Zeus: Master of Olympus

01.10.2000

Další pokračování ze série budovatelských strategií od mistrů oboru, tentokráte z antického Řecka, opředeného starými bájemi o životě bohů a hrdinských skutcích smrtelníků.

Hra obsahuje sedm kampaní, z nichž každá obsahuje až osm misí a je vždy opředená jedním ze starých příběhů a je jen na hráči, jak se s nástrahami bohů vypořádá a které hrdiny pověří ochranou města před hrozivými monstry.

I Zeus si nese osvědčený herní koncept z Caesara III, avšak s některými podstatnými změnami v hratelnosti. Bohové už nejsou jen statické síly závislé na počtu vašich kněžích, navštěvujících lidská obydlí - sami navštěvují vaše města, prosí vás o svou podporu, stavbu chrámů a pověřují správce města nejrůznějšími úkoly. Ne každý bůh je však nakloněn vašemu snažení a ti, kterým jste nepadli do oka, škodí jak mohou.

Druhá a to velice podstatná změna oproti předcházejícím hrám, je v akčním rádiu vašich obyvatel. Zde si nemusíte lámat hlavu, jestli stavíte ekonomické budovy v dostatečné blízkosti příbytků, aby plně fungovaly a zároveň nenarušovaly exkluzivitu okolí. Stavíte si v jednom rohu mapy město a až na druhém konci postavíte farmy - nic se neděje a po chvíli jsou plné pracantů. Také diplomacie mezi okolními městy doznala větších vylepšení a dokonce můžete z nepřátel udělat své vazaly. Celkově vzato, i přes použití stejných herních principů je hra pro nováčky jednodušší než byl Caesar a Pharaoh.

Grafický styl je pojatý více komiksově, á la Asterix, ale ve spojení s příjemnou nevtíravou hudbou vše působí velice příjemně.

Vzhledem k aktuální akci na GoGu se ptám, oplatí se to? Cleopatra je jasná volba, ale zajímalo by mne, jakou má tohle přidanou hodnotu. Přeci jen, Řecko mne láká mnohem více než Egypt (pederastie a filosofie, yeah!), ale zase se mi nechce dávat peníze za takřka totožnou hru.

Zeus skutečně Pharaoh v mnohém připomíná, ba dokonce i kopíruje, což v tomto případě není na škodu. Princip hry je stejný - vybudovat krásné, tentokrát řecké město překypující prosperitou ku obrazu svému. Budovatelská strategie je umně skloubena s mytologickou linkou, která mě bavila. Dokonce jsem znovu sáhla po Starých řeckých bájích a pověstech od Petišky, abych si mytologii osvěžila.

Grafická stránka je zde stežejní - propracovaná, malovaná a líbivě kýčovitá. Jaké bylo mé překvapení, když se v mé vesnici poprvé objevila Athéna! Bohové se v této hře rádi chodí dívat na své ovečky, což je vždy velká podivaná. Na jejich počest můžete vystavět pompézní chrámy(dokonce můžete sledovat obětování oveček, tedy, těch zvířecích samozřejmě :-) ), které jsou pýchou vašeho města, stejně jako pyramidy ve Pharaoh. Za zmínku stojí také hudební doprovod, který hru výborně doplňuje a zároveň hráče neruší.

Pro: Zábavný koncept, který jen tak neomrzí.

"I am Zeus, worship me Mortal and I will make you, the Master of all you see!" nebo "I am the God of War, worship Me and my soldiers will defend you!" Tak kvůli těmto, i jiným hláškám bohů a hrdinů jsem si Dia - vládce Olympu zamiloval víc, než jsem si mohl ze začátku myslet. Zprvu mě odrazovala právě až tolik komiksová grafika, kdy zejména u Caesara člověk přivykl skutečně realistickému vzhledu budov, ale po chvíli jsem tomu přišel na chuť stejně jako kdysi.