Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Syberia: The World Before

  • PC 80
Kate Walker nikdy nebude mít rodinu, děti. Celý život tu bude s námi. Od dobrodružství k dobrodružství, stále na cestách. Nesoucí odkaz svého zemřelého tvůrce a jeho touhu po příbězích. 

Syberia: The World Before je velmi dobrá až vynikající adventura. Má hezkou grafiku, poutavý příběh, překrásné scenerie. Nebýt několika problematických aspektů, hodnotil bych ji jako novou klasiku žánru. 

Předně mi nesedlo příliš ovládání. Kamera nespolupracuje, nedá se otáčet kolem hlavní postavy. Můžete tak přehlédnout aktivní pole na obrazovce. Občas mi pomohlo přijít z jiného směru. Nicméně je to velmi kostrbaté řešení. Zatáčení do užších uliček je pak ještě otravnější. Vzhledem k tomu, že hra je víceméně jeden velký koridor, určitě by bylo lepší dát mi v něm možnost volného pohybu. 

Čtvrtá Syberia pak rovněž přináší nutnost používat tlačítka a pohyb myši najednou (například pro otevírání truhel, strkání vozíků a beden, odemykání, sekání dříví aj.). Není to tak otravné a zdlouhavé jako nechvalně proslulý QTE systém. Ale je to úplně zbytečné.  

Příběhově pak, ač je hra báječná (zejména ve své druhé půlce), tak trochu hapruje úvodní motivace Kate pátrat po Daně. Resp. dosti skřípe od koho a za jakých okolností tenhle „úkol“ dostala. Těžko si mohu v posledku stěžovat, bylo to krásné dobrodružství. Ale byl jsem na něj vyslán až okatě účelově.

Jakkoliv jsem pak chválil grafiku hry, která skutečně ždíme z Unity enginu co se dá, tak u obličejů to až tak neplatí. Na rok 2022 bych tady čekal přeci jen o něco lepší výkon a „živější“ provedení. Úplná tragédie to ale také nebyla a v posledku to působilo jen mírně rušivě. Ocenil bych asi ale možnost přeskakovat animace některých scenerií. Určitě je škoda jich většinu nevidět. Ale občas bych jednu dvě při nočním hraní i s radostí minul. 

Chyby výše hru přece jen sráží z onoho piedestalu možné klasiky. Nicméně Syberia: The World Before má tolik skvělých momentů, atmosféry, krásných výhledů do krajiny s padnoucím hudebním doprovodem, že by bylo škoda ji minout. Za mě tedy velké doporučení a velmi silná osmdesátka. Jen ještě malé varování. Souhlasím s dalšími komentáři. Je to velmi jednoduchá adventura. Blízká interaktivnímu filmu. Obtížné puzzly hledejte jinde.


Hrací doba se bude pohybovat do dvaceti či i patnácti hodin. Z hardwarových nároků nemusíte mít tolik strach. Uváděné doporučené jsou značně přehnané. Hrál jsem v QHD vše na max na postarší Nvidii 1070 a Skylake i7- 6700HQ. Přes 30 fps jsem byl víceméně stále. U klikací adventury opravdu více ke štěstí nepotřebuji.

Pro: Příběh, grafika, krásné scenerie, melancholické momenty, atmosféra, hudba

Proti: Ovládání, skřípající motivace po hledání Dany, méně povedené obličeje postav

+27