Big Rigs: Over the Road Racing

20.11.2003

V Big Rigs se dostáváte do role řidiče kamionu a snažíte se propašovat zboží přes několik států USA. Přitom vás má pronásledovat policie a vy máte soupeřit s ostatními o to, kdo první dojede do cíle.

Ve skutečnosti se však hra vyznačuje extrémní nestabilitou, obstarožní grafikou, téměř žádnými zvuky (až na stále stejný zvuk motoru a dvě jednoduché opakující se skladby), obrovskou nedoladěností a prakticky žádnou hratelností.

Hra obsahuje celkem pět (!) tratí a možnost řídit jeden ze čtyř nákladních vozů. Nejenže ve hře AI prakticky nefunguje (ve většině případů vůbec nevyjede ze startu), žádná policie se ve hře nenachází a závod je možné dokončit bez projetí jakýchkoliv checkpointů, ve hře navíc můžete projet libovolným 3D objektem (včetně mostu, tedy projedete údolím), vyjet jakýkoliv kopec bez sebemenšího zpomalení, opustit mapu nebo třeba rychlost při couvání vytáhnout až na 8000 MPH (i víc). Big Rigs je často považována za jednu z nejhorších a nejporuchovějších her všech dob.

Legendární "nejhorší hra všech dob". Je s podivem, že něco takového šlo opravdu do prodeje. V menu máme na výběr 4 různé tahače, ale je úplně jedno, který si vyberete, protože jedou všechny stejně. Dále tu je celkem 5 tratí, přičemž při výběru jedné z nich hra spadne a další je jen první trať pozpátku. To by ještě šlo, ale sranda začíná hned po startu.

A sice - z nějakého důvodu se obraz celou dobu třese a vyvolává v hráči epileptický záchvat. Ve hře byste měli projíždět checkpointy a závodit proti druhému tahači, který je ovládaný AI. Ten se ale pro jistotu vůbec nerozjede a zůstane stát na startu. V této hře tedy nejde prohrát! Pokaždé jste vítěz, což hra také po projetí cílem oznámí legendární hláškou "YOU'RE WINNER !".

Aby vaše vítězství bylo ještě hladší, tak stačí vyhrát jeden závod a po spuštění dalšího vyhrajete instantně na začátku závodu! Pokud si chcete znovu zajezdit, tak musíte hru restartovat. I když jste třeba nemehla a neumíte řídit, tak to tady nevadí. Nefunguje tu totiž kolizní systém, takže se svým tahačem můžete projíždět budovy, stromy, lampy, cokoliv! Dokonce i když vjedete na most, tak se dostanete pod něj a na druhém konci se zase objevíte.

Největší sranda ale je, když podržíte šipku dozadu - to se aktivuje hyperpohon, který autoři hry tajně do tahačů implementovali a rozjedete se exponenciálně se zvyšující rychlostí, načež vyjedete mimo herní mapu, která nemá ohraničení a po chvíli se dostanete mimo hranice časoprostoru, do jiné galaxie, v níž hra pravděpodobně vznikla.

