Hero of the Kingdom: The Lost Tales 2

Hrdina království: Ztracené příběhy 2, Hrdina království: Příběhy 2

19.11.2021
03.06.2023
08.01.2024

Princezna si bezstarostně žila v hradu nad městem do doby, než si jednou udělala s přítelem výlet do přírody. Při návratu zjistila, že město bylo obsazeno hrozivými příšerami a celé království je ohroženo postupujícím zlem. V přestrojení za tulačku se rozhodla, že to tak nenechá a pokusí se situaci zvrátit a osvobodit království a své královské rodiče. K poražení příšer a návratu panovníka na trůn však povede dlouhá cesta. Je otázkou, jestli se jí to nakonec povede. Během této pouti usiluje o sblížení se svými poddanými a pomůže jim s jejich běžnými činnostmi, radostmi i starostmi a ti jí na oplátku pomohou radou, užitečným předmětem, nebo se postaví v boji po jejím boku. O tom bude tato již druhá "ztracená pohádka".

Hra je již pátým pokračováním hrdinské série. Hráče uvítá stejný vizuál i mechaniky, ale příběh je zcela nový. Oproti minulým dílům se objevuje několik změn. Tou nejviditelnější je fakt, že je hlavní hrdinkou poprvé v sérii dívka. Přibylo množství činností, které může hrdinka plnit. K dispozici jsou některé nové nástroje, objevují se stará známá monstra, ale i některá zbrusu nová. Hratelností se tento díl vrací spíše k prvním dvěma hrám a samozřejmě i k první Lost Tale.

A je to tu zas, pár hodin bezstarostné pohádkové hry, tak jak už to všichni známe. Změn oproti minulému dílu by člověk napočítal na jedné ruce a to je už přeci jen trochu škoda. Šablona příběhu je stále velmi podobná. Prvních pět minut hry je seznámení s hlavní postavou, pak se něco stane a postava se z obyčejného netrénovaného člověka ocitne ve víru událostí a brzy pochopí, že bude muset všechno odpracovat sama, jinak hrozí nešťastná budoucnost, nebo konec světa. Hrdina tak trénuje, nosí věci od jedné líné postavy ke druhé a tak postupně získává zkušenosti a peníze na nošení jiných věcí mezi jinými línými postavami, v pravidelném rytmu se otevírají nové části mapy, kde hrdina může vesele nosit dál. Samozřejmě celou hrou se táhne i boj s nejrůznějšími protivníky (od jednoduchých krys a sršní po zombie a démony) a na konci vše kýčovitě dobře dopadne.

Ženská hlavní hrdinka je osvěžující, ale herně to není prakticky poznat. Princezna se brzy začne trénovat ve všemožných činnostech od sbírání květin a ovoce, přes vaření a rybaření až k boji s mečem a palcátem, jednoduše je to emancipovaná žena. Bohužel většina interakce s lidmi je pouze variací na již viděné v minulých dílech. Nelíbila se mi ani závěrečná zhruba půlhodinka, kdy se najednou tempo zvýšilo a bylo to běhání k prodavačům, vykraftění lektvaru, najedení se a pak následoval boj s příšerou, to se opakovalo až nehezky často.

Z předchozích řádků to asi nevyplývá, ale stále jsem si hru pěkně užil a zahrál si ji prakticky na jeden zátah. Mám tu sérii prostě rád a když je mezi díly rok a půl pauza, tak se to dá zvládnout dobře a spokojeně. Potěšilo mě třeba, že jsem narazil na dvě postavy, které hrály v předchozích hrách významnou úlohu, což je fajn, protože to vlastně celé "hrdinské univerzum" nenásilně propojuje. Některé lokace vypadaly krásně a pár postav mělo co říct. Hraje se to pořád dobře, ale mám pocit, že si hru asi nejvíc užijí nováčci, nebo ti, kteří zatím nehráli všechny díly, pro nás "veterány" už se to začíná až nepříjemně opakovat.

Očekávám, že autoři vytvoří ještě Lost Tales 3, která bude zase velmi podobná předchozím a pak už by měli ve vlastním zájmu zkusit něco nového, nebo totálně překopat stávající mechaniky, protože si to sice stejně zahraju, ale už mě to nebude tak těšit, jako dřív.

