@Bodkin (13.07.2015 11:23): Jo a doufám taky že když je to tak technický tak že mrtvoly nebudou na ulici jako lampy, to znamená že třeba nějakej člověk uvidí mrtvolu a půjde za strážným a ten jí uklidí.
@pipboy (13.07.2015 10:35): Hra si dokáže zapamatovat splněné questy a obsah inventáře ale dost se pořád rozbijí NPCčka.
Na druhou stranu Continue způsobí překrásný bug se vstáváním z hrobu.
[neexistující příspěvek]: hele bodkin funguje tam uz nejake save/load? Uz je to trochu velke nez abych to daval na zatah.
@Phoenix (12.07.2015 17:02): Len vieš ako, aby si sa musel na nejakom DH vyjadrovať ako právnik berúci milión za hodinu mi už príde fakt uletené.

Kde je trocha predstavivosti, trocha zmyslu pre metaforu, nebrať každé písmeno otrocky doslovne podľa príručky, skrátka trocha zdravého rozumu a zmyslu pre nadhľad.

Say sa možno príliš chytil môjho narýchlo zbastleného výrazu "skupine čo sa venuje Japonskému samurajskému šermu" - multimiliardový právnik by napísal niečo ako "skupina venujúca sa používaniu Japonských historických zbraní v súlade s dnešnými znalosťami" ale ako fakt sa mi nechce každú drobnosť rozpisovať ako miliardový právnik. To si radšej zmažem účet.

Aj keď je výhoda, že "poznám svojich ľudí" v rámci virtuálnych možností.
@mazar1234 (12.07.2015 16:45): Empirii v zádadě nepopírám (určitě by se dal napadnout statistický vzorek apod., ale to teď není podstatné). Ovšem měli jste začít shodou na definici "nejlepší meč" a následně shodou na metrice (která musí být objektivní, nic takového jako "Zuzka je hezčí než Hanka"). Pak se dají provádět empirická pozorování a nedojde k neshodě.

Viděl bych to také tak, je to něco podobného jako řešit "nejlepší pěchotní střelná zbraň" (na otevřeném prostranství to asi nebude pistole, zatímco v uzoučkých krátkých chodbách je délka samopalu / útočné puškly vyloženě na škodu).
@Phoenix (12.07.2015 16:40): No ale na samotnom - empirickým pokusom dokázanom fakte - že v konkrétnom súboji človeka (s papierovo rovnakým tréningom) EU mec vs Katana je lepšie byť ten EU sa nič nezmenilo.

Rozdiel je v "absolútnej hodnote" ako správne podotkol Say. Totiž skutočnosť, že v určitej veľmi špecifickej situácii je výhodnejšie mať katanu (ktorá bola na presne takúto veľmi špecifickú situáciu vyrobená) ale obecne taká situácia nastane menej často ako akási "priemerná situácia".

No to je obecne problém Exaktná veda vs Papierové bláboly (matematika vs psychológia)

Nj, starý dobrý Chamurappi že.
@BINGMAN (12.07.2015 16:26): Svět by byl lepší, kdyby se všichni naučili jednoznačně vyjadřovat (jako v matematice). Že se borci na začátku neshodli na metrice a následně jeli stylem "o voze - o koze" není problém "slovíčkaření".

@mazar1234 (12.07.2015 16:28): Být zákony napsány jednoduše a jednoznačně, nejsou potřeba právníci. Dost se tomu blíží americká ústava, ale těmi 200+ let starými obraty typu "bear the arms" si také trochu nadělali na hlavu. Kdyby to popsali jako v teorii množin, žádný problém by nenastal.
Koukal jsem na nejake video,a odkvetlym pampeliskam pri pruchodu kolem. neodletaly ty bile smucky :D To nebude dobra hra :D
Kór středověký rytíř byl na úrovni tanku. Pokud měl volnou dráhu, tak vládl po staletí bojišti. Teprve s širším využitím střelného prachu a novými zbraněmi pěšáků se to změnilo.
@Isaac (12.07.2015 14:57): Jaký samuraj, o čem točíš? Napadám mazarův přesvědčený názor o tom, co je "lepší", na základě něčeho, co prostě porovnávat nejde.

Jestli je katana lepší či horší než obouručák je mi opravdu volné a přijde mi fakt mimo porovnávat neporovnatelné. Toť vše.

