Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Strady (24.04.2024 12:01): já zásadně jen kupuji knihy, ale jelikož přečtu ročně jen 12-15 knih, tak se to dá v pohodě. Navíc mám spoustu delších sérií, co mě baví číst pořád dokola (což je zvláštní, protože u filmů, seriálů a her mě to povětšinou nebaví).
@S4TW (24.04.2024 10:36): Tak to jsi jeden z mála, alespoň lidi kolem mě. Já nemít fotoalba, tak ani nevím že jsem byl na nějaké oslavě či dovolené.
Čtečku beru jako nutné zlo, přestalo mě bavit hodit pro všechno do knihovny a hlavně se pak s knihou tahat. Je fakt, že od doby co mám čtečku, jsem nečetl žádný komiks...
To je to samé jako, vytištěné fotografie nebo digitální fotografie, čtečka vs kniha, vytištěný leták proti digitálnímu :D atd.
Kdo se kdy prohlížel zpětně fotky z v Pc či telefonu? Za to fotoalbum otevírám pravidelně. Nebýt toho, že rád čtu na cestách, tak upřednostňuji čtečku ale jinak kniha je kniha. No a Letáky ty jen vše potvrzují, kdo je zvědavý neustále koukat do telefonu na ty jejich nablblé aplikace :DD
@Pluto (22.04.2024 22:26): Přesně tak. Číst staré, ošuntělé časopisy, to není jak čumět na displej. To má už takovou zvláštní vůni, papír se skoro rozpadá, je to celé ohmatané a to je to kouzlo, kdepak na mobilu.
Měl jsem plno starých (a možná i prvních) dílů časopisu Level i Score, Jak na počítač a Computer, ale brácha se kdysi pustil do přestavby domu u rodičů a nepotřebné věci z půdy vyházel :-( Padly i nějaké krabice od her atd, pro někoho je to prostě starý papír, někdo v tom vidí něco víc.
To ale není nic proti tomu, jak jsme kdysi ještě za Komančů vyhodili jako nepotřebný šrot Jawa 250 Pérák.. Toho jsem tehdá obrečel, protože se mi moc líbil - no a dneska bych brečel zase, když si na to vzpomenu :-)
Jo, ta fyzická papírová forma časopisu je nenahraditelná a jedinečná, ty PDF mě taky neberou, používám jen když chci na něco rychle kouknout, ale číst to systematicky z PDf, to bych takto mohl vlastně mít pocit, že vlastním všechny časopisy, které chci, když si je stáhnu z dostupných PDF.
Také to mám podobobně, první stovku Score (bez pár čísel) si čtu docela často a mám ji po ruce, podobně jako starší Levely, a ač mám stažené PDFka všeho možného (mimo českých např. Retro Gamer Magazine a  Computer Gaming World), tak je vlastně vůbec neotvírám/nečtu, protože je ten prožitek se zcela vytrácí.

