Trabi Racer

Go Trabi Go

25.04.2004

freeware

Jak už název napovídá, jedná se o freewarové závody věnované legendárním vozům značky Trabant. Na výběr je z devíti verzí tohoto auta. Během jízdy máte na výběr ze 4 pohledů kamery, z nichž prakticky použitelné jsou 3. Tratí je celkem 30 a jsou rozděleny do 10 různých prostředí. Hra obsahuje 2 mody (klasický závod a kariéra). V klasickém závodě si akorát vyberete trať, počet kol, vůz a můžete jet. Kariéra je vlastně série 30 závodů za sebou, které musíte vyhrát. Obtížnost se v kariéře postupně zvyšuje. S postupem kariéry se vám také odemykají nové tratě a silnější verze trabíků.

Grafické provedení hry, jízdní vlastnosti vozů, ozvučení, i model poškození se dají označit za zdařilé vzhledem k tomu, že se jedná o hru zdarma.

Trabant – legendární vůz bývalé NDR, který se po pádu Berlínské zdi stal zcela neoprávněně terčem krutých posměšků ze strany západního světa. Pravdou ale je, že to byl spolehlivý a na svou dobu i docela hezký vůz s úsporným provozem. Celkem spatřily světlo světa přibližně tři miliony těchto vozů.

To bylo jen tak na úvod a teď už něco k samotné hře. Po prvním spuštění mě překvapila směsice češtiny, polštiny a možná i slovenštiny v menu. Po načtení závodu mě mile potěšila na freeware hru pěkná grafika, slušné ozvučení i příjemné arkádové jízdní vlastnosti vozů, Trabi Racer se zkrátka příjemně hraje. Závody se jezdí proti třem počítačovým soupeřům, jejich rychlost je nastavena na poměrně vysokou hodnotu, takže stačí dvě až tři zaváhání a můžete se s výhrou rozloučit. Samotné trasy jsou zasazeny do krásných prostředí, projedete se například po zasněženém okruhu, parkovišti, motokárové dráze a tak. Jednotlivé typy Trabantů jsou graficky pěkně zpracované, nechybí mezi nimi ani rally verze, která je myslím i nejrychlejší.

Na freewarovou scénu rozhodně kvalitní závodní počin, jehož největšími přednostmi jsou rozmanité trasy, různé verze světoznámých vozů Trabant či jejich příjemné jízdní vlastnosti. Mezi zápory bych zařadil podivný jazyk v menu, docela vysokou obtížnost, která netrpělivé hráče může rychle odradit nebo také málo herních módů. Jinak docela zábavný závodní simulátor a určitě ho doporučuji k vyzkoušení.