Pro: další pohádka, hra za princeznu, pohodová hratelnost

Proti: stále stejné šablony příběhu a gameplaye, minimum nového

Navzdory číslovce v názvu jde již o páté pokračování této série a opět jde o v podstatě stejnou hru. Mohl bych to autorům vyčítat, hratelnost se za ty roky nezměnila a technické provedení také ne, ale nebudu. Během hraní mi to totiž vůbec nevadilo a vlastně doufám, že další díl bude ve stejném duchu. Hratelnost je totiž velmi příjemná a jako návrat do známého funguje skvěle. Pomáhá tomu i rozestup mezi jednotlivými díly a rozumná herní doba. Za necelých pět hodin jsem se nestihl nudit ani si na cokoli stěžovat. Od začátku jsem bez jakýchkoli zádrhelů plnil úkoly, sbíral suroviny a poznával nové prostředí a příběh.

Příběh je obecně jedním z kladů série. Jak napovídá název, jde o hrdinské dobrodružství a tentokrát je poprvé hrdinkou žena. Je to vítané zpestření, ale bez dopadu na hratelnost. Děj jako vždy hezky odsýpá a přináší pár zajímavých postav. Není problém si království a některé jeho obyvatele oblíbit. Finále nijak nepřekvapí a potěší možnost po dohrání hry nejen dodělat achievementy, ale i prozkoumat už šťastný život známých postav. Hráče předchozích dílů potěší setkání se známými postavami. Za zápor bych označil větší tlak na nakupování surovin, řekl bych, že dříve toho šlo více získat sbíráním... Na druhou stranu si lze chytrým nakupováním hezky přivydělat. Za sebe mohu hru doporučit nováčkům i fanouškům série (ale ti už to stejně asi hráli) a těším se na další pokračování.
Tak jsem si to zase neodpustila a během slev jsem si další díl HotK koupila. Už jsem to snad psala v komentáři k jinému dílu téhle série, ale všechny hry jsou skoro na chlup stejné, jak vizuálně, tak herní náplní. Žádné novinky se neobjevily ani v pátém díle HotK, jakýsi druhý díl The Lost Tales není o nic horší nebo lepší než ten předchozí... je totiž úplně stejný: záporák je jasný od chvíle, co se objeví na obrazovce; nikdo vám zadarmo nepomůže a cestovat budete sem tam kvůli lektvaru, zlomené dýce, hladu anebo proto, že máte (zase) hluboko do kapsy. Repetitivní herní úkony omrzí i během té zhruba tříhodinové herní doby. Nerespawnující se byliny/houby/žáby/ryby taky znepříjemňovaly ten závěr hraní. Poprvé se mi taky stalo, že jsem všechny achievementy získala během hlavní dějové linky a ne až po jejím dokončení. Nevím jestli to brát jako plus anebo jako důkaz, že je ta hra ještě osekanější než bylo The Lost Tales 1 v porovnání se třetím dílem.

Na jednu stranu mají Lonely Troops už fanbase založenou právě na téhle sérii, vždyť i já si koupila pátý plátek toho samého chleba, ale tak nějak doufám a hlavně jsem zvědavá jestli/až přijdou s něčím novým. Na odreagování a vypnutí mozku je to sice fajn oddychovka ale i tak od nich čekám trochu víc.
Na další díl jsem se velice těšila. I přesto, že jde pouze o několik hodin hraní. Pohodového hraní bez časového limitu, takže může hrát kdykoliv je trošku času. I když se snažím každou hru dohrát co nejdříve, v této mě baví si vše projít i několikrát a nespěchat. A celkem mě zklamalo, že se různé plody apod. objevovali tak málo. Velice mě potěšilo, že v tomto dílu se hraje za ženskou postavu. Bylo to bezva! Ovšem je pravda, že jak jsem zvyklá z většiny her, chvilku mi trvalo než jsem si na to zvykla... Hlavně tedy v rozhovorech. Doufám, že tato možnost bude častější (spíše myslím výběr), ale chápu, že to vždy není žádoucí - to je jasné. Trochu mě zklamalo, že musím celkem dost prodávat, nakupovat - vydělávat si. V minulých dílech dost často stačilo plnit úkoly a bylo všeho dostatek... Rozhodně se těším na další díl, bohužel jim to jde pomalu ;-) Podobných her moc není.

Pro: hlavní ženská postava, rodina (do výzvy 2022), jedinečnost hry, pohodová hra