Jinak vzhledem k místu se pomalu ale jistě budu muset zbavit přebytečných časopisů, jelikož více z čísel mám dvakrát či třikrát.
@Richmond (22.04.2024 15:13): já jsem skromný, mě stačí časopisy nascanované v PDF.
Zabírá to méně místa číst to mohu na mobilu. :) Stejně kolikrát to vytáhneš reálně k pročítání? Novodobé Levely jsem nakonec dal do sklepa, původně mířily k dětem do sběru na ZŠ.
@S4TW (22.04.2024 12:02): To já jsem se zamyslel, za kolik bych byl ochoten své staré časáky prodat :) Třeba to číslo 2. Muselo by to být určitě pětimístné číslo :) Ale ani to není jistota, že by šel z domu. Co pak s tou dírou v číselné řadě, že?
@Ringo (22.04.2024 11:30): přesně tak, já bych se toho nezbavoval ani za 15k, nemám tu potřebu a vždycky toho pak akorát lituji, že jsem se nějaké sbírky zbavil... teď třeba v poslední době komiksy, po 4 letech mě to zase chytlo, ale mezitím jsem prodal část sbírky, naštěstí se jednalo jen o jednotky kusů, ale i tak toho teď lituji a to jsem většinu prodal s "výdělkem"... což je taky dost relativní, protože valná většina lidí vůbec nebere v potaz to, že něco, co člověk koupil v roce 1998 za 1500, tak není stejné, jako když to prodá za 1500 v roce 2024...
A taky je otázka, zda by to někdo z nás prodal, kdyby si to ve sbírce zachoval. Stejně ty peníze jsou o ničem. Člověk se zbaví nějakého mega cenného big boxu třeba za těch 15 000, a za 14 dní už nebude vědět, že těch 15 000 měl, protože to utratí za pět nákupů v potravinách a pak nemá ani prachy, ani tu krabici :-) A možná proto se vlastně daří těm nákupům sběratelských věcí za takové ceny. Mnozí lidi se naopak zbavují bezcenných papírků a nakupují za to drahé hmotné věci a tisíc sem, tisíc tam, co na tom sejde, stejně by to projedl jinak v restauraci :-)
@S4TW (22.04.2024 09:42): raději o tom už nemluvme. Do kontejneru jsem vyhodil spousty big boxů, jen při pomyšlení na to je mi lehce nevolno, nicméně zrovna zmíněný Operace Flashpoint + Resistances stále mám. :)
@S4TW (22.04.2024 08:58):  Jo, první v 90. letech zakoupené big boxy u mě taky nedopadly dobře, to jsem ještě nevěděl, že je budu pár let nato sbírat. Přitom je to strašný paradox, já byl i tehdy rád za každou hru, každá originálka byla vzácnost, a přesto jsem mnohé big boxy pak kolem roku 2000 vyměnil za desítky vypálenych CD s japonskými RPG na PS1 a některé big boxy jsem dokonce i daroval nebo prodal za 100 Kč. Ony ty CD na vypálení v tom počtu měly tehdy pomalu větší cenu, než ty big boxy a já si tehdy myslel, že se k těm starým hrám na PC, kterých jsem se zbavil, nebudu nikdy vracet, protože jsem aktuálně hrál v novém nadšení jen japončíkárny. Někdy v roce 2002 jsem si za to vyřazení big boxů už škubal vlasy a sháněl všechno pěkně nazpět, ale bohužel ne vše se povedlo získat zpátky :-)
@rikuhahl (21.04.2024 08:43): 89%, jednou jsem zazmatkoval a hned jak jsem klikal jsem věděl, že jsem dal blbost, zbytek jsem dal bez tipování, jedno jsem nevěděl :)... ale musím to teda asi znovu rozehrát, původně jsem hrál na PS4, čili teď na PC by mě mohl čekat ještě lepší zážitek :)



@Ringo (21.04.2024 22:41): na aukru teď vidím, že někdo nabízí Vietcong big box za 16999,-, to mě vždycky píchne u srdíčka, když si vzpomenu, co jsem udělal já se svými českými big boxy :(
Hezké, vzpomínám si že já ty stará čísla kdysi dokupoval po antikvariátech po třiceti korunách. To bych se měl podívat co za čísla to vlastně byly - nevyhazoval jsem je, nechal jsem to někde u rodičů ve sklepě. Ale určitě nemám ty nejstarší.
Jo, ty staré časáky frčí. Když jsem si nedávno pořizoval zpátky čísla 31 - 57, kterých jsem se nesmyslně kdysi zbavil, stálo mě to 6000 Kč. A od té doby jak to sleduji, tak mám pocit, že lidi začali shánět přesně to co já, přitom bych si taky myslel, že jsem ojedinělý zájemce a seženu to za peněz. Bohužel, většinou se o to lidi porvou a nestačíš se divit, jak tě v aukcích kde kdo přeskočili a jsou ochotni dát ještě vice než ty :-) Začalo to platit i u big boxů. Kdysi by lidi na Aukru nadávali, že chce někdo za starou hru až 500 Kč a dneska se přebíjí hravě nad tisícovkou a více.