Překvapivé je, že pro hru vyšly dva patche - ten první opravuje pád při spuštění jedné úrovně a mění hlášku na správný tvar "You win !". A ten druhý dokonce opravuje soupeře, který se konečně pohybuje ! Zastaví se ale bohužel těsně před cílem a nedojede, takže stále nemůžete prohrát.
Big Rigs se zcela vymyká jakýmkoli představám o pojmu "počítačová hra". Na první pohled se může tvářit jako závodní hra, nicméně závodění samotné je v Big Rigs naprosto nepodstatné.
Výběr trati je irelevantní. Jedna jako druhá, některé ani nefungují. Člověku je zde neustále připomínáno, že jeho volba ve výsledku nemá význam a že takzvaná svoboda jednání je jen pouhopouhou lidskou iluzí a sociálním konstruktem založeném na fiktivních idejích.
Výsledek je ale ambivalentní, ne-li přímo schizofrenní. Prostor a jeho zákonitosti zde absolutně neplatí. Chování vozidel absolutně neodpovídá žádným fyzikálním zákonům z jakéhokoli možné reality.
Hráč má ale zároveň svobodu nesmírnou, protože mapa není nijak ohraničená a lze se kdykoli vydat za její hranice na neuvěřitelnou pouť za dimenzi prostoru. Lze vyjet jakýkoli kopec bez sebemenší ztráty rychlosti. Toto vše jde vysvětlit jediným způsobem a to tím, že všechno je ve hře poháněno silou hráčovi mysli. Jiné vysvětlení tohoto jevu není přípustné a každý kdo by mu oponoval by měl být okamžitě popraven za měsíčního svitu u nejbližšího jezera.
Samozřejmě nekonečně rychle jednoucím truckem.
Držením šipky dopředu a dozadu zároveň se auto začne točit kolem své vlastní osy nekonečně zvyšující se rychlostí. Zápornou rychlostí. Dichotomie dobra a zla bijící rovnou do očí.
Protivník s vámi do závodu nikdy nevyjede. Demonstruje tím, že skálopevné trvání na svém, kammená tvrdohlavost a lpění na stálosti nikdy nemůže zvítězit nad dynamickým, svobodným a pokrokovým myšlením.

Volba nemá smysl, ale svoboda je nekonečná. Všechna pravidla jsou porušena, jiná jsou neporušitelná. Na Big Rigs se nejde zlobit, nejde je zatracovat. Je to prostě výlet do jiného světa, do světa zákonitostí jak vystřižených z Dalího obrazů.
Nebojte se a zkuste to. Svět z jedné strany naprosto bez pravidel, z druhé naprosto pevně svázaný. Protivník nikdy nevyjede, i kdyby jste se na hlavu stavěli. Výlet za hranice mapy vám nikdo nezakáže, i kdyby se na hlavu stavěl.

Tohle je ta pravá zkouška pro vaši mysl a vaši představu zábavě. Někde v dálce křičí sloni do tmy.

Pro: Nic

Proti: Všechno

Dal jsem hře 10%, 5% za to, že se to jakž takž dá spustit a má to pěknej obal a 5% za to, jak jsem se u hry nasmál :). Vážně uplně pitomá hra, u které se budete bavit cca 15 minut, když budete objevovat chyby a pak vás hra omrzí a zas ji smažete. Pro hru dokonce vyšel patch, nicméně nevšiml jsem si, že by něco opravil...
Tato hra je opravdu revoluční. Super grafika kterou pravděpodobně tankuje cry endžin 4. Hra je extréMNĚ Náročná!!! Protože, a jelikož a poněvadž je samozřejmě skvěle vypadající. Hra je tak rafinovaná, že mi sama vypnula PC. Vozidla jsou absolutně mega UBER božská, protože je nezastaví nic. Domy, kopce, ani samotný časoprostor a základní fyzikální zákony v něm. OzVUČení je naprosto profesionální, orchestrální hudba je božská, ale moc jsem si ji neužil protože jsem se hodně nahlas smál.......smál jsem se protože jen pár lidí v tomto VESMÍRU mělo čest tuto hru hrát. Hra vám vysoce pravděpodobně odpaří PC, protože byla vytvořena v dimenzi kde 1+1=3. Je ZCELA mimo naše ubohé chápaní. Proto ona mrzká hodnocení zde jsou zcela nepodstatná, patetická a bezpředmětnááá. A teď mě omluvte jdu meditovat abych se zotavil z této nadpozemské nirvány.

Pro: vruuuum..........

Proti: vruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuumm.

Myslel jsem, že American Life je nejhorší hra, jakou jsem kdy hrál. Ale zmýlil jsem se. Zde na databázi jsem objevil tenhle paskvil, který se nazývá hrou a tvůrci chtějí ještě za ní peníze (!). Taková opovážlivost! Mysleli to s touhle hrou vážně? Kdo ví...
Jediným pozitivem těhle auťáků je alespoň to, že jsem se na jejich účet skvěle pobavil, vážně. (Proto těch 5%). Doufám, že mi to alespoň prodloužilo život, když už mě tahle hra ničím jiným neobohatila. :D

Pro: hra dokáže skutečně rozesmát

Proti: vážně úplně všechno na co si jen člověk vzpomene