Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge

Monkey Island 2: Special Edition

07.07.2010
12.11.2015

Special Edition je remakem druhého dílu Monkey Island v nové ručně kreslené grafice (2D High Definition) s možností přepnout během hraní do původního herního zpracování (Classic Mode).

Oproti původní verzi hra přichází také s remasterovanou hudbou a zvuky (nahrávky živých nástrojů), s dabingem (který je dostupný i po přepnutí do Classic Mode), se zabudovanou nápovědou (přibližná nápověda pro příští krok + zobrazení všech předmětů na obrazovce, se kterými lze manipulovat), s pozměněným ovládáním (i oproti The Secret of Monkey Island: Special Edition), s možností poslechnout si komentář tvůrců k téměř každé herní obrazovce a nechybí ani Steam achievementy.

Samotná hra se nezměnila.

Na druhý díl opičího ostrova jsem se těšil prakticky od okamžiku, kdy jsem dohrál ten první. U něj jsem sice měl drobné výhrady k ovládání, které mi úplně nesedlo, ale všechny neduhy dokázal bez problému zastínit vynikající příběh a dialogy. Byl jsem tak zvědavý, jestli tomu tak bude i u pokračování.

A zjednodušeně řečeno ano. Příběh a dialogy se opět povedly na jedničku. Líbí se mi, jak se spousta věcí řeší ad absurdum, ale přitom mi ten vtip nepřijde nijak extrémně trapný. Bavily mě i narážky na LucasArts v podobě hudby z Indiana Jonese při získávání pokladu nebo legendární rozhovor mezi Lukem Skywalkerem a Darth Vaderem v podání Guybrushe a LeChucka. Ale pár věcí, které mi už přišly přes čáru by se taky našlo, třeba zhypnotizovaná opice banánem

Trošku mě pak zamrzelo, že jsem se při hře několikrát zasekl na doslova hloupých věcech. Například výběr těch správných knížek z knihovny, nutnost kliknout přesně na ten správný předmět z mnoha u Voodoo Lady nebo nutnost rychlé reakce během soutěže v pití grogu. A vlastně i bludiště v pevnosti, pro které je potřeba znát pořadí z povedené písničky ze snu, kterou si ale nemůžu pustit znovu. Takže pokud nemám save před touto scénou, tak mám asi smůlu

Jsem rád, že dojde k návratu některých oblíbených postav z předchozího dílu, hlavně můj oblíbený Stan, který tentokrát prodává rakve nebo třeba Voodoo Lady. Jsou tu ale i nové dobře napsané postavy, které se doufám objeví i v dalších dílech.

Grafika speciální edice druhého dílu vypadá prakticky stejně dobře jako v případě dílu prvního, prakticky nemám co vytknout. Často jsem pak čistě ze zvědavosti přepínal do původní grafiky. Podkreslující hudba mi přišla taky příjemná, ale bohužel se mi až na jednu výjimku nedostala nijak extra pod kůži, že bych si ji následně poslouchal při práci.

Co mě ale opravdu potěšilo bylo vylepšené ovládání, kdy se tentokrát zobrazují jen ty akce, které mají s daným předmětem smysl. Hraní tak pro mě bylo mnohem plynulejší, aniž bych při záseku musel zkoušet na každý předmět všechny akce jako u jedničky.

Ačkoliv má hra pár věcí, které mi trochu vadí, zbytek se podle mě povedl prakticky na výbornou. U hry jsem se výtečně bavil, jen je mi líto několika záseků, kvůli kterým jsem se nakonec musel kouknout do návodu.
Druhý díl Monkey Islandu je u mě opět trefa do černého. Tentokrát už nemohu být ovlivněn vzpomínkami na starou verzi, protože ta se mi v mládí, stejně jako všechny další pokračování, vyhnula. Hodnocení i přesto zůstane vysoké, a to poprávu.

Speciální edice LeChuck's Revenge opět vkusně upravuje grafickou stránku hry, přidává dabing, naprosto bezvadný soundtrack a možnost přepínání mezi starou a novou verzí hry.

Co stojí za zmínku je vylepšený systém provádění úkonů. V prvním díle bylo nutné kolečkem myši vybrat akci a potom kliknout. Zde je vše řešeno intuitivněji - pravé tlačítko vyvolá kontextové menu, ze kterého si pak lze vybrat požadovanou akci. Nelze se tedy pokoušet například o rozhovor s židlí nebo o nacpání lodě do inventáře. Záměrně jsem zvolil tyto příklady, protože se lze pokusit o rozhovor třeba se sochou opice, nebo lze nacpat do kapsy psa :)

Z mého pohledu se ve druhém díle tvůrci snažili o více vtipů a to se jim opravdu povedlo. Opět jsem měl ten příjemně přiblblý výraz, kterým jsem se připravoval na následný výbuch smíchu.

Potěšující pro mě byla určitá změna v hádankách. Buď jsou jednodušší, nebo jsou intuitivnější, nebo se mi během hraní Monkey Islandu značně zvýšila hodnota IQ (nepravděpodobné). Tato změna se každopádně pozitivně podepsala na chuti pokračovat ve hře...stejně jako možnost v bezvýchodné situaci vyvolat malou nápovědu, známou již z prvního dílu.

První díl nasadil vysokou laťku, druhý díl se s přehledem drží. Takový kus kvalitní práce zahřeje u srdce.

Pro: Remasterovaná grafika, hudba a dabing, příjemná atmosféra, vtip, hádanky, nápověda, hra není frustrující, příjemné kontextové menu

Proti: Stejně jako u prvního dílu: nenacházím nic