky, skluzy fotbalové i likvidační (masakrovat soupeře tu jde dost krutě... a vyřadit hvězdu konkurenčního týmu na zbytek sezony je guilty pleasure ; když ale soupeř pošle do nemocnice Vaši čerstvou posilu, na kteoru jste rok šetřili, poděláte se vzteky:-). Ve chvíli, kdy tuto klávesu a její možnosti ovládnete, jste v ráji. Protože i zápas a způsob, jak ho hrát, přináší obrovské možnosti. Není to jako u EA, kde přijdete na jeden / dva způsoby vstřelení gólu. Tady se dá skvěle taktizovat, technicky rozebírat soupeře, tlačit útok do vápna po zemi i centry či ostřelovat bránu z dálky (záleží na vlastnostech hráčů a nastavené taktice): zkrátka i zde si přes zdánlivou primitivnost hry můžete experimentovat jak chcete. A fotbalově krásných akcí, nad kterými fanouškovo srdce zaplesá, si užijete nemálo. Například když střílený centr před brankářem soupeře můj útočník náhlým skluzem sklepne do brány, je to orgasmus. To vše ve vysokém tempu s maximální plynulostí.

SWOS je tak trochu sandbox fotbalová hra, ve které si můžete dělat, co chcete a hrát ji milionem způsobů. A hlavně hra naditá emocemi a nadpozemskou hratelností.

Pro: doslova WORLD of soccer a WORLD of possibilities, intuitivní herní systém -> hratelnost, atmosféra, emoce

Proti: může odhalovat netušené zásobníky hráčovy potlačované agresivity

+24