Cities XL 2012

20.10.2011

Cities XL 2012 je budovatelsko-strategická hra, v níž se ujmete role starosty města. Ten musí na zcela volné ploše vybudovat funkční, výdělečné a života schopné město. K tomu můžete využít možnost budovat všemožné stavby a ovlivňovat městskou ekonomiku, můžete nastavovat například výši daní pro jednotlivé třídy obyvatel, hustotu hromadné dopravy (dokonce její trasy) nebo i míru vzdělání či atraktivitu parcel pro budoucí obyvatele. Každičká akce bude ve finále buď přidávat a nebo odebírat z městské kasy. Pamatováno je i na obchod s okolními městy, kdy lze prodávat či dokupovat potřebné prvky, jako je třeba elektřina a podobné.

Herní náplní i možnostmi je titul velmi podobný sérii SimCity od společnosti Maxis. Vždy je třeba zajistit pro obyvatele kvalitní životní podmínky. S rostoucí úrovní města se následně zvedají šance na přitáhnutí bohatších tříd obyvatel a lepšího, výdělečnějšího průmyslu, který je naprosto klíčový pro další expanzi města. Klíčem úspěchu je tak osekání výdajů na co nejmenší možnou mez a naopak inkasování co největších zisků od obyvatel a průmyslu.

Na zastavění čeká 62 tématicky odlišených map (15 nových oproti předchůdci), jejíchž výběr má důraz na začáteční statistiky hry (například atraktivitu města pro turisty). Každá mapa má své plusy i mínusy, lze například vystavět přímořské centrum pro bohaté nebo průmyslové město zaplněné smogem a chudinou. V budování se meze nekladou, k dipozici je přes 1000 předem připravených budov (300 nových oproti předešlému dílu XL 2011), v nabídce nechybí ani speciální světové stavby jako je třeba Eiffelova věž či Socha Svobody, které silným způsobem ovlivňují některé faktory města. Další budovy si lze buď stahovat z internetu od jiných fanoušků, či si lze vytvářet vlastní a pomocí herní aplikace je vkládat do hry.

Herní engine vychází z předešlého dílu, je ovšem dále vylazen a přidává do hry další efekty pro lepší dojem ze hry.

Jelikož Platinum verze tu není, hodím to sem.
Hrál jsem tutorial jen tak, moc mě to nechytlo. V Main Menu mě ale dostala možnost 'Mods'. Tak já na to kliknu, vyhodí mi to ofic. stránku, zkusím něco pozjišťovat, Google moc neporadil. Nakonec najdu stránku xlnation.net.
Je to něco, jako Nexus, ale pouze na Cities XL.
Tak jsem po troše patrání přišel na to, že Cities XL (Platinum, 2012...) je úplně nejlépe modovatelná hra! Opravdu, neznám žádnou jinou hru, která by byla takto otevřená a zároveň jednoduchá.
Je to tak jednoduché, stačí se tam zaregistrovat, stáhnout a hodit do nějaké složky - tím to končí. Není třeba nic extrahovat, nic upravovat. Pecka.
Nakonec jsem dopadl takto.
K mému překvapení - můj modding (nahození všech modů naráz) hru nedonutil spadnout nebo sekat se - nic takového. Nic spolu nekonfliktí do takové míry, až by to něco značného dělalo. Samozřejmě blbůstky typu špatně napojeného zábavního centra k high density avenue třeba platí, ale to je tak jedinej bug, který jsem byl schopný za takovou hodinku hraní objevit. Těch modů je tak 50, některé mají více souborů.
Je to vše od stavení, po bugfixy, přes stavění na vodě, kriminality, zlepšení funkcí nemocnic... a tak dále.
Žádnej game-breaking issue, vše jede jak má. Plánuju přidat více modů,
Většina těch modů i funguje se starými verzemi hry, takže se není třeba bát. Vše je fajně kompatibilní.
Naházet vám odkazy všech těch modů asi né, ale všechno to najdete na XLNation.

Hraje to ještě někdo, nebo je to dead a všichni jdou do SimCity? Kdybych měl šest stovek, tak do SimCity taky jdu, ale tohle zatím vypadá jako výborná alternativa, možná i lepší.

Mám to štěstí, že jsem se se sérií Cities nikdy nesetkal. Respektive jsem o ní věděl, ale nikdy jsem jí z žádného pracného důvodu nehledal. Jenže pak přišla doba, kdy já potřeboval odreagovat a odpočinout si od strastí reality a tak přišla řeč na nějaký simulátor, co jiného, než nejlépe města.

Co se týče simulátorů, tak mám největší vzpomínky patrně na Simcity. Kdo také ne. A upřímně Vám můžu říct, že Cities i po všemožných úpravách ve mně nevyvolala takové pocity, jako to tenkrát dokázalo Simcity 3000. Ano, v vině může být fakt, že jsem byl mladší, ale také i to, že Cities XL 2012, ať už je jakákoliv verze, má neuvěřitelné množství chyb. Co naplat, že kameru můžu přiblížit až do města a kliknout si na jakékoliv auto, které jede po silnici a sledovat okolí, když mi to auto může kdykoliv zmizet.

Celá ta hra je jednoduše neuvěřitelně nedotažená. Vůbec nebere v potaz postavy, které v tom městě žijí. Prostě jenom řekne, že je potřeba nových kvalifikovaných, popřípadě nekvalifikovaných pracovníků a pokud je nepostavím tak přes to nejede vlak.

Cities XL 2012 se tak jeví velice hezky, ale komplexně je neuvěřitelně mimo a po chvíli začne nudit svojí stereotypností. Simcity, ať už bylo jakékoliv, vždy překvapilo něčím, co dokázalo být odlišné. A to tahle hra prostě nedokáže a to i v případě její bůhví kolikáté verze. Nicméně nemůžu říct, že bych se v ní nevyřádil. Vyřádil, ale myslel jsem si o ní svoje. Proto hodnotím právě 65ti procenty.