Btw tady odkaz na starší inzerát, Score č. 2 někdo prodal 21.3.2024 za 2830 Kč.

https://aukro.cz/score-c-2-rok-1994-krasny-stav-7058808454
@Richmond (21.04.2024 19:35): vítej v moderním post-covidovém světě! Kdysi jsme ty časopicy (Score, Level, Gamestar, atd.) s kamarády vyhazovali do sběru. Epizoda za námi neskutečně zahýbala s cenami, všichni spekulují za co by to prodali, od té doby všichni inzerují všechno a za vše chtějí sumy, že to hlava nebere, aktuálně mluvím o starém HW. To Score je proti tomu ještě levná záležitost. :)

Když se najdou blázni co jsou ochotni za x tisích koupit od Kulhánka Vládce Strachu, co dodat. Ale jak se říká: Proti gustu žádný dišputát!
@Malignus (17.04.2024 10:21): úplně vlevo nahoře EA App, v rohu, jsou tři vodorovné čárky. Když na to klikneš, vyroluje se menu. Jedna z možností je Go offline.

Nicméně jsem četl, že i když během hraní (singleplayer) hry není nutné být online, při spuštění EA App a před přechodem do offline modu je nutné být připojený k internetu. Nezkoušel jsem .
@Malignus (17.04.2024 07:57): tu funkci jsem tam prostě našel a aktivoval;) byla tuším na levé straně. Od té doby mi to při každém spuštění hlásí, že jsem offline a můžu hrát jen nainstalované hry.
@Tulareanus (16.04.2024 00:29): jako zformátovat disk bych zvládnul, ani instalace jako takové se nebojím (jen bych si musel stáhnout instalační disk na desítky a pomocí nějaké externí aplikace získat serial codes svých stávajících instalací). Jde mi ale o data, resp. nainstalované obskurní záležitosti, u kterých nevím, jestli se ještě dají sehnat.

A sám se necítím na to, hrabat se ve vnitřnostech notebooků.

Mimochodem se mi podařilo rozjet tu Andromedu. Zkusil jsem dvě věci, nicméně zaráz, tak ještě nevím, která nakonec zabrala.

Mohlo to být za a) zkopírovaní savu z jiného zdroje včetně konfiguračního souboru (který jsem si opatřil na manželčině počítači, kam jsem si někdy v roce 2018-19 Andromedu i s DA: Inquisition nainstaloval a nikdy nespustil)

nebo za b), dal jsem Origin, pardon EA App, do offline modu.
Já náhodou ty hry od PavlaU chytám, ještě radši bych ale profily a komentáře:)
@Fingon (15.04.2024 22:56): Určite by bol lepší jeden lepší stroj. Inak čo sa týka inštalácie windows 10/11, robil som na dvoch počítačoch za posledného pol roka na jednom 10 a na druhom 11 a tie inštalácie boli extra rýchle a bezproblémové, nie ako kedysi. :)
@Tulareanus (15.04.2024 19:41): po rodinné dovolené momentálně nejsou finance, už proto jsem byl ségře vděčný za tuhle možnost.

Obávám se, že se nějakému radikálnímu zásahu asi nevyhnu, ale zrovna do reinstalace Windows se mi dvakrát nechce a do formátování disku už už tuplem ne. Nicméně pro to mluví i to, že tahle instalace už běží osm let (nemluvě o tom, že to byl upgrade z předinstalovaných osmiček). Je fakt, že boot (resp. do momentu, kdy se dá s notebookem uživatelsky něco dělat) trvá celkem dlouho. Na druhé straně tu mám nainstalované všechny casual hry, na kterých dělala Jane Jensen, o to by taky celkem nerad přišel, nechce se mi pátrat, jestli se ty věci ještě vůbec dají stáhnout (mám pocit, že na DH ještě nejsou skoro žádné).

