IL-2 Sturmovik: 1946

01.12.2006

IL-2 Sturmovik: 1946 je vlastne antológiou, ktorá zahŕňa obsah hier IL-2 Sturmovik, IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles (s datadiskami Aces Expansion Pack, Sturmoviks Over Manchuria a Pe-2 Peschka) a Pacific Fighters. Pridáva však aj nové prvky, pričom medzi najvýznamnejšie jednoznačne patrí zahrnutie lietadiel s prúdovým pohonom z konca druhej svetovej vojny (a z obdobia krátko po vojne) a rôznych experimentálnych strojov a zbraní.

Bývaly doby, kdy jsem nebyl zrovna zapáleným fanouškem hard-core leteckých simulátorů. Na starém počítači s leteckou pákou za pár šupů to vlastně ani nešlo. S nástupem hardwarového obrození se mi do cesty připletl i podivně znějící titul IL-2 Šturmovik. Naprosto jistě mohu říci, že do té doby (2001) neexistoval realističtější ani zábavnější letecký simulátor mašin z WW2 a nejen jich. IL-2 měl tak detailně provedenou krajinu, že prosté přelétávání zalesněných kopečků, pobřeží a měst bylo samo o sobě zábavou. Model poškození letounů i dnes zastiňuje většinu rádoby next-gen simulací. Snad desítky hodin jsem ve hře strávil jen „sebepoškozováním“, resp. experimentováním s tím, co všechno jaký který letoun snese.

Nemá valný smysl komentovat původní hru i všechny její rozšíření, dnes každý případný zájemce sáhne jednoduše po této kompilaci 1946. Co nabízí? Naprosto nepřeberné množství skutečných letounů nasazených ve válce, prototypů, které sotva stihly opustit rýsovací prkno, obsáhlé reálné kampaně, autenticitu ve všech ohledech, volitelné stupně realismu a dosud fungující širokou základnu hráčů v online multiplayeru. Bravo!

Pro: dokonalé vyvážení zábavy a reálného pocitu letu

Proti: malé možnosti přizpůsobení grafické stránky

realističtější možná, nejzábavnější určitě ne - nemohl jsem to udržet ani na EASY, natož trefit něco jinýho ve vzduchu. navíc nejde vypnout přístrojová deska, jesli se nepletu, takže je to fakt peklo, nemluvě o mracích, kdy nevidíte ani na krok a musíte střídat pohledy. plusem je jistě pokročilá grafika, taková barevnější (na což zrovna neletim), ale alespon to má dobře vymodelovanej terén nejen z vejšky! ta zadní 7,62 je v soubojích fakt zrádná. už chápu, proč ji tam rudoarmějci mermomocí chtěli namontovat!

Proti: něco mezi EAW a Red Barony, nic, co bych si musel zopakovat!

-4 +1 −5