Oil Tycoon

13.04.2001

Oil Tycoon je obchodnicko-budovatelská strategie, ve které jde, jak název napovídá, hlavně o ropu. A s tím související peníze.

Na začátku hry si zvolíte buď tahový systém, nebo hru v reálném čase. Zvolíte si obtížnost, počet soupeřů a délku hraní. Dále si zvolíte svou oblast zájmu. Na výběr je asi dvacet regionů. Aljaška, Rusko, Blízký východ, různé části Afriky atd. Od místní vlády si koupíte licenci a můžete začít s prvními zkušebními vrty. Po objevení vrtu musíte zajistit skladování, distribuci. Pustíte se do dalšího výzkumu a dalších vrtů atd.

Hra nabízí i multiplayer, který sice nefunguje přes internet, ale můžete si ho zahrát jako LAN s propojenými počítači. Nebo na jednom počítači, kdy se budou střídat tahy.

Jedna z těch výrobně-obchodních strategií, které jsou jen pro ty, kteří o výrobě neví vůbec nic - a nevadí jim výrobně-technologické chyby obsažené v hře.

Po obvyklém spíše těžkém začátku potřebném pro seznámení se hra stává spíše velmi jednoduchou, neboť vývojový řetězec ropy od těžby po koncového spotřebitele je již velmi přímý a tak nejtěžší je start společnosti skládající se z koupení těžební licence, postavení prvních těžebních věží a dopravení první ropy do vybrané rafinerie.

Ovšem vozbou ropy do rafinérií si dlouhodobě mnoho peněz nevyděláte a tak přichází na řadu i stavba vlastních rafinérií a prodej produktů, čímž si můžete vydělat mnohem více peněz - přestože za ropu již nedostanete žádné peníze. Navíc v vlastní rafinérii si můžete určit i poměr vyráběných produktů (mazut, benzín a petrolej - ale již delší dobu jsem hru nehrál, tak si to přesně nepamatuji).

Nedílnou součástí je i výzkum a vývoj nových technologií a následně stavba vlastních lodí i těžebních zařízení, takže přestáváte být závislí na aktuální nabídce pronájmu. V vlastních továrnách, ale i na vrtech, můžete zaměstnance motivovat i demotivovat k lepší práci zvyšováním či snižováním mezd. Hru však zpestřují i takové věci jako je nekalý boj, za který ovšem můžete být velmi přísně potrestáni.

Pro úspěšnou hru je nutné si sehnat patch, který zpřístupní výrobu ve vlastních továrnách. To je první a nejhorší chyba, která se do hry dostala. Ty další chyby se týkají již jen výrobně-technologické části, která však může vadit především těm, kteří o těžbě a zpracování ropy něco vědí, protože tyto věci studovali ve škole, byť třeba okrajově, nebo se jimi zabývají pracovně.

A to je asi tak všechno, co jsem v tuto chvíli schopen napsat, ať už jako chválu či kritiku.

Pro: zajímavé téma

Proti: chyby