Nebo řekneš mi, jestli je kalašnikov lepší, než dragunov? Nebo snad švýcarák než kuchyňský nůž? Mamka říkala, že... Nic, stačilo=)
@Say (12.07.2015 14:21): Proč tak ofensivě? Chápu, že možná nedisponuješ tou informací a nemáš takový přehled, ale splést si larp s historickým šermem...Historický šerm se přebírá i techniky boje, co nechápeš na tom, že tvůj samuraj by dostal po kebuli, kdyby se setkal se středověkým rytířem? Je úplně jedno co by na sobě měl a čím bojoval, když by neprošel středověkou kroužkovkou.

Porovnávání co je lepší, že tě přestalo bavit ve 12 letech? Hmm..veškeré tvé příspěvky níže mluví spíše o opaku.
@Isaac (12.07.2015 13:12): Porovnávání "co je lepší" mě přešlo někdy ve 12 letech ;) Mě jde celou dobu o to, že katany nejsou dělané na nějaké duely s 8 druhy seků bla bla bla... Katana byla konstruovaná k jednomu, max. dvou výpadům, zpravidla mířených na slabiny (oblast krku a břicha) a ještě navíc z netasené pozice (zakřivení). Nehledě na to, že meče, které bushi u sebe měli sloužily k obraně (neznamená, že to tak vždy být muselo) a představovaly spíš postavení ve společnosti. Seknutí dvou ostří o sebe by dotyčné stálo celkem majlant.

K ojedinělým duelům (či bitvám, kde k takovému duelu mohlo dojít) se používaly úplně jiné zbraně a ano, katana k tomu zrovna ideální nebyla.

Před glorifikací té či oné zbraně doporučuji spíš zjistit jejich účel a proč vypadaly tak jak vypadaly v kontextu dané doby. Že si kamarádi někde na larpu zasekali s replikami těch či oněch zbraní a měli takový či onaký výsledek je dost slabý podklad na soudy typu "co je lepší než toto" nehledě na to, že samo o sobě je to prostě porovnávání dvou naprosto rozdílných věcí.
@USER47 (12.07.2015 00:41): myslíš damaškování oceli > tenký plátek na tenký plátek? Jestli myslíš tohle, tak tohle v Evropě známo bylo, bezpečně s touhle technologií pracovali třeba Germáni(otázkou zůstává, jak už v Evropě bývá zvykem, jestli tu technologii pak nezapomněli, neztratili)

@Barbar Conan (12.07.2015 13:07): "ale styl boje s ní je stejně nepružnej jako celá japonská kultura"

Ale co můžeme bezpečně porovnat je Japonsko vs Západní kultura a válce, ve které Japosnko dostalo totálně na prdel a Amíci jim vnutili co chtěli.

Doufám, že alespoň to say uzná. Že v souboji samuraje proti Winchester model 1873 Samuraj prohrál 100% svých soubojů i ve značné přesile. I když možná bychom měli u katany přeměřit důvod zakřivení, směry ostří, vyvážení a vůbec technologií zpracování...
@Phoenix (12.07.2015 11:07): Jasně, ale takovýhle "souboje" stejnak nemůžeme jednoznačně rozsoudit. Katana je sice rychlejší, ale styl boje s ní je stejně nepružnej jako celá japonská kultura, pokud by došlo ke střetu zbraní, tak katana taky nedopadne moc dobře, a s takovejhlema coby kdyby můžeme pokračovat do alelůja :-D
@Say (12.07.2015 11:14): Uvedom si to co som zdoraznil - obojstranne ostrie vs jednostranne. Katana ma vlastne 8 seknuti + bodnutie. Naopak 2-secny mec ma tiez 8 zakladnych seknuti + bodnutie a + z dovodu druheho ostria tzv. "back-edge" a "reverse cuts", cim ziskavaju ovela vacsie mnozstvo moznych uderov z roznych uhlov.

A najme tieto "back-edge" a "reverse cuts" sposobili ten pomer duelov 4:1.
@mazar1234 (12.07.2015 10:21): Porovnáváš jabka s hruškama. Napřed si prosím nastuduj účel jednotlivých zbraní ;) Pak zjistíš i důvod zakřivení, směry ostří, vyvážení a vůbec technologií zpracování.

