Carmageddon TDR 2000

01.09.2000

Carmageddon: Total Destruction Racing 2000 je již třetím dílem série inspirované filmem Death Race 2000. Kontroverzní závody v nebezpečně upravených vozidlech, kde není nouze o demolování soupeřů a masakrování chodců. V některých zemích byli chodci a pestrá fauna (potkani, ovce, lamy a podobně) vyměněni za zombíky.

Singleplayer obsahuje kromě volby samostatného závodu i postupovou část. Hráče čeká na devíti rozlehlých mapách celkem 24 závodů a dalších 25 časově omezených úkolů. Tratě můžete úspěšně dokončit projížděním checkpointů, zničením šesti soupeřů nebo vybitím všech chodců na mapě. Těmito činnostmi získáváte životně důležitý čas, se kterým je potřeba dobře hospodařit. Pokud nasbíraný čas vyprší, závod končí nezdarem. Během svého řádění také sbíráte kredity, které utrácíte za opravy auta a restartování vozu zpět na trať. Mezi závody si můžete za kredity pořizovat auta poražených protivníků nebo vylepšovat vlastnosti svých aut (brnění, rychlost a útok). Jak je u série zvykem, na cestě za vítězstvím si vypomáháte sbíráním šílených powerupů a zbraní. Ale masakr nezůstane bez odezvy a brzy se ukážou policejní obrněnci.

Carmageddon 3, pardon TDR 2000 jsem si stejně jako dvojku moc nepamatoval. Během hraní jsem si vybavil herní princip (viz níže), ale nic více. Trojka začíná skvěle. Je tu intro se zombíky, vystrašenou holkou, tlustým poldou a parádní honička. A kromě toho světe div se i příběh. Něco o jaderné apokalypse, boháčích žijících v luxusním městě a zbytku světa zavřený za neprostupnými zdmi... kterou se hlavní "hrdina" snaží projet - aby mohl páchat chaos a zlo. No je to příšerné klišé, ale jako motivace k hraní mě to stačilo.

Namlsán intrem jsem zapnul hru a zděsil jsem se. Grafika je oproti dvojce i jedničce ohyzdná, vyblitá, podivně karikovaná a ještě neostrá (i s maximálními detaily). Hudba je naprosto nevýrazná. Ve městě jezdí či stojí milion aut a mezi nimi je občas oříšek najít soupeře k zničení. A když jsme u ničení, tvůrci systém naprosto rozbili. Auta primárně chtějí závodit, ne bourat, musíte je pořádně naštvat aby po Vás šly, jinak se vyhýbají boji. Žádné vypečené kousky tu taky moc nejsou. Taktika boje naštěstí funguje stejně, subjektivně mě přišlo, že auto líp drží a při smyku či 180ce se nepřetáčí a ty souboje byly jednodušší (nebo už jsem se to naučil).

Co dále nefunguje? Pedestriani, základ celé série jsou tu úplně k ničemu. V 99% případů za ně nejsou ani peníze, ani čas, navíc uhýbají, přežijí 2-3 sražení a spousta z nich na Vás útočí tyčemi či dokonce molotovy. Pojďme si kalich hořkosti dopít do dna - za pedestriany není nic, za srážky přibývá pár sekund a pár drobných, takže zapomeňte na pohodové projíždění s 40 minutami k dobru a statisíce na kontě. Párkrát mě i došel čas, protože se soupeři věnovali projíždění trasy a já na ně ne a ne narazit. A i když máte pár korun, upgrady stojí majlant, musíte si koupit slot a pak ho zaplnit, slotů je spousta a jsou tu tři kategorie. Takže jsem tentokrát poprvé nekončil naboostovaný na maximum.

I přes všechny výtky mě to bourání a ničení nakonec zase chytlo a když jsem přizpůsobil taktiku, nebyly závodní/bourací mise problém. Autoři pokračovali v trendu z dvojky, takže tyhle mise se střídají s těmi úkolovými. Máte devět prostředí, v každém mimo jednoho se odehrává 6 kol a půlka z nich jsou úkolové. A úkolové mise mě tentokrát celkem bavily. Ano jsou tu šílené skoky, občas velice matoucí hledání co a hlavně kde po mě tvůrci vlastně chtějí. Kola si zopakujete, ale ne 50-100*, dá se to naučit a není to tak frustrující jako ve dvojce.

Nejvíce ze všeho se mi líbil ten systém hry. Hrdina přijede do nějaké zóny obehnané vysokými zdmi. Kromě pár závodů tu většinou rozpoutá totální chaos, který v posledním kolem končí nějakou šíleností, vedoucí k opuštění zóny. Ty cesty jsou originální, vtipné a nádherně cynické, takže jsem se na to co přijde docela těšil. Co třeba odpálit celý mrakodrap? Ten se sesune a vytvoří obrovskou skokanskou rampu :) Ač je trojka jasně nejslabší, nakonec mě to znovu docela bavilo, těšil jsem se co přijde na konci... a po 49 kolech dostal nic neříkající, pětisekundové outro. Nu, těch 64% tady je zcela adekvátních.
Po dvouch božských dílech přišlo zklamání v podobě třetího dílu. Grafika se sice technicky zlepšila, ale vizuálně na mne působí hůře. Uměle napasovaný podivný příběh, a hlavně zombie místo lidiček (efekt odpůrců násilí ve hrách), to už hře jenom dále podráží nohy. Zábavnost předchozích dílů je pryč, ani metalová hudba podbarvující celou hru to nezachrání.

Sice je možné obnovit klasickou krev patchem, ale to neberu jako vlastnost hry.

Celkově průměr, kazící jméno předchozím dílům.

Pro: Ojedinělost, likvidace soupeřů.

Proti: Grafika, zábava se nevyrovná předchozím dílům, zombie.

Tenhle díl už naprosto vařil z vody. Vzpomínám si, jak znudněně jsem se při jeho hraní cítil. Jediný pokrok oproti slušné dvojce byl v grafice, jinak samotná hratelnost byla snad ještě horší - přišlo mi, že hra má dokonce pomalejší dynamiku. Celkově ovšem TDR nenabídla VŮBEC žádný posun k lepšímu - takže zůstala třeba nevyvážená obtížnost příliš lehkých závodů a příliš těžkých (a blbých) úkolů, oponenti stále nepředstavovali byť sebemenší výzvu atd. Zbytečná hra.
Carmageddon dvojku mám hodně rád, a proto jsem se těšil na další díl. Byl jsem zklamán? Ani ne, ale dvojku to nepřekonalo. Herně to bylo stejné, hlavně udělat co největší masakr.
Grafika se mi nelíbí, je hnusná, celé je to takové vyblité a auta vypadají jak z plastelíny. Debilní nápad s nečervenou krví spravil Bloodpatch. Úkoly byly opět těžké s tím, že v některých jsem pomalu nevěděl, co mám vlastně dělat. Po zvukové stránce je hlavní to, že už tam není to na nervy lezoucí krákání masakrovaných obětí mého auta, jako tomu bylo minule.

Nicméně musím vyzdvihnout povedeně zpracované a rozlehlé lokace, které vybízejí k průzkumu. Je to fajn. Panáčkové taky už vypadali líp.

Je to dobrá hra, ale dvojka mi přišla zábavnější.

Pro: Zábavnost z dvojky zůstala, dobře udělané levely.

Proti: Vyblitá grafika, minimum inovací.

Rozhodně cool závody - pojízdná morčecí klec FTW. Pakárna nad všechny pakárny. V dobrým.
-4 +4 −8