OpenTTD

24.01.2008
2008
23.11.2012

freeware

OpenTTD je open source hra, která plně vychází z komerční hry Transport Tycoon Deluxe. Jejím cílem je co nejvíce se přiblížit původní hře, avšak opravit některé problematické prvky a vhodně rozšířit o novou funkcionalitu.

Hra Vás staví do role majitele dopravní firmy, ve které budete bojovat o místo na trhu. K tomu Vám pomůže několik dopravních prostředků a dostatek různorodého nákladu.

Oproti originálu hra přináší několik velkých vylepšení. Hrát můžete na až čtyřiašedesát krát větší mapě, sjednocovat stanice, automatizovat náhradu starých vozidel, stavět větší mosty a cesty pod nimi, vylepšený systém semaforů a například uplácení městských úředníků.

Velká vylepšení přichází také v části pro více hráčů, kde je možné hrát až s dalšími 254 živými spoluhráči. Po grafické stránce hra doznala také vylepšení, mimo vyššího rozlišení a barevné hloubky jsou ke stažení různé modifikace původní grafiky.

Při nostalgickém vzpomínání na dlouhé hodiny strávené u Transport Tycoon Deluxe v mládí (kdy jsem hře pořádně nerozuměl jak kvůli komplexitě, tak kvůli angličtině) jsem se rozhodl vyzkoušet si hru znovu. Přirozeně jsem tedy sáhnul po OpenTTD, nejlepší moderní reinkarnaci původní hry. A musím říct, že se jak původnímu autorovi, tak OpenTTD týmu povedlo vytvořit opravdu jedinečnou hru. Člověk se až diví, jak je možné, že je tak zábavné propojovat jednotlivé průmysly na mapě, vozit cestující, budovat komplexní přepravní infrastrukturu. Ale je to prostě strašná zábava. Nikdy jsem neměl koule na to hrát proti počítačovým oponentům, ale stejně jsem si to užíval jako soukromý sandbox, pískoviště, kde si můžete stavět a bourat dle libosti. Neinvestoval jsem do hry desítky hodin, abych vytvořil megalomanské spoje a komplexní řízení vlaků jako lze najít různě na Internetu (až člověk často nechápe), ale i s přístupem běžného hráče se dá hodně vyhrát.

Hru jsem hrál i na desktopu, ale hlavně na tabletu (verze pro Android), a ačkoliv jsem se obával tragického ovládání pro dotyková zařízení, tak hra byla naopak překvapivě dobře ovladatelná (po chvíli, když si člověk zvykne co a jak dělat a nedělat). Je to perfektní hra do MHD na cestě do práce a z práce. Na tabletu jsem si i o trochu víc užíval grafiku. Mám rád staré dosové hry a jejich způsob pixelizace, ale na menším displeji to přeci jen působí uhlazenějším dojmem, než když zazoomujete na 24" monitoru :) Hudba je naprosto perfektní a odpovídá stylem tomu, jak jsem si pamatoval hudbu z původní hry.

Velké díky (a finanční příspěvek) posílám OpenTTD týmu, bez hromady práce těchto lidí bychom si tento zábavný exemplář herní historie mohli jen stěží stále užívat i v moderní době.