Kdybych napsal, že baterka jasně vede nad bleskem z foťáku, bylo by to podobné.
@Barbar Conan (12.07.2015 10:37): Řekl bych, že tady asi špatně definujeme, o čem se vlastně bavíme. Katana nebyla stavěná na sejmutí borce v plné plátové, protože takoví se v Japonsku nevyskytovali (i nejtěžší samurajské brnění je něco jiného než evropská plná plátová, byť k boji proti takto obrněným pěšákům se asi používala spíše třeba naginata). Na něco takového je pravděpodobně opravdu lepší klasický "Long Sword" (a ještě lépe jakákoli drtivá zbraň).

Katana váží kolem kila, velikostně srovnatelný meč (tj. spíše "Long" než "Short") spíše kilo a půl. Katana je stavěná na velmi rychlé sekání, tedy na boj proti nijak až lehce opancéřovaném bojovníkovi (to jsou ti "vidláci v pytlích" atd.). Pokud bych stál proti borci bez brnění, ozbrojeném klasickým dlouhým mečem nebo bastardem, sáhnu po kataně (protože s ní budu rychlejší než on s těžším evropským mečem). Pokud bych stál proti dobře opancéřovaném borci, sáhnu po těžším evropském meči (a ještě lépe kladivu, palcátu, řemdichu atd.)

jj, nipponské kukačky :-) Japonci jsou jistě spoustou věcí zajímavý, ale je třeba vědět, že se i u nich (logicky) stala třeba jen ve dvacátém století spousta věcí, které oscilují mezi "ne úplně zdařilé" až po "totální průser" (v kategorii ne úplně zdařilé bych viděl styl práce/života a hospodářskou politiku, kategorie těžký průser je třeba Nanking).
@mazar1234 (12.07.2015 10:26): Všichni kluci maj rádi samuraje, ale existuje i speciální sorta lidí, tzv. nipponské kukačky, kteří věří, že všechno z Evropy musí být zákonitě špatné, protože tu žiji, a naopak všechno z Japonska je dokonalé, protože japonci vůbec nejsou národ úchylnejch pošahanců, co za bůh ví kolik století nedokázal přijít s žádnou technologickou změnou výroby mečů kromě změny velikosti. Možná z toho ten mýtus o dokonalosti japonskejch mečů pramení.
To, že katana je dobrá leda tak na vražděni vidláků oblečenejch v pytli od brambor, si samozřejmě nepřipustí :)

EDIT: A to říkám jako člověk co chodil pár let na iaido a kendo :-D
@Say (12.07.2015 08:27): Dobrá připomínka, nicméně platí i pro spoustu západních (nebo blízkovýchodních) typů a druhů mečů.

Katany považuji za nejlepší meče na světě (pocitovka, nechtějte vysvětlení). A v Japonsku se holt obrněnec ve středověkém slova smyslu nevyskytoval (brnění byla úplně jiná, byť mohla také vážit až 50 kg), takže nikdo nemusel testovat nesmyslnost sekání katanou do "konzervy".
Ved to, tych faktorov je viac.
Shitny lacny mec z Europy by asi prehral s elitnou ""titanovo-kevlarovo-laserovou"" katanou, ale v ramci rovnakeho levelu urcite nie.

Moj typ je Europsky Siroky mec, to mi pride taka najuniverzalnejsia zbran, alebo Bastard (jeden a pol rucak). Ale je to len taky moj sukromny odhad na zaklade dedukcie.

Aj tak budem v Kingdom Come hrat za Kladivara, ak nedaju tak Palcatnika.
Z hlediska konstrukce byly různý typy mečů určený na jiný techniky boje proti jinak obrněnejm nepřátelům apod. Nedá se to zobecnit. Klasickej evropskej meč s rovnou čepelí a záštitou je asi o chlup univerzálnější než ostatní konstrukce a umožňuje větší škálu technik než třeba katana nebo šavle.

Nějakej závěr o kvalitě by se asi dal udělat v případě kvality materiálu a pokročilosti metalurgickejch technik, tam by dost možná vyhrávala středověká Evropa nad Japonskem (netuším jak na tom byla Čína či blízkej/střední východ, předpokládám, že taky slušně). Ale Japonci se s šitovou ocelí dokázali slušně vypořádat právě těma populárníma technikama čištění pomocí několikanásobnýho překládání, takže s trochou péče byli taky schopný udělat dobrej meč.

