[neexistující příspěvek]: Osobně také dost nesnáším neomarxizmus (v podobě feminizmu / gender studies / multi-kulti / atd.), ale v Zaklínači bych propagandu nehledal.

Naopak beru ságu jako ilustraci toho, že není dost dobře možné, aby spolu dlouho na jednom místě žily různé rasy (lidé/elfové/trpaslíci), aniž by to nevedlo k válce. Notabene když se jedna rasa množí rychleji než ostatní ("Poněváč sa množíte jako králíky," zaskřípal zuby trpaslík. "Ludé by akorát trtkali, s kým sa dá a kde sa dá, imrvére dokola. A ludským robám stačí posadit sa na chlapské gatě a hnedka jim naroste břucho... Cos tak zčervenala, hotový vlčí mák? Chtělas temu rozumět, jo nebo né? Taková je čistá pravda a históryja světa, kterému vládne ten, kdo šikovněji rozbije druhému lebku a rychleji zbúchne robu. A vám, luďom, je těžko konkurovat - v zabíjání aj v jebání." ) a když se radikálnější jedinci libovolné rasy snaží vyvolat rasovou válku a vybít co nejvíce příslušníků ras ostatních. Takové Scoia'tael Sapkowski nelíčí černobíle, tzn. ne jako hrdinné Mirky Dušíny bez bázně a hany. Co možná začalo jako ideologický boj za rovnoprávnost skončilo (jak už to tak bývá) jako terorizmus.

Na Sapkowském se mi líbí, že vykresluje svět racionálně (tzn. ne tak, jak si "sluníčka" myslí že funguje, ale jak opravdu funguje). A že Geralta staví často do situací, ve kterých prostě neexistuje dobrá volba.

ak je na každém, jak se k pogromům postavit.
@silon (03.07.2015 13:04): Ano, jen to nezakazuje kodex, protože pokud si dobře pamatuji z povídky "Zaklínač", Geralt si kodex sám vymyslel, aby vypadal důvěryhodně. A myslím, že braní dívek do zaklínačské školy nic nebrání. Alespoň nikde jsem o tom nic nečetl. Chlapce brali asi kvůli stereotypům, tj. že chlapci jsou na boj lépe přizpůsobení.
Nestala se podle mě oficiální zaklínačkou, protože ještě neudělala zkoušku a nedostala svůj vlastní medailon. Tak to vidím já.
Ciri není možná zaklínačkou oficiálně, ale i v knihách tak o sobě mluví. Když se tedy někdy případně objeví problém a Ciri řekne "Ahoj, jsem zaklínačka a řeším problémy" lidé ji jako zaklínačku začnou vnímat. Jednoduše řečeno: Je zaklínačkou, jen ne oficiálně.
Veď herná Ciri je ako Avatar.
---
Lenže v hre Zaklínač, je to o tom, že Ciri je vlastne Geraltova duša, čiže Geralt zabíja "monštrá" a vie sa im postaviť, lenže strach ma hlavne o spásu svojej duše, a preto to je iná fantasy ako Bioware, pretože v nej nie sú zrušené základné archetypy...
1, Ciri je vlastne zaklínačka odzačiatku
2, Ragnaroku zabráni duša a nie vojsko
3, proste 100% hra
---
Proste u mňa si to CDProject posere, len ak spravý patch v ktorom random rozhodí "afroameričanov" po hernej ploche. :P
Robert Holdstock
[neexistující příspěvek]: Hrdinka zapadá do celé kontextu, levičáckého pojetí a neomarxismu, ve kterém lidská rasa představuje moderní kapitalistickou společnost, která utlačuje a vyhání slabší národy.Mně přijde zaklínač hodně levicový.
Tywe včera jsem se asi hodinu zasek na DLC questu Fool's Gold/Bláznovo zlato (hraju v čestině) - ten quest s prasaty.