Celkové hodnocení: Výborná
Open TTD vnikl jako modifikace pro hru Transport Tycoon Deluxe a bral si za úkol nesnadný cíl a to vylepšit již tak skvělou hratelnost původní hry a ještě více ji přiblížit "herní nirváně" popřípadě usnadnit používání hry jako takové.. Otázkou tedy je zda se více soustředit na to co přináší open ttd či na to co obsahoval již původní Transport Tycoon Deluxe.. Já se budu soustředit převážně na to nové..Open TTD vznikl jako takový konkurent pro zažitý Tycoon patch s cílem usnadnit zprovoznění hry naprosto u každého..Jakožto opensource projekt byl ale neustále upravován a s dnešním dnem již získal verzi s číslem 1.0.5 a brzo přijde 1.1.0 Od 1.0.5 jde již o hru kterou lze spustit bez původního transport tycoonu (i když ten lze dnes zdarma stáhnout na internetu) ..Obsahuje řadu vylepšení která lze těžko popsat v krátké "recenzi" jako je tato.. Důležité je říci že ovládání hry je naprosto intuitivní,bezproblémové a všechny funkce open ttd jsou jasně uloženy v nastavení a lze si je různě nastavit podle vlastních potřeb..I již původní funkce Transport tycoon doznaly mnoho vylepšení.. Open TTD mimo jiné nabízí na výběr jakou velikost bude mít herní mapa od mrňavých 32x32 po obrovských 2048x2048 kdy je mapa tak velká že zastavit celou herní plochu je naprosto nemožné a na mapě jsou stovky měst..Lze nastavit zda okraje mapy budou vodní či travnaté. Dále je tu spousta menších možností od možnosti třídit vozidla a dopravní prostředky podle názvu a slučovat je do kategorií takže když vám třeba zestárnou autobusy u Yorku nemusíte je složitě hledat ale prostě pošlete celou kategorii "York" do depa na výměnu a je o to postaráno jediným kliknutím..Přes možnost nastavit inteligentnější hledání cest pro dopravní prostředky (vozidla se neztrácejí tak často),dále máte možnost stavět průjezdové autobusové zastávky (nemusíte bourat budovu a stavět na jejím místě autobusové stanoviště)..Můžete stavět tramvajové spoje..Rozsáhlejší stanice (můžete si nastavit že velikost určíte tahem myši) ,stanice můžete dávat ihned k sobě aniž by jste museli dělat nějaké vzdálenostní mezery (takže můžete kombinovat třeba vlakové nádraží s letištěm a bus linkou a pomoci tak dopravě a sobě k lepším výdělkům) .Je možné nastavit i dobu ve které se ukončí hra (např 2050) Můžete nastavit jaký poměr měst se postupem času změní ve velkoměsta (napr 1 ku 3 nebo podobně) .Stejně tak můžete určit podle jakého vzoru se budou tvořit při tvorbě hry silnice ve městech(lze nastavit aby hra vygenerovala zcela novou mapu podle parametrů které zadáte) -máte na výběr mezi možnostmi-původní silnice,vylepšené silnice,2x2 a 3x3 (kdy číslo značí počet domů po kterých přijde další silnice).Dokonce můžete nastavit zda se během hry budou tvořit další nová města či průmysl.Prostě máte možnost zasáhnout téměř do každého aspektu hry a nastavit si ji tak aby vyhovovala přesně vám..Dále můžete přímo ze hry snadno stahovat další mapy a objekty od jiných uživatelů a následně je snadno aplikovat do hry (hra vám také více méně řekne co funguje a co ne),součástí OPEN TTD je pak také čeština (a mnoho dalších jazyků) ,mnoho různých měn (česká koruna nechybí) a možnost nastavit si názvy měst (britská,americká,česká a tp)..
Jediný problém v pozdějších verzích OPEN TTD je ten že pokud hrajete bez instalace Transport Tycoon nejsou ve hře oponenti (alespoň myslím) a teprve si musíte z internetu stáhnout určité přednastavené "charaktery" kteří se ale často porouchají a dělají různé problémy ve hře..Také jsou většinou bohůžel předem nastaveny na to co budou používat za dopravní prostředky a tak třeba oponent používá jen silniční vozidla a třeba za celou hru nesáhne na letadla a vlaky což může být dosti otravné..

Hra jako taková je tedy více méně taková skládačka kterou si každý může seskládat do pro sebe vhodné podoby.Mohu jen doporučit,je zdarma,je zábavná a spustitelná snad na každém pc které by kdo mohl mít doma či na cestách..

Pro: Hratelnost která plně potvrzuje známou hlášku,ještě vydělám jeden milion a pak jdu spát..Nízké hw nároky díky kterým hra běhá naprosto každému a je ji možné spustit kdekoli.Přehlednost a skvělé ovládání.Malá velikost hry.A hlavně je zcela zdarma..

Proti: Možná mírně složité nastavování hry v menu

Je to po mnoha stránkách vylepšený "starý a dobrý" Tycoon, takže za mě hru jsem si užíval nejenom jako nostalgickou vzpomínku na Transport Tycoon, ale zvesela jsem využíval nových vlastností, za zmínku stojí, např. uplácení městských úředníku. Pečlivě jsem budoval firmu a piloval strategii, jak být zhruba v prvních 11 letech, co nejefektivnější a získat startovací kapitál pro svou obchodní strategii.

Vrcholem mého snažení o co neejefektivnější strategii je, že nechám konkurenci do jisté míry býti uspěšnou a pak ji prostě zkoupím.

Osvědčilo se mi ze začátku získat, co nejrychleji a nejvýhodněji dopravu pro uhlí a to i za cenu zadlužení. Takže ze začátku masivně obchoduji po železnici s tímto přírodním produktem. Po získání kapitálu, se pak snažím o co nejlepší postavení ve městech s cílem masivní letecké dopravy.

