Transport Tycoon Deluxe

1995

Transport Tycoon Deluxe je vylepšená a inovované verze Transport Tycoonu. Opět je Vaším hlavním úkolem převážet a dovážet všechno možné. Tentokrát se ale začíná později a to až v roce 1950.

Jedním z hlavních vylepšení je lepší funkce semaforů. Nyní už můžete nastavit, aby jedna kolej byla pro jeden směr a druhá pro druhý. Dále byly přidány další herní scénáře, přičemž v každém se nalézají jiné továrny a jiné dopravní prostředky.
Kvůli autorským právům musely být nahrazeny originální názvy vozidel smyšlenými - pomocí neoficiálního patche je ale můžete opět přejmenovat nazpátek.

Na Transport Tycoon Deluxe navazuje hra Chris Sawyer's Locomotion od stejného autora. Zároveň vznikl open source klon hry (značně vylepšující originál) s názvem OpenTTD.

[neexistující komentář]: Hrat to jeste nad rok 2050 uz nemelo smysl, vetsinou uz byla cela mapa zastavena do roku 2020, ale co u tyto hry nechapu a proc jsem ji dal trochu nizsi hodnoceni je fakt, ze nesmyslne zacina az roku 1950 misto 1930 jako u originalu, takze clovek prijde o pionyrskou dobu vrtuloveho letectvi a zeleznic, navic tam nejsou licence a me nebavi nakupovat nejakej Aircraft 42, coz je Boeing 727...

Jako malý kluk jsem měl naivní představy o tom co budu v dospělosti dělat. Kdo taky ne, že. Navíc mne vždy lákala doprava jako taková - ať už šlo o lodě, vlaky nebo letadla - a snil jsem tak o tom, že budu všechno tohle přepravní hemžení řídit. Jasně si pamatuji z doby, kdy na dnešní herní vyspělost člověk nedokázal ani pomyslet, že na prvním stupni základní školy jsem se dostal k brožuře BESIPu pro děti, kde byl obrázek mostu, na něm jede vlak, pod ním autobus a automobily a nad vlakem přistávalo letadlo... Transport Tyccon Deluxe tento dětský sen (a onu inspirativní “besipáckou“ brožuru) alespoň trochu virtuálně zhmotnil.

Opravdu, převedení se povedlo takřka na výbornou. Od prvotního si zvolení prostředí, prvního postavení nádraží, nakoupení vagonků a lokomotivy... I když se od určité chvíle jedná o dosti stereotypní hru, jsou ve hře momenty (a je jich hodně), u kterých zaplesá srdce malého dítěte každého v nás. Na výběr (hraní) je zde velké množství dopravních prostředků, měnících se svým účelem, vzhledem i vlastnostmi podle toho, ve kterém období se zrovna nacházíte. Jediným obsahem celé hry je přeprava - ať už se jedná o lidské pasažéry, zlato, dřevo nebo třeba ropu a vše tady souvisí se vším (např. přepravíte lidi na ropnou plošinu, z ropné plošiny ropu pošlete tankerem do přístavu atd.). Postupně, podle toho jak se o svém obyvatele staráte, se vám hra odměňuje v podobě graficky se rozrůstajících měst, kdy tu a tam vyroste nový dům, stadion či nákupní centrum.

Nejenom radostí ze stavby a přepravy čehokoliv je zde člověk živ. Sem tam se stane nějaká ta nehoda (srážka vlaků, potopení lodi, pád letadla) a řešit budete muset i finanční situaci, protože hned od začátku nebudete mít na všechno peníze a bude důležité správně nastavit strategii tak, aby přepravě rentabilně fungovala a vaši protivníci, kteří usilují o totéž, vyklidili v dané lokalitě pozice.

Pro: přeprava všeho

Proti: stereotyp

Transport Tycoon Deluxe je podle mého výjímečná hra. Hrál jsem ji kdysi na dřevní 486tce a hraji ji i teď na svém dvoujádru, pochopitelně s TTDPatchem, který hru rozběhá pod XP a dá do ní mnoho zajímavých featurek. Podle mne se dodneska dokonce nenašla žádná dopravně-tycoonovská hra, která by TTDX překonala. Dodneška ji hraju a občas jsem hrál i multiplayer se známými, to zápolení o straategický průmysl nemělo chybu :-) Jo, starat se o vláčky, autobusy, lodě i letadal je módní i po těch strašlivých 13 letech a baví to. Fakt parádní, vyjímečná hra, která je navíc díky komunitě a TTDPatchi perfektně vylepšitelná - třeba se objevují mapy založené na DRM modelu, tedy jsou velice realistické.

Pro: Prakticky vše od grafiky přes hratelnost až po uklidňující hudbu, myslím, že to nemá cenu rozepisovat :-)

Proti: Prakticky nic, alespoň nic výraznějšího. Tedy až na absenci Transport Tycoon 2

Vylepšená verze Transport Tycoonu, která nabídla další herní možnosti a tím pádem i další hodiny, lépeřečeno dny zábavy.

Nový systém semaforů nabízel možnost stavět složitější železniční uzly a nové mapy nabídly zajímavá postředí pro dopravní podnikání. Jednalo se o subtropickou mapu připomínají Mexiko, pak zimní připomínající sever Evropy a pak fantasmagorickou zemi hraček. Každá mapa se navíc odlišovala typy průmyslových závodů a komodit, což představovalo zajímavé zpestření a zároveň učení se, co kam vozit, aby výroba nestála.

O hratelnosti a grafice platí to samé jako u předchozí verze Transport Tycoona. Na svou dobu parádní kreslená grafika v režimu 640x480 s relativně dobře propracovanými detaily a rozhodně bych neměl zapomenout ani na návykový soundtrack v podobě několika midi skladeb. Jedinou menší slabinou hry je inteligence protivníků, kteří zásadně staví dopravní cestu nesmyslně klikatě a i dřevo z lesů nebo uhlí jsou schopni vozit letadly.

Pro: grafika, hratelnost, dopravní tématika, zábavnost na dlouhé hodiny, nové herní možnosti

Proti: AI konkurentů, absence kvalitního pokračování

Jedna z mých prvních her. Strávil jsem u toho hodiny hraní, miloval jsem mapu Megarail.

Vozit ovoce, zboží, kaučuk, dřevo, vodu, papír, colu, bubliny, uhlí, ocel, ... jmenovat bych mohl do nekonečna. To bylo fakt něco. Celá mapa protkáná kilometry kolejí, silnicema, vodníma kanálama a letištěma. Mapa se doslova hýbala, rozrůstala o nový průmysl a města rostla.

Později vyšel i takzvaný TTDPatch, který mě oslovil ještě více. Nové možnosti signalizace, elektrifikace, nové české (nejen) vlaky, časem tramvaje. To hned rostly číslovky prohraného času.

Pro: Klasika, super koncept, grafika, statistiky a grafy, katastrofy, doprava, patch a modifikace do hry

Proti: AI

Tranport Tycoon Deluxe přineslo dvě věci. Opravilo pár drobných chybicek původního Transporta a donutilo mě přemýšlet o zavedení donáškové služby s jídlem ke mě domů, abych se mohl plně soustředit na své vláčky... :-)

Pro: Totální klasika svého žánrů, zábavnost, multiplayerové závody kdo si tamten výborný důl na uhlí zabere první :-)

Proti: Opravdu mě nic nenapadá kromě absence nástupce v podobě Transport Tycoona 2.