Neměl někdo problém s těma nekkerama, když eskortujete prasata k oltáři? Kydlil jsem fakt hodinu a vždycky mě nakonec sejmul ten Nekker warrior. Přišel mi nesmrtelnej. Nakonec jsem to bugnul tak, že jsem ho nezabil, prasata se rozešla a rovnou se spustila cutscéna.
K zaklínáčům rozhodně dívky nebrali. A to, že je Ciri je označována jako zaklínačka opravdu projev feminismu není, všichni ji říkaj "zaklínačko"... stejně jako se udělujou čestný hodnosti a tituly, tak ciri je čestná zaklínačka :-D
@silon (03.07.2015 09:09): máš nejspíš pravdu, není zaklínačem jako takový, ale upřímně, potřebovala by ty schopnosti? Myslím, že jí ta starší krev stačí :D A myslím, že k zaklínačům braly i dívky, alespoň to tak bylo v tom seriálu zaklínač, ale ten se taky tý předlohy zrovna nedržel :D
@PsychoGamerCz (03.07.2015 08:53): Mám ten silnej pocit, že k zaklínačům byli bráni jenom chlapci(kodex) a na to aby jsi se stal zaklínačem musíš projít zkoušou trav(kodex a hlavně to co dělá zaklínače zaklínačem). Ciri je dívka a zkouškou trav neprošla. Není tedy zaklínačem i když absolvovala jejich výcvik.
@silon (03.07.2015 08:17): Proč? Když jsem si čětl ten kodex, nenašel jsem žádný důvod, proč by Ciri nemohla být zaklínačkou, ale je pravda že asi neměla tu zkoušku mutací (z knih jsem četl jen první dva díly a teď čtu třetí :))
Tak už jsem dohrál zaklínače :), určitě si to někdy zopakuji :) a Ciri po boku s Elie patří mezi mé oblíbeňkyně :), mimochodem můj konec byl Ciri se stala zaklínačkou a Geralt byl s Yen a Emphyr vyhrál :)
Když to tady tak čtu, tak při dalším hraním neušetřim ani jednoho trolla, všem seknu hlavu bez milosti a to jsem je doposud šetřil:)
Mě to neva, šetří to čas... už tak mám ve hře dobře přes 70 hodin a kdybych nevěděl kde mám hledat nějaký content, bylo by to o polovinu delší jen o bloumání krajinou, což mě nebaví až tak moc že bych tím strávil desítky hodin. Celkově po tolika hodinách už začínám mít pocit že by to chtělo konec, krom Skellige ve vodě mám prolezené skoro všechno. A taky asi brzo bude, level 34...
Otazniky je nesmysl mit zaply. Fakt skoda ze jsou v defaultu povoleny, to bylo chybne designove rozhodnuti. Byla to prvni vec co jsem v UI vypinal.
@Neelixx (01.07.2015 12:30): asi moc nemá, prakticky nikdy se mi nestalo ze bych tam nasel něco co bylo lepsi nez setove vybaveni, ale nekdy se to da dobře prodat. Po case jsme zacal otazníky ignorovat, ono se plavit přes cele more, pak se potapet a získat mec pro lvl 15 když mam lvl 25 mi prijde zbytecne. Leda ze bys byl kompletionista, pak to dava smysl.
zajimavejsi tohle muze byt při druhem hrani, když si zapamatujes co kde bylo, ono se vydat na levelu 13 nekam pro otaznik kde vis ze je zbran lvl 14 muze byt zajimavejsi.
Ale při prvním hrani tenhle level bordel a zmatek nedava vůbec zadnej smysl.
[neexistující příspěvek]: To je magor, co nemám nic jiného na práci než tu smrdět ...
Mě by se líbila tak "samurai-like" se suknicí. Ale zatím jsem nic takového nenašel. Ale tak do Skellige ještě času dost=)
Gryfí, kvůli znamením. Ale možná oželím ten efekt % a udělám si nějakou hezčí. Se mi chce zvracet z té zelené.. :D Nejhnusnější zbroj asi.
Hraju to od vydani jako ponocnej, jen par hodin tydne a na 22 levelu uz me zacina hodne vadit vcelku brutalni nevyvazenost. Abych mel hlavni quest pro level 13 a ja byl 22 je teda vcelku wtf. Proc je to vubec urcovany levelem?

