Toy Soldiers

03.03.2010
27.04.2012
15.06.2015

Toy Soldiers, to je jako kdyby někdy na počátku 20. století ožil dětský pokoj hošíka v námořnickém oblečku, konkrétně jeho malé armády cínových vojáčků. Co by rozpohybované figurky udělaly? No přeci to, k čemu byly odlity - pustily by se do sebe! Neposedné figurky se spolu střetnou v jednotlivých dioramatech, představujících bojiště 1. světové války (1914-1918). Vše je tu ale tak pitoreskní, až člověku ani nepřijde, že předlohou byl konflikt, jenž stál životy desítek miliónů lidí.

Hra proti sobě staví dvě strany, Brity a Němce. Jako velitel jedné z těchto stran nahlížíte z ptačí perspektivy na bojiště plné miniaturních modelů a kulis, nicméně otáčet se o 360° a zoomovat můžete dle libosti. Vítězství se nedosahuje nesmyslným nahnáním pěchoty do pekla dostřelu kulometných hnízd zákopů nepřítele, ale taktizováním. To mimo jiné znamená využívání všech dostupných bojových prostředků, jako je například kavalérie, nebo dělostřelectvo. Chcete si vydělat i na tanky, pár dvojplošníků a lepší obranné prvky pro vaše linie? Tak neprohrávejte!

Tato akční strategie poprvé vyšla v březnu 2010 na XBLA, odnesla si ocenění za nejlepší hru roku na této službě a příznivou kritiku recenzentů. Po dva roky zůstala xboxovou exkluzivitou, než byla vydána také na PC prostřednictvím služby Steam. Pro Toy Soldiers vyšla ještě na Xboxu 360 dvojice DLC, která jsou na PC prodávána najednou se základní hrou, The Kaiser's Battle a Invasion!.

Toy Soldiers je hrou, která vyvolává v člověku vzpomínky na dětství, kdy v nekonečných kláních sváděli moji panáčci tankové a letecké bitvy o své základny. Zjednodušeně je o tom samém i tato hra.

Dostáváme se do první světové války a sledujeme konflikt NěmeckA a Británie (za ně se hraje). Vašim primárním cílem je udržet hlavní základnu před řadou různorodých útoků. S rostoucí úrovní je času na přípravu čím dál tím méně a musíte se rychle rozhodovat co kde postavit. Ve vašem arzenálu najdete několik typů obranných věží a taktéž dva tanky a dvě letadla. Vše se dá řídit i z vlastního pohledu a zefektivnit tak obranu na bojišti. Toto jsem obvlášť uvítal v pokročilejších částech hry, kdy je další postup bez pročištění terénu téměř nemyslitelný.

Toy Soldier mě okamžitě upoutaly svou příjemnou grafikou a svižnou hratelností. Na každé mapě musíte kombinovat obranné i defenzivní možnosti. Často musíte ihned reagovat jinak může nepřítelův postup znamenat jistou zkázu. Strategie jako taková je značně originální a styl Tower defense je okořeněn o částečnou možnost ovlivňovat průběh hry z vlastního pohledu. Škoda, že se nedají ničit nepřátelské budovy a nepřítel více neútočí. Ale nesmím zapomenout, že se jedná pořád jen o defenzívu. I přesto je chytlavá hra a dokáže zpříjemnit několik hodin.

V dnešní době, kdy RTS je skoro mrtvý žánr, je Soldiers alespoň takovou cenou útěchy.

Pro: kombinování obrany a útoku, vlastní pohled, prostředí 1.sv války, pěkná grafika, dobré mapy

Proti: nelze ničit soupeřovy výrobní továrny, omezení stavební plochy věží, hra vyčerpá své "vychytávky" příliš rychle