Rayman Legends

03.09.2013
18.02.2014
12.09.2017
23.11.2021

Rayman Legends je další díl ze série od francouzských Ubisoft Montpellier. Hra slouží jako sequel k Rayman Origins (2011).

Jednoho dne Rayman, Globox a Teensies procházejí začarovaným lesem a najdou tajuplný stan, plný překrásných maleb. Po delším zkoumání zjistí, že každý obraz znázorňuje nějaký mýtický příběh. Ve chvíli, kdy si prohlížejí malbu zobrazující středověk, jsou jí vcucnuti do dobrodružství plného tajuplných světů. Pokud chtějí rozluštit záhadu tajemných maleb, budou je muset projít jednu po druhé.

Hra nabízí přes 40 prostředí, včetně jednoho z předešlého dílu. Jednou z hlavních novinek v hratelnosti Legends je zrušení Chest-Chase stylu hraní, který se vyznačoval autoscrollingem obrazovky, k čemuž docházelo v honbách za truhlou. Jinak zůstává samotná hratelnost vesměs při starém. S vaší vybranou postavou procházíte světy, sbíráte Lumíky a osvobozujete Teensies. Na konci levelu hra ohodnotí vaše sbírání, načež vám udělí zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medaili. Dosáhnete-li dostatečného počtu osvobozených Teensies, odemykají se vám za odměnu bonusové levely. Za zvyšování tzv. Awesomeness úrovně se vám odemykají nové výzvy a za sebrané Lumíky zase nové postavy.

Velkou novinkou jsou také Swarm Stage levely. To jsou levely, které jsou přizpůsobeny do rytmu hudby. Znamená to, že vám hra do cesty staví překážky, při každé změně akordu, riffu či úderu do bicích. Další novinkou je účast žabáka Murpyho, jehož pomoc využijete například v soubojích s bossy, které bude lechtat, aby od vás odlákal jejich pozornost či aby vám uvolnil cestu dále. Celý titul můžete opět hrát až ve čtyřech lidech, v módu kooperace.

@oleav (23.04.2022 10:19): je, akorát v coopu dost často zlobí kamera a hlavně nás vysíralo, že to zabíjí hráče, který je mimo obraz. A taky, když je běhací pasáž, tak jakmile se jeden rozběhne o milisekundu déle než druhý, tak většinou nemá šanci to doběhnout....v hudebních levelech to aspoň udělali tak, že se běželo současně. A taky je škoda, že na ten milion lumů si člověk jen tak nesáhne, pokud poctivě každý týden nedává challenges alespoň na gold.

První otázka, která se nabízí: Je Rayman Legends důstojným pokračovatelem rok starého Originu? Já říkám, že rozhodně ano!
A druhá otázka: Je Rayman Legends snad lepší než právě zmíněný Rayman Origins? Tady se dle mého budou odpovědi lišit, pro mě osobně zůstává druhé novodobé Raymanovo dobrodružství zůstává pozadu za tím prvním.

V základu se jedná o stejnou hru jako první díl (proč také měnit to co už jednou perfektně fungovalo), ale několika změn hra přeci jen prodělala. Oproti Rayman Origins je hra mnohem dynamičtější,
Tou největší změnou v hratelnosti je Raymanův kamarád Murphy, kterého budete v některých kolech ovládat společně s Raymanem. Hru to trochu stěžuje, zvláště v těch rychlých kolech nebudete někdy vědět, co máte dělat dřív.

Změnu také prodělala grafika. Rayman Legends je plastičtější, když se podíváte na postavu Raymana tak by se dalo říci, že je 3D. Mně osobně se mnohem více líbila kreslená grafika z Rayman Origins.

Základní kola nejsou nijak složité, ani když chcete získat Zlatý pohár (poháry se odvíjejí od počtu nasbíraných lumů), pak tu jsou ale i kola na čas, kde zachraňujete teensíky. A u těchto kol na čas jsem si už občas zanadával :-). Nejzábavnější jsou vždy finálová „hudební“ kola v daných světech. Ty mi pro změnu vždy vykouzlily úsměv na tváři.

Tvůrci do hry přidali tzv. Challenges, ve kterých se budete snažit sesbírat co nejvíce lumů nebo co nejrychleji proběhnou nějaké kolo. Své výsledky poté můžete porovnávat s ostatními. Ač je to zajímavé zpestření hry, celkem rychle omrzí (hlavně kvůli tomu že se určité pasáže většinou stále opakují).

