Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

93 %

Warhamner a Zool špatné tipy, zbytek hrán nebo dostatečně známý (Corridor tedy odhadnut)
@Zx Atari 500 (11.04.2024 02:14): 79%, skoro všechno, co jsem měl dobře, tak jsem věděl, i když jsem z toho skoro nic nehrál. Tipy mi ale ve většině případů nevyšly.

@Artran (11.04.2024 09:48): To je zrovna vcelku jasné. Také jsem zápal, jestli to není třetí díl známé série, ale pak jsem si všiml ikonky vpravo, což je vlastně na obalu.
@Zx Atari 500 (11.04.2024 02:14):  Váš výsledek: 89 % bodů

Odpovídali jste stejně jako 2,36 % a lépe než 94,52 % ostatních čtenářů.
Can I play, Daddy?
Don’t hurt me.
Bring ‚em on!
>> I am Death incarnate! <<

Famózní výsledek, gratulujeme. Zažili jste pravděpodobně tu nejúžasnější éru v historii videoher.
64% Já ty dungeony, zavodni a strategie skoro vubec najety nemam z te doby :D Ale asi docela v pohodě skóre na “na malý pívo”
Potřeboval bych poradit. Nemůžu si vzpomenout, v jaké hře byla jedna konkrétní mise. Tuším, že se jednalo o nějaké shora viděné starší RPG na PC a hráčovým úkolem bylo sehnat hrobníkovi pracujícím na hřbitově zamořeném zombíky prostitutku. Netuší někdo, z jaké je to hry?
@Fingon (10.04.2024 15:54): Z posledního dílu jsem si fakt našel The Other Game - "emulátor" Windows 98, vypadalo zajímavě, ale prakticky to nabízí jen ten dotazník, který až tak zábavný není. Spíš by mě bavilo mít víc možností projít nějaké aplikace, složky a soubory, ve kterých by se skrývaly další ptákoviny.

Akorát mi přišlo, že prostě chlapi se bavili o hrách, zatímco snad hned první ženská vývojářka vybalila, že dělá hru Dykes on Hikes a že je to autobiografie, to byl pro mě facepalm. Prosil bych hru, ne agendu.

Jinak prostřihy do TV minulosti mě v 80 % spíš iritovaly, zejména jejich množství a délka. Pořád lepší než nic, ale stejně bych doporučil spíš Retro Nation či starší Retro GamesPlay, tam se člověk dozví tak nějak víc, byť zprostředkovaně citací rozhovorů apod.
Game Story: chtělo by to druhou řadu, která by šla víc do hloubky.

Co se komentáře týče, neodvažuji se posoudit, do jaké míry na jeho obsah měla vliv sama Alžběta Trojanová a nakolik jí ty rádoby cool / leet výrazy předepisoval scénář.

Prostřihy na dokumenty z osmdesátých a devadesátých let byly občas veselé ("Zvíře kapitalismu" nebo jak to tam zaznělo, do toho záběry na Klause).

Jinak Factorio i Beat Sabre jsou pro mně už moc nové věci a minimálně tyhle dvě epizody pro mně byly přínosem, to samé i poslední epizoda o holkách. A velká škoda, že nedošlo na Marion Software , u téhle tvůrkyně by mě reflexe její tvorby po letech dost zajímala (i když, kde je paní Marii konec a jestli by do toho vůbec šla. To samé, jestli by se tvůrcům podařilo sehnat třeba pana Mrňu (distributor Space Interactive a producent např. Horkého léta 1 a 2, jehož jméno dokonce i padne, na rozdíl od pana Zimy ze Zima Software, o kterém koluje stejná historka).

Kdyby náhodou druhá sezóna vznikla, myslím, že by stálo za to zmínit i jiné týmy a ukázat i jiné projekty, které tu v devadesátých letech byly, rovněž i freeware scénu a asi i osmibity. Švelch jako poradce figuroval.

Taky mě vrtalo hlavou, odkud se vzaly ukázky na Arnošta Goldflama, ale předpokládám, že ze Za dveřmi je A.G, případně Mezi dveřmi je A.G., ten konkrétní díl bych si i pustil...
Kompletně zkouknuto.