Celou dobu se to snazim vykryt a drzet se tech +-5, ale to proste nejde. Zvlast kdyz pro cestu na Skellige to pise level 16 a nasledujici main quest je level 13. Si delaji prdel?
Zrejme diky tomu to teda na treti obtiznosti prolitavam s prstem v prdeli, bez nutnosti pouzit jedinej odvar. Oleje taky jen kdyz si vzpomenu a jen aby se teda nereklo. Zapotrebi nejsou.
Zvlast kdyz umlatim i o sest levelu silnejsi potvoru, oblecenej v zakladni lehke kocici zbroji :))

Vubec bych se nezlobil, kdyby to posunuli o dalsiho pul roku a venovali se jen bugum a vyladovani hratelnosti. Asi uz ale nebyly prachy.
Nepotřebuju zatím skoro nic. Ani oleje nepoužívám. Jen furt váhám jestli ke Quenu maxovat Igni nebo Yrden. Připadám si, že ať už vylepšuju cokoliv, je ze mě solidní řezník a nemám respekt k ničemu, krom nepřátel kterým neubírám nic. Jediná větší investice byla 2 000 za silnější glyf Quenu.
treba kupovať recepty, bude to finančne náročné, ale ak hráte vyššiu obtiažnosť tak 5 lastovičiek budete potrebovať, tak isto ten ozdravovák čo pridáva cca 1/2 a viac života, robí sa to cez alchýmiu.
Zrovna vlaštovky automaticky dostaneš v určité pokročilé fázi hlavní story. Jinak se ale dají upgradovat i dříve přes alchymii. Enhanced - superior nebo jak to je.
@Neelixx (30.06.2015 23:03): Jestli je to pravda, tak se omlouvám. Momentálně mám úroveň 22 a prakticky hotov největší ostrov ve Skellige. Zítra se vydám na ty menší okolo. Zatím jsem na nic co by mi vylepšilo počet lektvarů nenarazil a to zkoumám všechno. :)
Počet lahviček se dá zvýšit, vím že vlaštovek jsem měl víc než tři.
Díky všem za odpověď co se týče těch skillů. Mám ale ještě jeden dotaz - jakožto odchovanec Gothiku 1-3 jsem si vypnul minimapu, přece se nenechám vodit pořád za ručičku, ale jde nějak zobrazit kompas? Jelikož se kouknu na mapu, vidím že chci jít na sever a bez minimapy (a kompasu) jsem v pytli.
A už jsem o tom psal, mám celkem 3 lahvičky vlaštovky, proč si nemůžu udělat do zásoby třeba 5 lahviček? To nejde jich udělat více?
Mimochodem, jak jste dlouho zabíjeli potracenku u Krvavého barona? Dostal jsem už asi 10x neuvěřitelný kotel :-(
Bazilišek s "????" místo levelu narazil do mého Quenu a havaroval do řeky kde se utopil. Řezník z Blavikenu.. :D
@iamsickinmymind (30.06.2015 11:12): Dík za obsáhlou reakci... neříkám, že nechápu tvůj postoj, ale jak už jsem psal, podle mne to co slíbili, splnili jako chytrá horákyně, jak je dnes v marketingu obvyklé. Nelze říct, že to ve hře není, ale zároveň to mohlo být lepší.

1) Ad Henselt: Var Attre myslím někde zmínil, že Henselt zahynul v boji s Redanií.
4) Já je všechny nedělal (a asi ani nebudu, je jich fakt hodně) a ani si je moc konkrétně napamatuju, ale určitě někde byly stopy, které nikam nevedly (a jedna dvě co člověka přímo přinutily otevřít bestiář [nějaký Leshen tuším?], ale žádné ověřování se nekonalo, tam už to bylo vypsané) - což v koncu není nic zajímavého, ale jsou tam.

Ke zbytku toho platí totéž: ano, náznaky jsou, ale mohlo to být lepší. Nicméně ukaž mi velkou hru, kde by se po podrobném hraní nenašlo spousta oblastí, které by ještě šly vylepšit... tak to asi bude u komplexních her vždy, dokud bude vývoj omezen časem a penězi :-) A dokud to jsou takhle malé věci, nevadí mi to. Jedině ten déšť mě zlobí. Uznávám že jsou při vývoji asi prioritnější jiné problémy.