Pro: Pro odpočinek naprosto ideální

Proti: Řada odporných a zbytečných bugů, které zkazí radost z postaveného města

Tak tohle bude krátký. Cities XL 2012 je praktický stejný balík bugů, jako předchozí díl. Grafika i snaha o znovu obživnutí klasických budovatelských strategií se cení a proto se mi tohle hodnocení dává velmi těžko ale prostě, když zpracování stojí za prd, tak se nedá nic dělat.

Začátek hry je příjemný, vaše město pomaličku roste, vše máte pod kontrolou. Lidí je málo a tak jsou jejich potřeby minimální. Máte z toho radost. Do města plyne spousta peněz a nový kvalifikovaní dělníci. Ty už chtějí víc než jen práci v továrně a tak postavíte ňákou tu školu, ňákou nemocnici a park, aby měl se měl jorkšírek kde vydělat. Všechno se zdá být v pořádku. Hele, pán se nemá jak dostat do práce, protože jsou ucpaný silnice. Sakra potřebuju o 20 000 lidí víc, abych mohl postavit čtyřproudovku (???). Tak teda stavím domy, stavím školy, stavím parky, stavím ruská kola. Mezitím se do města dostane smetánka v podobě vedoucích a špičkových dělníků. Ti jsou velmi nároční a vyžadují od dostatku vody, přes elektřinu až po palivo. Fajn vybral jsem si lehkou mapu nebudu muset dovážet, protože to je drahý, postavim vodní nádrž, ropná pole a pár větrnejch elektráren. Boom, můj měsíční příjem spadl z 400 000 na 2 000. Manageři si stěžujou, že je ve městě nuda. Mam na výběr z pěti zábavních atrakcí. Ok, na každym rohu budou mít autíčka Go Kart. Sakra co to? Můj měsíční příjem je v mínusu. Kvalifikovaní dělníci nemají práci? Postavim kanceláře. Kvalifikovaní dělníci se nemají kam nastěhovat? Postavim domy. Kvalifikovaní dělníci nemají práci. Postavim kanceláře. Kvalifikovaní dělníci se nemají kam nastěhova. Mezitím... Městská doprava je ucpaná (zvláštní, městem vede tolik čtyřproudovek, co nemá celá ČR). Mezití... Vedoucí dělníci nemají.... No prostě takhle to jde dál a ještě jako bonus se hra stále víc a víc seká, protože se autorům nepodařilo pořádně vyřešit problém s vyprazdňováním paměti, který trápil již předchozí díl. Aspoň v mém případě je naprosto nemožné vybudovat fungující samostatné město s populací alespoň 300 000. Jeden příklad za všechny. Chtěl jsem se tím prostě prokousat a zkusit jestli je možné uspokojit lidi i můj finanční stav zároveň. Není. Nahodil jsem cheat a postavil všechno, co bylo potřeba. Lidi přesto nebyli spokojení a můj měsíční "zisk" činil -200 000.

Koncept je to pěknej, ale do novýho dílu prosím trošku víc snahy a možná i toho srdíčka. Prosím! Já chci dobrou, budovatelskou, městskou strategii!

Pro: Je to klasický městký stavění

Proti: Bugy (herní i technologické), nesmyslně nesmyslé herní postupy

Pěkná budovatelská strategie s českou lokalizací. Tento typ her není zrovna můj šálek, ale na několik hodin mě zabavila. Po grafické stránce taky vydařené, sice má hra několik bugů a chybek, ale dá se to přežít.

Hra je vlastně velice podobná Sim City. Jen tady tvůrci použili pár vlastních nápadů jinak nic nového. Prostě stavíte město a plníte pár primitivních úkolů. Kdo si chce zahrát na starostu tak má příležitost.

Pro: příjemné zpracování, pro nadšence tohoto žánru spousta hodin zábavy

Proti: pořád to samé, občas hra padá a má několik bugů a nedodělků

Celkem dobrá budovatelská strategie. Bohužel doslova "kopíruje" bugy z dřívější verze. Grafika také není nic extra ale ani se nedivím protože pak by to jak engine tak grafická karta neutáhla. Ale plus autorům že se snaží o obživnutí těchto strategií (i když simcity 2013 se také blíží).

Když začínáte máte malé město které neustále roste. Celkem zajímavé i když ne moc praktické je obchodování (buď s předraženým OmniCorpem nebo mezi svými městy) - více by hře slušelo online obchodování mezi městy jako v první verzi ale bez bugů. Město se postupně rozrůstá a s tím klesá fps (rozdíl je však vidět až od 300 000+ obyvatel). Dobře zpracované jsou silnice, a to jak spousty druhy tak možností stavět zatáčky. Budov je celkem dost ale taky to s realitou nemá nic společného (neznám město s cca. 50 000 obyvateli kde je 10 plaveckých bazénů či 8 bowlingových drah). Jinak doporučuji stáhnout módy jelikož přidávají mnohé budovy či další funkce.

Závěrem. Zajímavý pokus o budovatelskou strategii ale bohužel nedodělaný. Jako by se autoři báli inovací a použili engine a vlastně všechno z minulého (kdoví jestli ne z prvního) dílu a jen přidali pár budov. Popravdě radši si počkejte na nové SimCity 2013 (vyjde nejspíš Únor 2013) jelikož autoři slibují zcela nový systém.

Pro: silnice (lze stavět do jakéhokoliv směru), módy, pro nadšence je to celkem hratelné

Proti: engine (při spoustě budov se mi ze hry stává galerie obrázků), nic moc grafika