Spirits

Spaces of Play •  Apportable (Android)
10.11.2010
srpen 2012
15.08.2012

Spirits jsou logická počítačová hra inspirovaná klasickou a dnes již kultovní hrou Lemmings. Cílem je v každém kole dovést do bezpečí vzdušného víru skupinku duchů, kteří s nastávajícím podzimem hledají svůj domov. Duchům je možné udílet rozkazy pomocí myši a přiřazovat jim čtyři specifické role, díky kterým je možno zdolat nastražené překážky: stavitele mostu z listí, vanoucí mrak, hloubitele tunelů a ducha blokujícího vzdušné proudy.

Spirits zaujmou svými zářivými barvami navozujícími melancholickou náladu podzimu a ambientně pojatou hudbou. Hra vyšla původně pro iOs a Android a později byla vydána i pro platformu PC pro operační systémy Windows či Linux.

Tak z této hry jsem zklamaný. Začátek je moc pěkný, má to příjemnou atmosféru. Kdo hrál Lemmings, okamžitě se mu to vybaví, protože Spirits působí podobným dojmem. Bohužel v momentě, kdy se ve hře objevila čtvrtá akce (blokování větru), tak mě to totálně přestalo bavit.

Spirits jsem hrál relativně krátce (dostal jsem se nicméně do nějakého 25. kola z celkových 46), ale s ohledem na jiné hry, které se mi momentálně povalují na disku, mne nic nenutí v nich pokračovat. Shrnuto: hráč je nejprve okouzlen grafickým podáním, které však nikterak nevariuje a nadto má blízko ke kýči, takže po určité době začne lézt na nervy. S hudbou je to obdobné; obecně je cítit, že hře schází určitá hloubka, což je do jisté míry dáno tím, že Spirits vyšli nejprve na tablety (jednalo by se, nebýt obtížnosti, v zásadě o casual). Je tomu podřízeno i ovládání, ze kterého je patrná dotykovost, a ovládání myší je poněkud neohrabané (resp. příliš precizní). To, co mi ale vadilo nejvíce, je nedokonalé uchopení myšlenky vzdušných proudů. Ono to na první pohled vypadá zajímavě (a také to není špatný nápad), jenže v reálu stačí u těch pokročilých kol, kde je proudů mnoho a různě se kříží, nepatrná odchylka a duchové vám letí jinam, než předpokládáte. Chybí tu nějaká grafická simulace toho, co se stane se vzdušnou trasou po přidání dalšího větrného proudu nebo překážky (a kam se vám překážka z daného místa dokutálí). Tak, jak je to ale nastaveno, se hratelnost překlápí v pokus/omyl, což zábavnosti nepřispívá a vede k frustraci. Lemmingové sice také byli o milimetrech, ale obvykle jste věděli, co povede ke zlepšení. Ve Spirits se leckdy spíše jedná o směs intuice a náhody (platí o těch pozdějších úrovních). Dokážu si představit, že bych Spirits v dobách herního sucha na pc dohrál, nicméně jinak jsou vskutku spíše vhodní pro tablet a nudné proluky v MHD. Za vyzkoušení však stojí, atmosféra prvních pár kol je povedená (v nějakém Bundlu ideální).
Jedná se o klasickou lemmingovku, ale v tomto případě vizuálně i hudebně velmi dobře zpracovanou do uměleckého díla. Hra za to právem obdržela několik indie games ocenění. Prvních pár levelů vás jistě vtáhne, ale po čase velmi pravděpodobně začne nudit. Odehráno na tabletu, kam se hra hodí tak nějak víc než na PC.
Zajímavost: Mezi čtyřmi autory z německého studia "Spaces of Play", najdete dvě česká jména - Marka Plichtu a Martina Straku.

Pro: Úžasně snová atmosféra. Dobré spojení grafiky, hudby a animace.

Proti: Po čase ta atmosféra poněkud začne nudit.