Nejvíce se mi na mysl derou slova jako: nekonzistentní, nevyvážené. Pořad umí být opravdu vtipný, zábavný, poutavý a na skutečně hodně malém prostoru osvětlit historii a směřování herního průmyslu u nás. Na druhou stranu tak úplně nechápu komu má být přesně určen. Některé odkazy a podobenství v něm schované, pochopí opravdu jen a pouze letití hráči, co se o hry, potažmo počítačovou kulturu jako takovou, zajímají mnohem více do hloubky a už mají "něco nahráno". Pokud to měla být úlitba přesně pro takový druh diváka, je tento pořad skoro až zbytečnost. Pokud to má být snaha cosi o herní kultuře vysvětlit "širším masám", je to pro neznalého až příliš nepřístupné, takže logicky to bude vyvolávat nepochopení a nedorozumění. Tedy přesně to, co se tento dokument (asi) snaží o herním průmyslu v lidech odstranit.

Nevyvážené jsou i jednotlivé díly. První díl o pionýrech počítačové kultury u nás, je skvěle umíchaná směs retra a vzpomínání oněch hybatelů. Nicméně jsem měl už po pár vteřinách chuť ho vypnout, protože to, co předvádí Alžběta Trojanová ve svých rádoby vtipných průpovídkách v té její hrůzostrašné czenglish mluvě, mi rvalo uši. Vůbec se to k tomu nehodí. Z nějakého nepochopitelného důvodu se ale od druhého dílu "zklidnila" a dokonce mluvila často i spisovně, což jsem jednoznačně ocenil. Ke konci to ale opět začalo sklouzávat k tomu samému, ale už ne tolik, aby se to nedalo vydržet.

Ostatní díly trpí třeba na to, že místo toho, aby se věnovaly tématu v tak omezeném čase, které mají, ukrojí například přes dvě minuty promítáním toho, jak si Ester Ledecká jede pro zlato. Proč takové mrhání drahocenného času? Občas jsem skutečně nevěděl co tím básník chtěl říct. Jinak je to ve zbytku celkem fajn. Několikrát jsem se opravdu od srdce zasmál trefnému vizuálnímu vtipu z archivu ČT, nebo nějakému HODNĚ skrytému odkazu. Jakub Dvorský a jeho zádumčivý náhled na herní design byl osvěžující, vyprávění Jána Ilavského byl skoro jako příběh z amerického filmu. Ocenil jsem i to, že se pořad nebál zmínit i aktuální kauzu ohledně Andreje Anastasova. Pořád ale jako by tomu po celou dobu stále něco chybělo.

Určitě ale dokument doporučuji. Řemeslně je dobře natočený, má skvělý střih a umí pobavit. Rozhodně to není ztráta času a stojí za shlédnutí.
@Atreides (09.04.2024 13:41): Já bych ti doporučil Troll Patrol (Trolí hlídka). Je přeložena do češtiny. Jedná se o mix roguelite, rpg a spoj 3 (resp. v tomhle případě spoj víc). Obsahuje reklamy, ale decentně, které se dají případně za jeden poplatek odstranit. V základu je to poctivá a chytlavá roguelite. Jedna z toho menšího množství dobrých her pro android. Autor je nezávislý vývojář. je to něco podobného jako You Must Build a Boat (taky dobrá, ale asi není přeložená do češtiny a je už placená).
@Ross (08.04.2024 07:05)
@Fritol (08.04.2024 09:20)
@Walome (08.04.2024 10:38)
@Jumas (08.04.2024 19:37): Díky pánové za hromadu tipů. :-) Prozatím jsme šli do toho Důkaz 111 a Hero of the Kingdom. Z ostatních her co jsem vypátral tak ArmA Tactics (je česky a mám ji ještě z Bohemáckého Humble Bundlu), Unciv (z 79% přeložená), DATA WING (taková abstraktní "závodní arkáda"), Vodobanka (taktická startegie se zásahovkou).
EDIT: A ještě bych pomály zapomněl na český Dungeon Ward. Nejspíš nejlepší náhrada za oněch 7 mágů.
@Dan9K (08.04.2024 22:29): Díky. Pokud chceš jen Android, tak jsou to ty zmíněné audio hry, a pak něco, co vyšlo jinde než na PC. Dám ti sem seznam CZ/SK her, které jsou ještě dostupné (beru to z DH, mimo nemám moc přehled).