Hra je velmi propracovaná do detailu. Správa vozidel a orientace ve městech je velmi dobrá, ale to už známe ze starého Tycoon(a). Osobně si prostředky začleňuji do skupin, abych následně měl možnost efektivní obnovy vozidel, což je z mého pohledu velmi zásadní akt ve hře.

Hra nenudí, je stále možné vylepšovat svou obchodní strategii. Dle mého lze hrát do "aleluja".

Pro: Starý dobrý Tycoon s mnoha novými vlastnostmi

Proti: Nic

Transport Tycoon byl ve své době skvělou hrou a zůstal jí i v současné době. Proto hráči Transport Tycoonu nadšeně přivítali vylepšenou verzi TT Open Transport Tycoon Delux. Hráč je zase majitelem přepravní společnosti s cílem vydělat, co nejvíce peněz. OTTD má stejný systém hry a stejnou grafiku jako předešlá verze Tycoonu, plus několik vemi pozitivních vylepšení. Transport Tycoon byl skvělý, ale když jsem ho hrával říkal jsem si, že v některých drobnostech by šel vylepšit. Tím zásadním vylepšením bylo, aby šel i na novější verze Windows. V OpenTTD už nemusíte bourat stanici, kdy chcete přistavět druhou kolej nebo jí prodloužit. Při stavění vlaků už můžete stavět neomezeně vagónů, při stavbě mostů už nejste vázáni na to, že pobřeží musí být rovné, aby jste tam mohli postavit most a stějně tak to platí o stavění mostů přes železnici. Hráč může hrát na mnohem větší ploše až 2048X2048. Přibylo více měn, ve kterých lze vydělávat a více názvů měst. České hráče potěší, že mezi měnami je i česká koruna a u názvů měst jsou také české jména měst. Délka stanic již není omezena a v depu pokud chcete vyrobit stejný vlak, stačí dát klonovat vlak a nemusíte se obtěžovat s kupováním celého vlaku v depu.
OTTD je prostě pořád ten starý dobrý Transport Tycoon, ale se spoustou zajímavých vylepšení které OTTD dělají ještě lepší

Pro: Starý dobrý Transport Tycoon s větší herní plochou, s lepším stavěním stanic,možností stavět delší vlaky a stanice a více možností mněn a názvů měst.

Proti: Nic

• Android 85
OpenTTD (Open Transport Tycoon Deluxe) je hra, která vás posadí do role ředitele dopravní společnosti. Do roku 2050 (nebo jak si to hráč nastaví) musí hráč vybudovat infrastrukturu, co bude vynášet co největší profit.
Takže...Kde začít? (Všichni co četli moje všechna hodnocení a komentáře, ví, že píšu celkem špatné komentáře).
Budu hodnotit PC verzi, a ne mobilní.

HRATELNOST
OpenTTD je vlastně rozšířená verze TTD (TTD jsem nikdy nehrál, takže...). Ve hře je mnoho věcí, co může hráč dělat. A to od stavby silnic přes uplácení místní správy a financování průmyslu po stavbu složitých železničních systémů (abych pravdu řekl, železnice jsem si moc nevyzkoušel...). Ve hře je dostupné také mnoho nastavení, které hru mohou buď ztížit, nebo zjednodušit.
Před začátkem hry si navíc můžete přizpůsobit parametry mapy, takže si můžete vybrat, jestli chcete hrát v subtropickém, mírném nebo v polárním pásmu (pak je tu ještě svět hraček), jaká má být maximální výška mapy, atd...

SOUNDTRACK
Je celkem dobrý.

GRAFIKA
Už odjakživa jsem fanoušek pixel artu a pixel art se v této hře krásně vyjímá.

AKTUALIZACE A KOMUNITA
Hra je velmi často aktualizována a navíc má velmi aktivní komunitu, zvlášť tu modderskou. Pokud se ve hře začnete nudit, tak komunitní mody (nebo součásti) posunou hru na jiný level.

VERDIKT
OpenTTD je úžasná hra, která obstála ve zkoušce času (první verze je z roku 2004). Podle mě je to skoro perfektní hra, která si zaslouží hodnocení 100/100. (Zakončení už tak špatných komentářů není zrovna to, v čem vynikám)

HRATELNOST - 95%
SOUNDTRACK - 100%
GRAFIKA - 100%
AKTUALIZACE A KOMUNITA - 100%
Celkově - 98% ≐ 100 procent

Pro: Skvělá hratelnost, soundtrack, pixel art grafika, velmi aktivní vývojáři a komunita

Proti: Poprvé obtížné se zorientovat, někdy nedostatek místa na okna, protože by člověk chtěl sledovat vše naráz :D, na malé mobilní obrazovce je horor se zorientovat (hodnotil jsem PC verzi)