Rayman Legends je velmi zdařilá hra, u které nelituju koupě, ale Origins je pro mě lepší, ať už grafickým zpracováním nebo podlě mě rozmanitějšími světy.
Tuhle skákačku zná snad každý hráč. Teda doufám. Takže když na mě letos PS+ vyplivl Raymana jako hru zadarmo, stahoval jsem na hned. Asi nejzajímavější na celé hře je, že vás u ní nedrží nostalgie, ale protože se opravdu jedná o výbornou skákačku. S Raymanem máte tentokrát zachránit v rozmanitých a barevných levelech co nejvíce teensíků před temnými teensíky. Vaši kamarádi jsou v jednotlivých levelech šikovně schovaní a k nalezení královny a krále je občas třeba prozkoumat i více skrytá místa. Sbíráte také lumíky (penízky), které vám podle jejich počtu odemknou bronzový, stříbrný a zlatý pohárek. Za 450 pak máte stírací los, kde můžete nalézt další lumíky, kreaturky, které vám zase dávají lumíky nebo také úrovně z předchozí hry Rayman Origins. Vrcholem jsou boss úrovně, které umí pocuchat nervy a třešničkou na dortu jsou levely hudební, kdy na známou rockovou pecku skáčete, mlátite, či sjíždíte do rytmu. Naprosto dokonalý nápad! (Jen do doby, než se rozhodnete hrát alternativní těžší varianty :D)

Důležité je zmínit, že ve dvou se to lépe táhne a v případě této hopsandy to opravdu platí. Zábava je dvojnásobná a co pokazíte vy, udělá váš parťák a ještě vás oživí. Druhá věc je, že Legends v sobě má Origins, takže 2 v 1. Úrovní napříč celou hrou je tam požehnaně a i kdyby jste si to měli koupit v obchodě, nebudete litovat. A kdyby vás to omrzelo, můžete ještě zahrát fotbal nebo challenge. Legends toho nabízí opravdu mraky a to vše na pozadí s vynikajícím soundtracekem. Srší z něj střelenest a ujetost, ale výborně zapadá do celé té barevné, postavičkové a roztomilé mánie. Třeba mi zaťukejte na čelo, ale nikoliv Assassin, nikoliv Far Cry, ale Rayman! Rayman Legends je to nejlepší, co Ubisoft nabízí.

Herní výzva 2018 - Lidem vstup zakázán

Pro: Stylizace, množství postav, střelenost a roztomilost, soundtrack, hudební levely

Proti: Snad nic...

To se nám jednou takhle vrátil bezkostrový boxer a vrátil se s plnou polní. Návrat to byl tak dobrý, že jeden vévoda se slunečními brýlemi se samou hanbou přestal brát steroidy a rázem přesedlal na antidepresiva.

Origins měl vše to dobré, co vlastnil i Rayman a Legends to posunul ještě drobátko výše. Ubisoft Montpellier jsou kreativní a talentované dámy a pánové. Dokázali to již několikrát. At už s původním raymanem či podceňovanouBeyond Good & Evil.

Vývojáři vždy k rayman sérii přistupovali spíše jako k uměleckému dílu než k čemukoliv jinému. Vizuální styl byl a je jedinečný. Krásnou paletu barev doplňují líbivé backroundy a nápaditý level design. Navíc je ta ručně kreslená grafika velmi vkusně vypracovaná a ani ty nejbarevnější lokace nepůsobí kýčovitě.

Hudba je opět velice vydařená a jen posiluje celou pohádkovou atmosféru. Music levely jsou pak geniální nápad. V momentě, kdy se spojí gameplay a hudba v jedno, je to blaho. Je to hodně jednoduchý koncept, ale děsně dobře zpracován. Při probíhání levelu vám dobře nastavené tempo a rytmus dodávájí pocit jako byste se vezli na parádním kytarovém riffu, přičemž neustále jsou zkoušeny vaše reflexy a trpělivost. Škoda, že takovýchto pasáží je jen pár.

Poslední věc. Ta věc, která dělá Raymana Raymanem je obtížnost. Ta je postupem času těžší a těžší a vy jste frustrovanější a frustrovanější, ale když něco dokážete na padesátý pokus překonat, jste bůh. To je něco, co mi u dnešních her chybí.
Moje první hra, kterou jsem hrál a dohrál na PS4. Přišlo mi, že se jedná o ideální hru, na které si osahám ovladač, na který nejsem vůbec zvyklý a světe div se, tahle pařba je na ovladači lepší, než by byla na klávesnici. S ovládáním se neměl sebemenší problém a tak jsem si mohl užít hraní samotné bez nějakých kixů s ovladačem.