Momentálně mám dva (tři, ale jeden je teď bez harddisku) notebooky, na jednom je skoro zaplněný SSD disk (malinký, nějakých 270 GB, volné místo 20 giga).

Na Alienware je rovněž SSD disk, ale jen sekundární, ale větší (465 GB, tam jsem teď instaloval všechny ty dříve zmiňované tituly plus nenažrané WOWko). Jako primární je tu nastavený můj starý 1 terabyte HDD, ale holt se starou instalací Windows.



Ono by možná bylo nejlepší sestavit z toho jeden suprdupr stroj (2 SSD disky, 16 GB RAM a GTX 765M, ale to bych nesměl mít obě ruce levé a nebát se to rozšroubovat...
Vím že jsem otci předal svou grafickou kartu a spuštění jakékoliv hry hlásilo, že chybí directx i když tam byl nainstalovaný. A i když se všechny ovladače odinstalovaly a nainstalovaly tak pořád to stejný. Byly tam prostě pro humanistu:) nedohledatelný pohrobky a pomohl až formát.

Moji herní krizi charakterizovalo úvodní menu Dragon Age 3, vždycky jak jsem hru spustil, rozjela se hudba a začaly tam kráčet v zástupech ti mágové s inkvizitory tak jsem to zas sklapnul a šel radši na cigáro, procházku či uklízet :)
@Red (15.04.2024 15:07): nejdřív byl Alienware notebook, do toho se dala lepší grafika, možná i RAM (ted 16 giga). Tohle jsem dostal a ségra mi tam namontovala můj starý harddisk, v tom starém byla karta od AMD.

Windows tu novou nejdřív nemohl zdetekovat, po několika updatech ji rozeznal. Ale nejspíš to budu muset přeinstalovat, protože to čas od času nějak přeblikne. Jinak Psychinauti mě nelakali nikdy, ale Mass Effect můžu a na Andromedu jsem prostě zvědavý.


@Tulareanus (15.04.2024 13:20): asi tak, i když přes den se k hraní tak jako tak nedostanu.
Jestli byly vyměněný nějaký komponenty, tak je možný, že tam zůstaly nějaký původní ovladače co teď dělají bordel. Kvůli Andromedě bych to asi neřešil. Při herní krizi bych asi nahodil Psychonauts 2, jednička mi kdysi pomohla:)
Ona tá konzola nemusí byť ani stará, taký xbox sa v dnešnej dobe predáva veľmi lacno. Otázkou je skôr časový prístup k tv, keďže fingon má rodinu, tak predpokladám, že o tv sa delia oveľa viac než by sa delili o pc. :)
Tak jsem podědil po sestřině bývalém příteli herní notebook (prohlásil, že jej nepotřebuje). Akorát HDD zůstal zaheslovaný, což ale nevadí, protože jsem měl doma ještě svůj starý, ale plně funkční notebook.

Notebook (Alienware) byl už jednou vykuchaný a některé komponenty vyměněny za lepší. Takže jsem zkusil, jestli mi tam pojedou hry, které jsem na svém současném notebooku rozjel jen špatně, nebo vůbec (AC: Unity, Thief, Dreamfall Chapters, Xing, Blackstone Chronicles) a fakt mě překvapilo, že to jede tak dobře. Jediné, co se mi zatím rozjet nepodařilo (i když notebook splňuje jak minimální, tak doporučené požadavky), je Mass Effect: Andromeda. Ovšem co tohle dělá, to jsem ještě nezažil (a že mám zkušeností s rozjížděním her na nevyhovujících konfigurací víc, než dost).

Nejdřív se mi hra vůbec nechtěla načíst, dvacet minut se posouvalo oznámení "Preparing the game" nebo tak něco.

Potom jsem zkusil hru spustit jako administrátor, načež mi hra řekla, že je nutné ji spustit jako administrátor. OK.

Pak jsem konečně viděl hru, loading screen, kde se mi zobrazovaly informace o načítání shaderů.

Pak jsem musel na chvíli odejít a přijdu ke zcela vypnutému notebooku. WTF, to se to tak rychle přehřálo? Nevadí, znovu zapnu a připojím chladicí podložku.