Angry Bunnies: Colossal Carrot Crusade (jediná SK)
Boom Mania
Dungeon Faster
Smashing Four
Word Snack - Your Picnic with Words

A pak takové skupiny
Skoro vše od feryka
Všechny hry od Hexage vyšly nejprve na mobily (nejprve na Android), takže se tam logicky musí hrát dobře. Zajímavé, že tady jsou přidané všechny hry začínající na R mimo Radiant a Robotek :)
Skoro vše od Daniela Viktorína (podobný případ jako Hexage)
Skoro vše od Alda Games (zase podobné jako u Hexage a Viktorína)

Moc toho není, ale jako Android nebo mobilní exkluzivitu bych bral i Fish Fillets, protože se jedná o Next Generation verzi, kde jsou nové levely a vracení kroků, pokud to tedy dobře chápu. Mimpi byl také původně mobilní a Mravenci se hrají na mobilu skvěle, což předpokládám i v případě Vlaku.

Co se týče 7 mágů, tak jsem viděl rozhovor s Rohlíkem, který byl někdy z doby vydání na mobilech a je to tak. Původně ani PC verze v plánu nebyla, ale fanoušci si ji vymodlili a mě se líbila. Vysvětloval tam, že Dungeony jsou na PC v podstatě mrtvé, ale na mobily jsou ideální, a podle mě má pravdu. Já si stáhl Android verzi, dostal jsem se na konec neplacené části, a pak jsem hned koupil jeden z posledních dvou kusů Xzone Edice z CZC. Moje první a zatím taky poslední látková mapa. Měl jsem se ale překonat a koupit i tu Android verzi, která už není, vlastně žádná už není :( Měl jsem ale představu, že za mobilní hry se neplatí. Teď koukám, že jsem to dohrál ani ne měsíc po koupi :) Fakt mě to chytlo.
@Jumas (08.04.2024 19:37):  krásně sepsáno

já taky takové hry hledám, které by stály za to, ale jsou výlučně na androida, respektive aby to nebylo na PC. Pokud je to i na PC, tak to chci hrát na něm.

A takových je teda mnohem míň zase. To jsou ty audiohry Důkaz a Šachová hra (ten Důkaz fakt doporučuju, to je skvělý, v rámci toho, co to je).

Anebo aspoň, aby byl ten andorid primární platforma. Neplatí to tak trochu u těch 7 mágů, když to vyšlo na PC až o tři měsíce později? První dva díly jsem odehrál, tak bych mohl hezky navázat. Ale je teda zajímavý, že z těch lidí, co to hodnotili, tak úplně všichni PC verzi. Už se to nedá koupit, možná, že by to šlo stáhnout, ale to pak zase android určitě bude řvát něco o starý verzi....ty mobily jsou v tomhle na nic.
@strejdafido (07.04.2024 23:06): Zrovna Gordon Freeman je třeba ikonou hlavně Steamu, protože když na něm pořádají své pravidelné výprodejové akce, jeho tvář tam na Tebe kouká všude. Obecně bych ho také neoznačil přímo za ikonu. Je to přeci "jen" postava dvou her. Agent 47 to splňuje trochu lépe, ale i když mám jeho postavu moc rád, také bych jí asi do toho výběru nezařadil. A u faráře Bohuty nemohu sloužit, Kingdom Come jsem ještě nehrál, takže o něm nic nevím :-).

@Walome (08.04.2024 10:38): S Larou také nemám problém, ta je opravdu ikonická. Nedal bych jí úplně na první místo (spíše toho Maria), ale jak jsi řekl - ona se dostávala celkem dost pravidelně i mimo herní rybníček, takže si tam své místo zaslouží.

