Manic Miner

1984

freeware

"Manic Miner" je jedna z nejstarších dochovaných her vytvořených na našem území, tzn. v Československu. Vychází ze stejnojmenné originální hry ze ZX Spectra, převedena byla ovšem na jeho předchůdce - počítač ZX-81. Tento počítač byl na tvorbu her velmi nevhodný, protože měl pouze 1kB RAM a černobílou grafiku. Přesto se Aleši Martiníkovi povedlo téměř nemožné a vytvořil dost možná nejlepší hru pro tento počítač.

Stejně jako v předloze, i tady se ujmete šíleného horníka Willyho a cílem je sebrat všechny blikající předměty na obrazovce, což vám otevře cestu dál, do další jeskyně. Musíte se při tom vyhnout různým potvorám a překážkám, kdy jediný dotek s nimi znamená smrt a opakování úrovně. V těch nalezneme různé propadávající se či pohybující se podlahy. Aby toho nebylo málo, postupně ubývá kyslík, což ještě více vytváří tlak na hráče, jenž musí občas předvést nevídané "ninja" schopnosti, aby odešel se zdravou kůží.

Na rozdíl od původní verze tato obsahuje řadu změn - na začátku máte více životů, úrovně se lehce liší, celá hra je v češtině a hlavně obsahuje pouze 11 z původních 20 úrovní. Vynechány jsou hlavně ty složitější, které by počítač ZX-81 nezvládl.

Ja viem, že verzia ZX Spectrum je jedna s prvých hier s hudbou, ale s tej hudby museli človeka dosť bolieť uši.