Hrál jsem již předchozí díl, který mi přišel jako velmi zábavná skákačka a skvělá odreagovačka. Nu a tento díl nejenže drží zavedené pořádky a dává nám to, co již fungoval v díle předchozím, ale zároveň hru doplňuje o malé množství nových herních mechanik. Ano, není jich příliš mnoho, ale proč měnit něco, co fungovalo? Zároveň nemáte pocit, že by jste dostali to samé podruhé.

Velkou novinkou je, že využíváte žabího pomocníčka, což vás nutí používat nové techniky, které v předchozím díle nebyly. Hra rozhodně není lehká a především pozdější levely jsou už celkem výzva, ale zároveň se nejedná o žádné přehnané hc hraní, čili si hru můžou zahrát i ti, kteří hopsačkám úplně neholdují.

Ono proběhnout hru by bylo asi až jednoduché, ale pokud máte rádi výzvy, chcete sbírat lumíky, body, trofeje a podobné věci, kterých je hra plná, tak už to výzvou být může. Navíc časované části vám rozhodně nervy trochu pocuchají. Nemluvím o závěrečné kapitole, kde už to může hraničit s HC verzí, především pokud máte horší zrak :-).

Rayman má nádherný level design. To je slast pro oči. Ano, působí to jako kreslená pohádka, ale vypadá to moc hezky a co díl, to originální prostředí. Absolutním vrcholem jsou "hudební" levely, kdy skáčete, mlátíte a hopsáte do rytmu originální hudby a herní zážitek je neskutečný. Tyhle části jsem si užíval ze všeho nejvíc. Ostatně soundtrack má hra velmi dobrý.

Kdo by měl málo, tak autoři přidali denní, týdenní výzvy a především většinu levelů, které se objevily v díle předchozím. Ano, slyšíte dobře, s touhle hrou si můžete zahrát i předchozí díl.

Hra v podstatě nemá příběh, respektive má příběh velmi plytký. Což je trochu škoda, s tím by si autoři mohli víc pohrát, ač je pravda, že to o něj zase tolik nejde. Ale když vidíte v podstatě tu samou ukázku již popáté, tak si prostě říkáte, že malinko víc snahy není na škodu.

Celkově se ovšem jedná o hravou zábavu, na takové to vypnutí po náročném dni. K Raymanovi se vždy rád vrátím.
Sakra sakra sakra, tohle bylo výborný. Pokud máte rádi zábavu, tak si tuhle hru určitě pořiďte, dá se dneska pořídit za pár šupů na většinu starých i nových systémů. Jedná se o 2D skákačku se starým dobrým Raymanem, a vězte, že nikdy nevypadal tak dobře, a kdo ví jestli ještě ještě někdy bude, soudruzi z Ubisoftu na něj házejí docela bobek. Hra díky těžce kreslené stylizaci vypadá skvěle, a i 5 let po vydání vypadá skvěle. Hra je rozdělená na několik tématických celků a každý z těchto celků je rozdělen na několikero levelů, přičemž každý celek je typický nějakou mechanikou. Příběh je zde téměř nepřítomný, pouze slouží jako výmluva ke všemu tomu hopsání a mlácení zlých chlápků, ale nikdy mi vlastně nechyběl, takže to hře za zlé. To se ovšem nedá říct o některých mechanikách. Hra byla původně Wii U exkluzivita, a tak hra využívala některé prvky Wii U tabletu, které samozřejmě žádná z dnešních konzolí nemá pokud nepočítáte touch pad na PS4, ale ten používá tak málo her že v podstatě nemá smysl k existenci. Tyhle mechaniky tak byly předělány aby k jejich fungování stačil jeden knoflík, ale ne vždy to funguje tak jak by si člověk představoval. Jinak se však jedná o klenot mezi plošinovkami, který by si každý příznivce žánru neměl nechat ujít. Doufám že Ubi ještě vydá nějaké další pokračování, a přidá ještě více zvláštních úrovní, těch bylo v tomhle dílu žalostně málo.

Pro: Stylizace, Coop až pro 4, speciální úrovně

Proti: Mechaniky převzaté z WII U