Obličej Doom Guye právě zná také velká sorta lidí, i když třeba ani nemusí vědět komu ten obličej přesně patří. Ale pravdou zůstává, že jeho ikonka kouká na lidi po celém internetu. Občas se až divím kde všude ho vídám.
@Fritol (08.04.2024 09:20): Jumas sleduje CZ/SK tvorbu, ale v podstatě jen přes Steam, když je Czech and Slovak Games Week. Mobilní verze jdou z velké většiny mimo mě, ale dobrá, zkusím doporučit pár věcí, co bych si možná na mobilu zahrál i já.

@Atreides (08.04.2024 00:29): Jak zmiňovali jiní, téměř celá tvorba Lonely Troops a Amanita Design je i na mobily. Poldové taky, ale ti jsou podle všeho placení. Lonely Troops mají vše placené, ale také mají na všechno dema, takže to táta může zkusit, a když ho to chytne, tak i koupit. Amanita má prvního Samorosta zdarma, toho určitě doporučuju, a když tátu bude bavit, tak věřím, že se mu budou líbit i další hry studia. Pak je tu ten Attentat 1942, ale do toho bych asi za těch 130 korun na mobil nešel. Spíš bych vyzkoušel další hry Charles Games zdarma, a to Train to Sachsenhausen a Beecarbonize. Na mobily vyšly i Brány Skeldalu, ale našel jsem jen Pexeso a 7 mágů bych určitě doporučil, ale bohužel už jsou všechny verze staženy z obchodů. No a pak taky Důkaz 111 (placený) a Šachová hra (zdarma). Fish Fillets je zdarma v češtině i s dabingem, a jako jednu z mála her jsem jí na mobilu dohrál. Na mobilech je i něco od Circus Atos. Under Leaves za pade celkem ujde. Jestli tátu baví plošinovky, tak může vyzkoušet i Mimpiho. Mravenci jsou klasika, kterou občas hraju i teď a klasika je i Vlak. Koukám, že je na mobily i Pět kouzelných amuletů, ale nevim, jestli je to v češtině.

Nakonec můžu zmínit třeba Slož slovo, což vůbec neznám, ale mohlo by to být dobré, The Impossible Game za dvacku celkem jde, a jedna trochu úchylná věc Valér Kočkota – Poklad dědy Přefikkřečka.

Je toho celkem dost, až jsem z toho sám překvapený. Nezaručuju, že je všechno v češtině, ale drtivá většina jo, plus amanití věci v univerzální řeči. Taky jsem dával odkazy na Android, protože jsi nespecifikoval platformu, ale skoro vše vyšlo na oba systémy.

EDIT: Jo, ČT fakt má kupu aplikací, ale co jsem to tak zběžně prolít, většinou je to pro mladší jedince.
@Tulareanus (07.04.2024 18:03): Ad ten AC. No, máš pravdu. Tady je vidět, že jsem hrál krátce jen dvojku :) Šlo mi o Eiza. Ono v tomhle případě ale ani tak nejde o to jméno, jako o ten typický plášť s kápí. Je to něco jako čárový kód a holá hlava agenta 47. Jsou to znaky, které rozpoznají i ti, co AC nehráli.

Osobně s myslím, že by to měly být charaktery, kolem kterých jsou nebo byly vybudované nějaké dlouhodobé a populární franšízy. Mega Man by se tam také měl objevit, B.J. Blazkowicz, Samus Aran. Z té starší historie Avatar z Ultim (nebo Lord British), Larry atp.
@jantur (08.04.2024 11:16): Ano. Hodně zajímavé jsou první díly o tom, jak se začala tvořit československá tvorba her. I díl o tom, jak revoluce ovlivnila vývoj her a život vývojářů. Díl o hře Tajemství Oslího ostrova mě taky dost bavil, jedná se o první komerčně prodávanou hru v česku. Tehdy ještě v pytlíku a na disketě (což jsem vůbec nevěděl). No dej tomu šanci.