Vývojári (hlavné tí málopočetní/jednočlenný) radi spomínajú presne na ten čas, kedy sa hry delili na príbehové kúsky plné rozhodovania s jednoduchučkou grafikou a na farebné, rýchle skákačky s infantilným príbehovým podmazom, no s o to intenzívnejšou a svižnou hrateľnosťou. Taký Mario od ťamana je modla, ktorú sme proste dohrali všetci a nie je nás málo, čo sme klampiara preháňali stále dookola. Dnes keď máme k dispozícii tonu nástrojov, je výroba takého Mario-klonu celkom jednoduchým a pritom dobrým rozohriatím sa pred ambicióznym vývojom „veľkých hier“.

Keďže takýto nápad bude mať určite veľa jednotlivcov, je viac ako nevyhnutné vymyslieť to „niečo“ vďaka čomu sa hra neutopí v mori šedivých kópii, „to“ pre čo si pre seba povieme, že „keby tak táto hra bola takto skvelá v dobách keď bol jej výzor aktuálny“.

Má to „to“ Eversion? Rozhodne sa na prvý pohľad nedá odhadnúť, čo za temnota Vás čaká. Áno, prudko farebný prvý dojem naznačí, že sa musí jednať o infantilný titul nepredstavujúci žiadnu výzvu, no čím viac temných a temnejších dimenzii preskáčete, tým viac (niekedy skutočne krvavých) koncov Vašej existencie Vás čaká. Pri troche cviku však klišovitú Princeznu dosiahnete a spokojne si môžete pogratulovať k ďalšiemu dohratému kúsku.

Skutočne?

Koho poháňa túžba po achievementoch, ten objaví logické kúzlo titulu, ktorý sa na prvé dohratie tváril ako čistokrvá reflexná skákačka s dôrazom na presnosť... Prvá snaha o získanie všetkých 240 gemov Vás prinúti objavovať skutočne až neuveriteľné kombinácie dimenzii, ktoré stále rovnakú mapu dokážu úplne zmeniť a odhalia Vám cesty, o ktorých sa Vám ani nesnívalo. Keď pred tým stačila trocha cviku, teraz je nutné sa skutočne snažiť. Ono nejaký ten alternatívny koniec si musíme proste zaslúžiť ;).

Kto rád spomína a na plošinovky nedá dopustiť, ten sa vyskáče do sýtosti. Ostatní venujú svoj čas pravdepodobne inej hre/činnosti a pravdepodobne Eversion vzdajú skôr ako v ňom objavia „tú“ skutočnú výzvu.

Osobne som sa preskákal len z najjednoduchšiemu záveru, no poctivo spätne hľadám na mapách všetky gemy a až teraz som si začal Eversion celkom užívať, čize záverečné hodnotenie sa ešte môže zmeniť ;).

Pro: demotivačné hlášky po smrti, dizajn máp v prípade, že sa snažíte o získanie všetkých gemov, zaujímavé a stále temnejšie dimenzie

Proti: nedá sa vypnúť/stíšiť ten šialený retro zvuk, niektoré objekty sú graficky doslova hnusné, pôsobí ako freeware titul, krátkosť príbehu