Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

  • PC 80
Kdyby někdo tvrdil, že příhody malé Catie přineslo studio Amanita, neměl bych problém tomu uvěřit. Hratelnost je v podstatě stejná jako u Samorosta a podobných titulů. Hra také přináší krásně malovanou grafiku doplněnou o povedenou hudbu. Inspirace je tedy jasná a musím uznat, že se vše povedlo. Ne vždy je jednoduché podchytit podstatu nějaké hry a vytvořit podle toho vlastní. Catie je zábavná od začátku do konce, na každé obrazovce je nějaká nová hádanka nebo prapodivné stvoření. Děj, jak je poznat i z názvu, připomíná Alenku v říši divů a tak je jasné, že podivnostmi hra jen přetéká. Nerad bych aby z výše uvedeného vyplynulo, že je hra jen nějakou kopii, jde o dostatečně svébytnou záležitost.

Poznat jsou i jiné vlivy, nejvíce mě potěšila variace na kočkobus z filmu Můj soused Totoro. Dle očekávání je hra plná koček různých velikostí a tvarů, pokud máte tyto mazlíčky v oblibě, je to velké plus. Obtížnost je nastavena spíše nižší, hra na začátku ukáže základní principy a pak už vše běží hladce. Na pár obrazovkách jsem měl krátký zásek, ale obvykle šlo jen o přehlédnutí aktivního objektu. Průzkum obrazovek se vyplatí i kvůli nepovinným sběratelským aktivitám. Veškerá komunikace probíhá jen za pomocí gest, obrázků a zvuků, takže je vhodná i pro hraní s nejmenšími. U slovenské hry je dle očekávání k dispozici i slovenský jazyk, ale překvapivě i český. Nehraje to ovšem moc velkou roli, jde vlastně jen o překlad menu. Herní doba asi 3 a půl hodiny celkem jde, ale pár obrazovek navíc bych uvítal. To je ale obecný problém tohoto pod-žánru. Catie se mi trefila do vkusu i momentální nálady a hraní jsem si užil. Pokud máte podobný styl her rádi, tak mohu Catie in MeowmeowLand jedině doporučit.
+25
  • PC 65
Alenku zrovna dvakrát nemusím, protože mi ty nesmyslné situace i zvláštní tvorové přijdou už trochu přes čáru. Že je Catie, nebo spíše Mňaumňauland, silně inspirován říší divů, je patrné na první pohled, a tak jsem ke hře přistupoval s jistou dávkou nedůvěry.

Jak už zmínil jvempire, Catie by zapadala do Amanitího stylu, a to jak grafickým stylem, tak mluvou, i když se v několika ohledech trochu liší a bylo by to tedy asi jako v případě Creaks nebo Phonopolis, kdy Amanita vzala nově vzniklý tvůrčí tým pod svá křídla. ARTillery ze Slovenska se však rozhodli do toho jít sami za sebe.

Kočky jsou fajn, stejně tak i pan Brambora nebo jakýsi želatinový slon, bohužel je však přítomna i spousta prvků nebo ztřeštěných postav, podobných těm v Alence, a to mi není moc po chuti, ale to je pouze můj problém.

Hra nemá inventář a všechny předměty se používají jen v té lokaci, v níž jsou umístěny. Hádanky jsou jednoduché a zasekl jsem se jen párkrát na několik minut. Dostat se na konec za méně, než devadesát minut, abych získal jeden z achievementů, se mi ale nepodařilo. Alespoň ne napoprvé, ale napodruhé už jsem hru dohrál za hodinu. Proto bych se nezlobil za delší herní dobu.

Pro: Catie, mluva, kočky, hudba

Proti: prvky z Alenky, krátké

+16
  • PC 60
Dohráno se dvěma dcerami ve věku 6 a 3 roky. Právě těch 6 let a trochu výše mi přijde jako ideální cílová skupina pro hru.

Káťa v Koťátkově velice silně evokuje sérii Samorost nebo hru Chuchel. Jeden fantaskní či bizarní výjev střídá druhý, nápady a dění ve hře jsou ujeté, takže nikdy moc nevíte, co čekat. Několik skečů bylo až překvapivě na hraně vkusu, jako když na začátku obří kočka Káťu sežere, a v následující obrazovce ji trochu nenápadně, ehm, vyloučí. Dětem to samozřejmě neuniklo, ocenily.

Hratelnost je obdobná titulům podobného ražení, takže prostě klikáte na cokoliv, na co kliknout jde, tak dlouho, než se něco stane a příběh se pohne dál. Mě osobně tento postup nebaví, ale zase pro děti asi ideální. Občas je přítomen nějaký lehký logický hlavolam, se kterým jsem musel pomoct, ale těch opravdu na přemýšlení moc není. Většina je díky bizarnosti světa neodhadnutelná dopředu, takže jen prostě na dané obrazovce zkoušíte všechno na všechno. Tam mám jenom připomínku k předmětům, které lze zvednout a použít na něco jiného - vzhledem k tomu, že není vidět, kde lze předmět použít, a zároveň při každém pokusu se předmět vrátí na původní místo a je nutné jej zvednout znovu, tak je postup zkoušení občas nepříjemně pracný, zvlášť pro děti a zvlášť pokud je tam takových předmětů více naráz.

Pokud máte děti, které chcete seznámit se základy hraní her (případně sami ujíždíte na tomto typu hratelnosti), tak lze Káťu v Koťátkově doporučit. Pestrobarevný svět je pobaví, u některých nápadů se uchechtnete i sami. Postup hrou je hladký, a na pár hodin jim poskytne rozumnou zábavu.

Celkové hodnocení: Dobrá
+14