Taky se musí srovnávat srovnatelný v rámci kvalitativních stupňů zbraní, tedy nejlepší evropský meče proti nejlepším japonskejm a podobně.
@Gordon (12.07.2015 00:24): No Europske Jednorucne dvojostre mece porazili jednoostre Katany vyrazne.
Viac ti sofistikovane nepoviem.
Ale ono je to tak trosku "kamen-noznice-papier" ale logicky by malo vyhrat nieco ako Europsky Dlhy mec ci Siroky mec asi, ale to je len taky logicky odhad.

Dai-katana je jednoostry obojrucak takze to asi nie, podla vysledkov turnaja by som vzdy nadradil dvojostre nad jednoostrymi ale nejake specificke podmienky to mozu zmenit, neviem.

Sable su primarne vyvinute na sekanie z vysky (z kona) takze urcite sa nejedna o univerzalnu zbran. Kordy su dilema, skor bodavo-sekava zbran, tazko povedat proti napr. Sirokemu mecu ci Bastradu... tu je vyzadovane dalsie testovanie.
@Isaac (11.07.2015 23:37): "Já to zas beru celkem logicky, cílem šlechtice bylo přežít, proč si pod plát nedát kroužkovku" - no prve co ma napadne je - preto ze po 5 minutach budes sediet na zemi zaliaty potom a ztazka odfukovat bez staminy neschopny boja.

Ale nie vazne, kamaratov bratranec sa dlhe roky venuje stredovekemu historickemu sermu a s tym suvisiacimi vecami a co mi hovoril zazitky z rekonstrukcii historickych bitiek, jedna co byva pravidelne v Polsku (nazov som zabudol) tak ako ojedinelych exotov spominal pripady ako napr. - 2 metrovy Sved ktory si na seba dal 2 Chainmaily co je pre normalneho cloveka uplne nerealna magorina.

Teraz ma napadlo ze tiez si overili ze Japonski Samuraji by boli v suboji proti Europskym Meciarom tazki loosery. Robila ich skupina duely proti skupine co sa venuje Japonskemu samurajskemu sermu a dali im strasne na prdel v pomere tusim 15:4, kde hlavne a predovsetkym rozhodovalo to ze Europske mece su "Dvoubrite" vs "Jednobrite" katany. Samotny fakt dvojiteho ostria umoznuje tolko roznych technik a finticiek oproti jednoostrim ze ich totalne rozbili.
@USER47 (11.07.2015 23:34): Jako já co si pamatuji, tak prostě vím že nosili prošívanici, pod tím kroužovku a na to pláty, ale tohle je možné že měli jenom jezdci takhle.

ale je fakt, že jsem si taky myslel, že zbroj jezdce váží až 120 kg :D

Isaac: Na pokrytí slabejch míst nepotřebuješ celou košili.
http://www.medieval-fightclub.com/produc ... on_1__32420_zoom.jpg

A navíc plná plátová zbroj ty nekrytý místa skoro nemá.

Celokroužková košile v kombinaci s plným plátovým brněním by byla kurevsky neohrabaná a nepraktická. Možná to tak někdy někdo v přechodným období mezi kroužkovou a plátovou zbrojí chvíli nosil, ale nemyslím, že by to byla dlouhodobá či standardní záležitost.
@Isaac (11.07.2015 23:26): Mam pocit ze si zamienas rozne verzie zbroje. Lacnejsie rytierske zbroje neboli Full-plate ale prave kombinacia najcitlivejsich partii plate prepojene chainom. Na pohlad to moze vyzerat ako keby mal obleceny Chain a na nom Platy ale nie je to tak, su to len platy + medziclanky chain.

@Phoenix (11.07.2015 23:30): Krouzkovka je tam aby usetrili prave, ale tu sa dostavame k tomu ze to nie su 2 zbroje ale iba 1 kombinovana.
@Isaac (11.07.2015 23:26): Já bych raději nevycházel z filmů, zejména v historických jsou často nehorázné kraviny (zbroje z úplně jiných období než jaké film zobrazuje, politické nesmysly, neexistující postavy atd.). Spíše by to chtělo odkaz na nějaké znalce. Nicméně přemýšlím, k čemu by jim byla kroužkovka, která funguje jako ochrana proti sečným zbraním (ne bodným, viz Elenium a Stragenovo "nadělal jsem z něj rapírem jehelníček" :-) ) a současně příliš neváží.