Trainz Simulator 2009: World Builder Edition

27.11.2008

Trainz Simulator 2009 je vlakový simulátor a jak už podtitul World Builder Edition naznačuje, prim zde hraje budování vlastních železničních tratí.

Hra ale obsahuje i předpřipravené tratě a scénáře. Tratí je kolem čtyřicítky a na každé z nich se odehrává několik scénářů. Tratě se nacházejí v různorodých prostředích jako je Austrálie, Amerika nebo Evropa. Každé prostředí má své specifické lokomotivy, samozřejmě nemůžou chybět jak historické parní, tak moderní dieselové nebo elektrické.

K budování tratí slouží editor, který obsahuje jak nepřeberné množství stavebního materiálů pro konstrukci samotných tratí, tak nástroje pro úpravu terénu. Pokud hráč nemá zájem sám tratě tvořit, tak hra obsahuje online galerii, do které může kdokoliv nahrát svůj výtvor a ostatní si ho mohou stáhnout a zahrát.

O Trainzu se dá s nadsázkou říct, že je to fenomén jako serie Need for Speed, Fifa, NHL, Call of Duty atp atp. Prostě vychazí zbytečně každý rok.

Začínal jsem kdysi na Trainz Railroad Simulator 2004. Hrál jsem jel asi od roku 2006 do loňského Října, kdy se mi pokazila mapa. Lidé mě doporučili Trainz 2009 + Service Packy a nebo verzi 2010. Více lidí doporučovalo verzi 09 + Service Pack 3. Tak jsem po této hře šáhnul a přesedlal sedlo ze staříčkého 2004 na 2009.

Hra má narozdíl od minulých verzí vylpšenou grafiku, vylepšené světla a rozlišení. Přidavá několik nových vylepšení a nějaké nové Default mapy, které jsou mi stejně na nic :) Rád si stavím své. V Trainzu ani nejezdím-nebaví mě to. Jen si stavím.

Asi hlavní náplň hry je právě editor, tedy když nepočitám scénaře a jízdy ve Strojvůdci. Z holé čtverečkované mapy můžete udělat klidně vaše město se životem. Editor je velmi jednoduchý a je velmi příjemný na stavbu. Co jsem viděl herní editory, Trainz má ze všech co jsem kdy viděl nejlepší. Zajimavé je, že při stavbě vám nehraje žádná hudba, jak je to obvykle u budovatelských straregií, ale nevadí. Hudbu si můžete zapnout svou v počítači.

Hardwarová náročnost hry závisí podle mě na vás. Čím více náročných objektů do hry dáte, tím více je mapa na počítač náročnější.
Hra je poměrně návyková, protože jestli vás baví stavět, tak si zde užijete až až.

Nejvíce mě ale vadí, že co rok vychazí nové verze hry. A to vždy na stejném enginu hry. Od prvního Trainz je to furt to samé jen vylepšené. Ale za to hra nemůže.

Pro: Široká herní komunita tvořicí doplňky do hry. Stereotypu se nedočkáte, pěkná grafika, dobře ovladatelný editor map. Znovuhratelnost, návykovost.

Proti: Žrout času a nervů.