Smite - hra ktorá je pre veľa ľudí malý hráč na poli MOBA hier.
Ked sa povie MOBA tak každemu hned napadne League of Legends, Dota 2 či Heroes of the Storm ale málo komu napadne práve Smite. Či už to je kvôli malej propagácí, zlým recenziám alebo ( čo je asi najčastejší dôvod ) zlej skúsenosti s hrou.
A preto by som chcel v nasledujúcom komentári trochu ´´predstaviť´´ moju najhranejšiu hru.

Moja začiatky a následné pokroky hrou
➤V Smite mám nahraných k nešnému dňu 1390 hodín takže dúfam že sa k nej môžem aspoň vyjadriť. Na Smite som narazil už pri jeho vydaní v roku 2014 vdaka nejakému videu. A pár hodín po spustení ma hra veľmi bavila, hlavne kvôli pohľadu z tretej osoby ktorou je Smite povestný ale po pár hrách ma počiatočné nadšenie prechádzalo a prišlo to až k úplnému odinštalovaní hry a zaradení jej k hrám ktoré tak skoro nezapnem. Hlavným dôvodom bola asi nepríjemná grafika a nevyváženosť hrdinou ( ktorá neprichádza ani momentálne ale určite je to lepšie ). V roku 2016 ( ale nie som si až tak istý ) bola hra pridaná na Steam a tak som si ju znova stiahol a dal jej znova šancu. Bol som až prekvapený akými renováciami a vylepšeniami hra prešla. Ale samého vás to nikdy nebude baviť a tak som oslovil svojho bratranca či by si ju nevyskúšal.
Našťastie ho to po pár hodinách zomierania neprešlo a ja som si našiel spoluhráča s ktorým máme spolu nahratých cca 700 hodín. Nanešťastie ja nie som typ, ktorý by hrotil nejaké rankedy takže si zahrám jednu až dve hry denne.

A čo vlastne Smite ponúka ?
Postavy ( nová postava výchádza väčšinou raz za mesiac )
➤V hre hrajete za mytologické postavy bohov z rôznych kultúr a pantheonov sveta ( grécky, rímsky, čínsky, keltský, egypský, hindu, japonský, májsky, severský, slovanský, polynejský a voodoo ).
( 12.08 2018 ) V hre nachádza 97 postáv rozdelených do 5 skupín ( guardian, warrior, mage, hunter, assassin ).
A samozrejme aj tu sa stáva že ľudia nadávaju na postavy, že sú vraj viac OP ako druhé, ale každý si musí nájsť nejaký dôvod prečo sa mu nedarí ( je síce pravda že nikto nehraje rád proti takému Lokimu ale to už je iná rozprávka ).

Herné módy
➤momentálne sa v hre nachádza 9 módov v ktorých je vašou úlohou ( až na arénu a adventúry ) zničiť nepriateľského titána.
--Conquest - hlavný pilier každej MOBA hry. 5v5 hráčov na mape s troma linkami ( na každej linke dve veže + phoenix ) a junglou. Je tu možnosť hrať aj ranked.
--Arena - najhranejšia mapa na ktorej hrajete 5v5 v menšej aréne a vašim cieľom je zraziť nepriateľských 500 bodov na nulu.
--Clash - jeden z novších módov na ktorom hrajete 5v5 na mape s dvoma linkami ( na každej je jedna veža a jeden phoenix).
--Assault - mapa na ktorej hrajete s náhodným vybranýn hrdinou na jednej linke. Samozrejme 5v5.
--Joust - v tomto móde hrejete 3v3 na jednej linke ( jedna veže a jeden phoenix ) s menšou junglov. Taktiež je tu možnosť hrať rankedy ( a je to aj jediný mód na ktorom rankedy naozaj hrávam ).
--Siege - mód ktorý ako jediný neprešiel grafickými úpravami a je to na ňom aj vidieť. Hrajete 4v4 na dvoch linkách ( dve veže a phoenix ). Je tu možne po zabití určitého monštra alebo nazbieraní daného počtu bodov vyvolať špeciálneho siege miniona.
--MOTD - tento mód sa každý deň mení takže nikdy neviete čo príde.
--Adventúry - eventy ktoré sa menia raz za mesiac/dva ktoré zahrnujú špeciálne ceny atd.
--Duel - hraje sa na mape just len s tým rozdieľom že hrajete 1v1. Dá sa hrať len v ranked podobe.

Herná mena
➤v hre sa nacházajú dve herné meny ( favori a gemi ). Favori získavaťe za každú hru a odomykáte si za nich nových bohov, a zopár skinov. Naopak gemi môžete získať za reálne peniaze alebo špeciálne eventy a questy ktoré sa občas vyskytujú.

Skiny
➤dajú v hre získať či už z truhieľ alebo za gemi.
Nachádzajú sa tu aj skiny ktoré pokiaľ nezískate cez určité eventy, tak ich už nezískate nikdy a tie by vám vedeli hodnotu účtu ( pokiaľ by ste sa ho rozhodli predať ) zdvihnúť o celkom slušú sumu.

Komunita
➤najväčší zádrhel každej multiplayer hry. Veľakrát sa vám stane že sa vám niekto odpojí alebo chytíte trtka ktorý vám bude nakladať zato že sa vám nedarí. Ale našťastie sa tu nájdu aj normálny hráči ktorý vám poradia a niekedy vedia aj spolupracovať.

Konečné zhrnutie a moje doporučenie
➤Pokiaľ rozmýšlate o tom že sa chcete pustiť do sveta MOBA hier ( čo moc nedoporučujem ) tak Smite je na začiatok skvelá voľba. Hre nechýba akcia a pokiaľ nemáte úplne primitívny tím tak vás može zabaviť na dlhé hodiny. Ale najlepšie čo môžete urobiť pokiaľ chcete začať hrať hocijakú MOBA hru tak si nájdite niekoho kto do toho pôjde s vami, porípade vás to aj naučí. Pre začiatočníka to zamozrejme môže byť prvé hranie trochu neprehľadné hlavne kvôli vysokému počtu postáv ale doporučujem sa z každej triedy naučiť jednu a potom to už pôjde samo. Niekto môže naznačiť že som zaujatý voči hre v ktorej som strávil vyše 1000 hodín ale to už nieje môj problém. Smite prešieľ za tie 4 roky veľmi slušný kus cesty ale ešte má veľa pred sebou. Nové patche vychádzajú skoro každý týždeň takže je vidieť že sa na hre stále pracuje.

Na koniec asi len jedna veta ktorú vyslovil môj spoluhráč a ja s ňou musím súhlasiť
´´ Smite má veľký potenciál a bola by to super hra keby neboli vývojári HI-Rez Studios´´

PS: jedná sa o môj osobný pohľad, ktorý sa nemusí zhodovať s názorom ostatných.