Na pokraji smrti

2004

freeware

Kvůli kompletní ztrátě paměti se bez jakékoli souvislosti a vytyčeného cíle ocitáte jen tak ve spodním prádle v místnosti, v níž se nachází nemocniční postel s kapačkami, několik podivuhodných přístrojů a nebezpečná chemická látka neznámého původu, po níž ve zdejším stole zůstala vskutku nepěkná díra. Teprve po chvilce hraní se dozvíte od robota, který ve hře zastává funkci recepčního, že se nalézáte v Ústavu pro klonování lidí, který byl založen poté, co lidstvo téměř vyhynulo a ztratilo tak možnost dalšího přirozeného rozmnožování. Není jasné, zda jste jedním z mnoha klonů, nebo originálem tzn. běžným občanem. Klíčem k dalšímu postupu je elektronická karta, kterou má u sebe výše zmíněný robot a vaším úkolem je ji od tohoto tvrdohlavého stvoření nějakým způsobem získat.

Příběh je chytře a originálně vymyšlený, žádná velká překvapení vám ve hře nehrozí a potěšující skutečností je, že se dají všechny úkoly vyřešit výhradně formou logických úvah, a tak nelze než souhlasit s názorem autorů, že lze hru úspěšně dokončit zhruba za jednu hodinu intenzivnějšího přemýšlení. Přecházení z jedné lokality do druhé je vám signalizováno na hrací ploše, a pokud jde nějaký předmět sebrat, po kliknutí na něj se objeví ve vašem inventáři, kde můžete potom sebrané předměty mezi sebou kombinovat anebo je použít na nějaký jiný objekt v dané lokaci.

Brzy přijdete na to, že tato chytlavá sci-fi adventura je jak ozvučena, tak nadabována, což je spolu s příjemnou kreslenou grafikou jistě milé překvapení, když vezmeme v úvahu fakt, že se jedná o prvotinu Halogen teamu.

Na pokraji smrti je další z početné řady českých freeware adventur, kterou jsem měl možnost si vyzkoušet. Příběh začíná už značně ohraným, ale stále funkčním klišé, a to ztrátou paměti. Když jsem zjistil, že jsem možná klon, tak jsem se co nejrychleji pokusil utéci ze střeženého zařízení, ve kterém mě drželi, abych o své postavě zjistil co nejvíce.

Hodně mě potěšilo logické řešení jednotlivých úloh a na freeware poměry vcelku ucházející herní doba. Navíc je hra částečně nadabovaná a to vůbec ne špatně. Zobrazení však není nijak valné a narazil jsem i na pár bugů. Jde tedy o mírný nadprůměr a určitě nemá cenu se k tomuto kousku někdy vracet.

Pro: příběh, logické řešení úloh, herní doba, dabing

Proti: zobrazení, pár bugů