Myst IV: Revelation

10.09.2004
28.03.2005

Ve čtvrtém dílu série Myst se opět setkáváme s mágem Atrusem, který kdysi dávno uvěznil své dva hříšné syny, Syrruse a Achenara, do dvou vězeňských Věků. Po dlouhých letech chce Atrus zjistit, zda se už oba synové napravili a mohou se vrátit. Jenže synové se mezitím osvobodili a chystají se svému otci za každou cenu pomstít. Hráč v roli dávného Atrusova přítele musí toto spiknutí překazit a zachránit malou holčičku, za jejímž zmizením nejspíše stojí oba bratři.

K jednomu z několika různých zakončení vede spletitá cesta přes čtyři odlišné Věky (tropický Haven, mystická Serenia, noční Tomahna a bouřný Spire), do kterých jsou umístěny různě těžké hlavolamy, hádanky a rébusy, jejichž obtížnost se dá ovlivňovat třemi stupni nápovědy. Zajímavou novinkou je fotoaparát, jímž si lze vyfotit nápovědy, které jsou příliš vzdálené od rébusů, ke kterým připadají.

Ve hře je spousta animovaných scén a dokonce i hrané scény s živými herci. Hudební doprovod vytvořili známí hudebníci Peter Gabriel a Jack Wall spolu se symfonickým orchestrem.

Po pár odehraných hodiných musím napsat, že Myst IV je technicky nejvyvedenější adventura jakou jsem zatím hrál. Nádherná grafika a hudba, zajímavé puzzly plus to vypadá na velice rozsáhlou hru.

Škoda, že podobně ambiciózní adventura asi již v dnešní době nevznikne.

Myst IV je unikátním případem niche produktu , kterého se ujalo jedno z největších herních studií všech dob a kterému se podařilo vytvořit mamutí AAA projekt, jaký (opět v mantinelech žánru) naprosto nemá obdoby. Tohle mamutí monstrum je Phantasmagoria nultých let jednadvacátého století, která se tísní na DVOU DVD discích. Fanušci a pamětnící mohou plesat nad průlomovostí jedničky a krásou Rivenu, ale Revelations (spolu s Exile) si svou vizuální působivost skutečně zachovaly až dodnes. Totéž platí o hudebním doprovodu (byť ten se mi více líbil ve trojce).

Tato série se nikdy nepyšnila používáním inventáře, nicméně zde autoři věnovali hráčům alespoň nové ovládací prvky či nástroje. Kromě v popisku zmíněného fotoaparátu (a k němu přibalené prohlížečce fotografií) hráč v první lokaci získá i náhrdelník, ukazující více i méně důležité události a dobrodružství ze života téhle vypečené rodinky, kolem které se celá série točí. Tím se zároveň i oživuje poměrná monotónnost předchozích dílů, kdy se jednotlivé zlomky příběhu musely pracně luštit z denníkových záznamů. Flashbacky jsou většinou pouze aurální, ale sem tam se hráč dočká i obrazu.

Kapitolou samou pro sebe jsou puzzly. Na jednu stranu mi přišlo, že byl zredukován jejich počet, to je ale vyhraženo jejich komplexnostní a většinou i dost přestřelenou obtížností. Ve světě Haven se hráč pohybuje od pozorování místní fauny přes překážky vytvořené na ochranu před zmíněnou faunou až po šílenou scénu s dravcem, místní obdobou opic a jedovatou rostlinou. Bez návodu ani ránu, orientace v dzungli je navíc už klasicky špatná. Mrazivý svět Spire je na tom s orientací poměrně dobře, zde naopak si tvůrci připravili sérii problémů s energií a jejím množstvím. To vše je korunováno dalším tuhým několikastupňovým puzzlem, který je v závěru ještě ztížen časovým limitem. Brr. No a nakonec Serenia, která sice vypadá příjemněji, než předchozí zmíněné věky, ale i to je vyváženo sérií puzzlů se zvyšující se obtížností, které nepomáhá ani to, že některé elementy jsou generovány náhodně při samotném startu hry, část puzzlu má tři varianty a jeho následné pokračování může slabší jedince přimět k pomyšlení na sebevraždu, protože se můžete těšit na bludiště, časový limit, důraz na pomalý pohyb i přes zmíněný časový limit a nakonec i fakt, že potřebné NPC utíká a objevuje se na třech různých místech. A tím zábava rozhodně nekončí, protože okamžitě poté následuje puzzle v 360ti stupních, s podobným jsem se za svou hráčskou kariérou ještě nesetkal.

Tahle hra je skutečně výzva, a zůstává výzvou i při průběžném používání návodu. A poznámka na závěr – Peter Gabriel nejen, že dodal jednu píseň, ale dokonce i nadaboval jedno nikoli nedůležité NPC...
Než se pustím do pětky, bude to chtít pořádně dlouhou pauzu... A taky doufám, že hra pojede o něco svižněji, na o dvanáct let mladším notebooku trvaly některé přechody mezi jednotlivými kroky nezdravě dlouho...