Farming simulátor ..... ve světě her tak ikonická hra že i mě nakonec zlákala ačkoliv o světě hnojení a sázení vím jen to že hruška je ovoce a roste na stromě a ječmen je "cosi" co roste na poli. No tak teda fajn, pustím se do farmaření. Jsem sice z malého města na konci světa kde jediné spojení a zásobování zajišťovala převážně malá letadla, ale o zemědělství nevím absolutně nic.

Prvotní seznámení s hrou ve mě vyvolalo pocit beznaděje, protože hra až moc spoléhá na to že znáte předchozí díly a moc se neobtěžuje aby vám něco vysvětlovala. Jsou tady sice tooltipy ale řekněme si narovinu že kdo před tím nehrál nic podobného z nich moudrý nebude. Po 2 dnech googlení co je vůbec pluh a na co je, popřípadě na co mi bude vozík na mrvu, jsem se pustila do farmaření. Traktory a jejich kategorie mi dala jasně najevo že jsem si asi měla googlit i ty, protože ta obrovská stodola co se jmenuje Case, vypadá jak kosmický rower a má asi milion všech možných knoflíků (tady jsem měla možnost v tohle traktoru sedět i v reálu a je to fakt šílená věc) obrovské pásy a na délku měří 2x víc než moje auto. Páni svatí jak s tímhle mám něco dělat ? Po pokřižování a vybrání prvního pole jsem usedla za virtuální traktor a sklidila svoji první úrodu. Wááááu, super, zdá se že to nebude až tak náročné jak se zdálo. V současné době mám nahráno kolem 1 000 hodin (ne není to překlep, opravdu tisíc hodin) a pořád mě to baví. Vyzkoušela jsem spoustu modových map, stejně jako spoustu dalších užitečných modů, které dělají hru ještě zajímavější než by se mohlo zdát.

Problémy bych moc ani nehledala ale jsou tu. Fyzika je dost bídná, UI je na úrovni 30 let starých her. Osobní auto (UI) nejde normálně odtlačit a ještě je schopné vás převrátit, plouží se po mapě tak pomalu že i můj elektročopr je oproti nim střela a když už na ně narazíte je vám jasné že je buď musíte trpělivě následovat (hlavně v uších místech) nebo složitě objíždět přes krpály a výmoly vedle cesty. Ovládání je snadné a je na všechny stroje stejné, takže po pár chvilkách jej máte pevně v ruce a můžete to celé ovládat i s páskou na očích. Stroje a traktory vypadají hezky a mají spoustu detailů u kterých ani nebudete vědět k čemu jsou (zmíněná stodola Case má v zadní připojovací části více čudlíků, drátů, kabelů a věcí než je funkcí na ministerstvu) a celé to vypadá moc hezky když se to pohupuje a kodrcá po poli zatím co vy si lámete hlavu s tím jestli vám nepohnije zelí na vedlejším poli protože se blíží bouřka.

Je tu spousta misí a určitě je dobré si je všechny hezky vyzkoušet protože třeba takové sázení cukrové třtiny je pekelná směna na 5 hodin i na malém poli + to pak slízet je doslova očistec, protože to sami v podstatě nemáte jak udělat a musíte kooperovat s najmutým pracovníkem (ÚI , neboli Úplný Idiot) který ale inteligence moc nepobral a bude vám co 20 metrů zastavovat protože se k němu moc přiblížíte nebo naopak mu poodjedete od jeho nějakého tajemného "prostoru" ve kterém je schopný vás registrovat.

Při troše snažení se naučíte všechno co je potřeba a vzhledem k tomu že mě hra hodně chytla se mi zdá že jsem dnes daleko lepší zemědělec než kdy dříve a jsem schopná dokonce házet užitečné rady lidem kteří ve farmingu něco neumí, nebo nezvládají.

MP je dost zajímavá možnost si zahrát na těch megašílených obřích mapách od hráčů kdy 5 lidí orá jedno pole 3 hodiny a má to asi půl milonu hektarů - prej nějaký ten australský políčkový standart - a dá se u toho dobře zabavit. Je hezké vidět jak jeden hráč seče (nebo kosí) trávu, další ji za ním řádkuje, další pak balí do balíků a další nakládá. je to taková zajímavá oddechovka která vám paradoxně oddechu moc nedopřeje.

Spolu s moderskou komunitou je tadle hra prostě něco neuvěřitelně skvělého.

Pro: chytlavá snaha vypěstovat tunu zrní do virtuálního sila

Proti: dost bídná snaha vývojářů hru nějak vylepšovat. DLC jsou spíše divné a nejsou ani zpracované tak dobře jako mody od komunity. Bez modů, velmi malý výběr stavení, budov, dekorací atd.

Hru jsem si zvolil, abych si užil trochu chillu a odpočinul od neustálých FPS. A zvolil jsem dobře, ale začátky byly opravdu složité. Pro mladého člověka, který neví v jakém pořádí se starat o pole, jaké stroje koupit (vypůjčit) a za co utratit těžce vydřené peníze, je tento simulátor na začátku opravdu složitý. Nicméně po pár desítkách hodin, člověk pochopí, nebo si aspoň najde návody na YouTube. Líbí se mi tento simulátor a těším se na další.

Pro: otevřený svět, možnost zakoupení vlastního pole, multi-player

Proti: Složité začátky pro začátečníka