Zapnu hru, objeví se slibná hláška "Press spacebar to continue", ze zvyku kliknu myší - ozve se cvak a hra opět vypne celý notebook.

OK, tak třeba to chce nové ovladače. Tak stáhnu ovladače, bohužel si nedám pozor při instalaci a nainstaluji i Geforce Experience. Nevadí, mám účet i heslo, tak se přihlásím... nepřihlásím, logovací obrazovka je kompletně prázdná, žádná políčka k vyplnění. Tak googluji, nejsem sám, komu to dělá, ale žádné ze zmíněných řešení mi nefunguje. Tak holt asi smažu Geforce Experience a budu si updaty stahovat manuálně.

Ještě jsem si říkal, ok, otevřu config file a nastavím si ručně nižší kvalitu grafiky atd. No jo, sice najdu, kde má být config file uložený, ale Andromeda si ho vytvoří až s prvním savem, takže když mi hra spadne ještě předtím, než vůbec začne, tak nemám co editovat...


Každopádně jsem po několika letech, kdy jsem hrál jen WOWko, textové hry na mobilu (a donedávna Pokemon Go) konečně dostal chuť hrát i něco jiného poté, co jsem herně vyhořel aneb prodělal burnout. No, hezky to začíná...
@Sadako (14.04.2024 14:48): tak oni lidi mají ve zvyku nepovažovat za důležité to, co zrovna oni sami neznají.

Za povinnou četbu považuji body 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 27

body 20 a 21 s otazníkem.
Asi nebude náhoda, že to pořád vychází na ta lichá čísla, vypadá to na záměr autorů kvízu dát do sudých otázek těžší věci a do lichých dávačky.

Čili ano, 50 % z toho je povinná četba. Zbytek je trochu těžší
Konečně jsem se dostal ke Game Story...A hned v prvním díle potěšil Fuka vyprávěním o papírovém počátači. Já si ho taky z Ábíčka vyrobil a mastil hry, takovej jednoduchej "Basic" jazyk, ale docela si člověk užil zábavy.
@Dan9K (12.04.2024 01:55): LOL, povinná četba. Menšinu mám odehranou, potom jsou tam hry, u kterých vím, že existují anebo alespoň zvládnu spojit obrázek a název a potom část What the actual fuck a čistá tipovačka, neb možná jeden z těch názvů je mi i povědomý, ale nemám tušení, na co koukám (a někde ani to ne). A potom teda jeden případ, kdy ani hru, kterou mám odehranou, už nepoznám, protože WTF si X let pamatovat, jak vypadala ta pixelovatá grafika :D
68 % a kdyby to mělo být bez tipování, tak je to ještě míň.
@Dan9K (12.04.2024 01:55): S tou povinnou četbou souhlasím.

Devadesátá léta byla podle mě pro počítačové hry naprosto zásadním obdobím, protože spousta žánrů v té době vznikala (např. real-time strategie, střílečky, hack 'n' slash RPG) nebo se formovala do podoby, v jaké je známé dodnes (závody, akční adventury, point 'n' click adventury, RPG). A já jsem fakt rád, že jsem tenkrát mohl být jako hráč u toho.
Já 82 %

ale jsem ze sebe zklamanej, co jsem věděl, jsem věděl jistě jak máloco, jedno jsem tipnul, jedno jsem tipnul blbě, i když jsem moh teda, o dvou či třech jsem v životě neslyšel.

Mě teda překvapuje, když někdo vůbec netuší, vždyť většinou je to v podstatě povinná četba.
Váš výsledek: 75 % bodů Odpovídali jste stejně jako 5,11 % a lépe než 80,54 % ostatních čtenářů.
Can I play, Daddy?
Don’t hurt me.
>> Bring ‚em on! <<
I am Death incarnate!

Gratulujeme vám ke skvělému výsledku, je vidět, že herní devadesátá léta vám nejsou cizí.