Jack Bros.

Jack Bros. no Meirô de Hiihoo!

20.10.1995

Jack Bros. je akční spin-off RPG série Megami Tensei a zároveň první titul ze série, který vyšel mimo Japonsko. Hráč se v něm ujímá kontroly jednoho ze tří bratří Jacků (Jack Frost, Jack Lantern a Jack Skelton), z předchozích her známých z role nepřátelských démonů. Tentokrát se však Jackové představují jako obyvatelé světa víl, kteří se do naší dimenze dostali skrz portál, jež se otevírá každý rok na svátek Halloween. Na Zemi se jim však tak zalíbilo, že ztratili pojem o čase a hrozí, že se k portálu nestihnou vrátit. Víla Pixie jim ukáže zkratku, která ovšem vede skrz nebezpečný labyrint plný nepřátel a zamčených dveří.

Po stránce hratelnosti se jedná o izometrickou akci podobnou arkádové klasice Gauntlet, v níž na hráče čeká celkem šest úrovní o deseti patrech, zakončených bossfightem. Aby se mohl přesunout do dalšího patra, musí nejdříve najít všechny klíče, ke kterým ho naviguje radar. V tom mu brání nejen řada nepřátel, ale i záludné pasti jako lasery nebo teleportační dlaždice. S nepřáteli lze bojovat pomocí standardního a speciálního útoku, který se pro každého z Jacků liší. Frost po nepřátelích hází sněhové koule, Lantern ohnivé a Skelton se ohání svým nožem. Ukazatel života zároveň slouží jako časový limit, který nemilosrdně ubíhá a po jeho uběhnutí je nutné začít od začátku úrovně. Jako pomoc Jackům však slouží různé power-upy, jako například lektvar nezranitelnosti nebo štít.

• VBoy 75
Jack Bros. je mojí první dohranou hrou z knihovny Nintendo VirtualBoy a tak se na začátek rozpovídám trochu mimo samotný titul. Mám pocit, že hry určené pro virtuální realitu a to i tak starou, je jaksi nedostatečné hrát normálně na monitoru. Průchodu sice nic nebrání, ale zážitek není plnohodnotný. Hraní na originál zařízení je ale dosti nepříjemné a navíc ho nevlastním, takže jsem se nadchl projektem VirtualBoyGo. Jde o emulátor, který běží na platformě Quest, a navíc přináší řadu příjemných vychytávek. Už díky samotnému Questu je vše pohodlnější a bez kabelů, navíc je možné změnit originál červené zobrazení na příjemnější barvy (nejpříjemnější je asi šedá) a ukládat pozici. Jack Bros. jsem prošel nakonec dvakrát, jednou na Questu a jednou na normálním PC, pro porovnání zážitku.

Jack Bros. není hra, která by z virtuální reality těžila nějak extrémně. Proplétáte se shora viděným bludištěm, sbíráte klíče a bojujete proti nepřátelům. Další patro je většinou vidět dole, takže nějaký 3D efekt tam je. Náplň i zpracování je celkem běžné, takže ten efekt navíc hře docela pomáhá. Na počítači jde o sice zábavnou a dobře vyladěnou, ale jinak průměrnou hru. Šedesát úrovní není málo a navíc se každou chvíli dočkáme nového nepřítele nebo pasti. Boje s bossy jsou od se čím dál vzdálenější a pokaždé jiné. Hře tak rozhodně nehrozí stereotyp. Hrát lze za tři různé postavy, známé z mnoha dílů série Megami Tensei, kdy každá má trochu jiné schopnosti a tak mě bavily oba průchody. Obtížnost není nízká i díky časovému limitu. Řadu úrovní jsem musel několikrát opakovat a to i při druhém průchodu. Ukládání hra neobsahuje a nabízí systém hesel po každé zóně. To je bezproblémové na začátku, ale u posledních dvou dlouhých zón je to skoro přehnané. Procházet šest úrovní stále dokola není zábavné, ale dnes naštěstí pomohou savestaty. Celkově jde o dobrou hru, která stojí za pozornost, ale pokud nemáte VR tak si odečtěte 10%.