Castlevania: The Adventure

15.12.1989
01.02.2000
05.07.2011
16.05.2019

První handheldová hra ze série Castlevania uvádí hráče do kůže Christophera Belmonta, předka hrdiny prvního dílu Simona, který se stejně jako jeho dědic vydává na pouť s cílem zabít hraběte Drákulu.

Po stránce hratelnosti hra vychází ze svého předobrazu pro NES, je ale v mnohém zjednodušená. Zásadní změnou je, že ve hře chybí klasické vedlejší zbraně jako kříž či svěcená voda, Christopher je tedy ozbrojený pouze bičem. Ten ale lze skrz power-upy upgradovat až tak, aby střílel ohnivé koule. V úrovních lze nalézt kříže, které vám propůjčí chvilkovou nesmrtelnost, tedy po zásahu od protivníka nedostanete žádné poškození. Úrovně jsou pouze čtyři (les, jeskyně a dvě úrovně na zámku) a každá je zakončena soubojem s bossem, přičemž na konci hry čeká samotný hrabě Drákula.

Na The Adventure navázalo pokračování Belmont's Revenge, opět určené pro handheld Game Boy. Hra se později také dočkala remaku s podtitulem ReBirth pro Nintendo Wii. V roce 2019 se dostala na další platformy v podobě kolekce Castlevania Anniversary Collection.

@Paul (26.09.2018 20:09): Jo, tam to přejde v total bullshit :) Úplně nejhorší je ta pasáž na začátku, kde na tebe padá strop, tam je bez upgradu biče potřeba 100% pixelová přesnost, jinak se ty šrouby či co to je nedají stihnout ušvihat.

První Castlevania do kapsy se mi hodnotí opravdu těžko. Na technické stránce se samozřejmě podepisují omezené možnosti GameBoye, ale přesto je grafika dostatečná, i když je celá hra pomalejší. Hudba je na poměry platformy také slušná. Hratelnost nepřekvapí, pouze zmizely sekundární zbraně a zůstal pouze klasický bič. Úrovně jsou pouze čtyři, každá tak na deset minut, ale díky obtížnosti hra vydrží mnohem déle. A tady se to začíná komplikovat. Hru si pamatuji i z originálního hardware a skákání přes propasti nebo po lanech bylo peklo. Ovšem dnes v rámci Anniversary Collection jsem neměl problém. Zda nová emulované verze poslouchá lépe nebo jsem z rozehraný z prvních čtyř dílů nevím, ale přikláním se k prvnímu názoru.

To samozřejmě dost ovlivní dojmy ze hry. Ano obtížnost je stále vysoká a možnost ukládání přijde vhod, ale není nehratelná. Největším problém je překonání třetí úrovně, konkrétně utíkání před bodci nahoru a doleva. Je třeba přesné načasování každého skoku a k tomu ještě likvidovat nepřátele téměř bez zastavení. Narovinu, potřeboval jsem dvoumístné množství pokusů. Až na tento prvek, který nesnáším v každé hře, jsou úrovně celkem povedené. Samotná hra, znovu opakuji, že verze z kolekce, je tak zábavná a stojí alespoň za zkoušku. Jeden z mála případů kdy nová zkušenost zlepší vzpomínky.
Kolekce her Castlevania Anniversary Collection se tímto titulem přesouvá na Game Boy, čemuž je pochopitelně přizpůsobena spousta věcí, od kostičkovaného vzhledu až po omezení v hratelnosti. V rámci kolekce je pak možné si hru zahrát buď černobíle nebo i se zeleným filtrem připomínající hraní na právě na Game Boyi.

Hra na mě působila o něco těžkopádněji, ze začátku jsem měl problém správně načasovat skoky, takže jsem často musel nahrávat dříve uloženou pozici. Dále se mi často stávalo, že jsem dostal zásah od nepřátel, i když jsem byl od nich vzdálen několik pixelů. Zvyknout si na to vše mi pak trvalo o něco déle, než je zdrávo a když jsem si konečně zvyknul, tak jsem byl skoro u konce hry.

Zbraňový arzenál je zde zúžen pouze na základní bič, sekundární zbraně se do hry bohužel nedostaly. Na druhou stranu je zde ale zajímavý upgrade, který umožní hráči střílet z biče ohnivé koule. Jednotlivé úrovně jsou taky zjednodušené, avšak vývojáři se snažili zakomponovat i další prvky jako pohybující se plošinky, zdi či utíkání před bodáky. Monster je zde o něco méně, za to více mě štvaly především ty, co střílely ohnivé koule. Dojde i na souboje s bossy, kteří mi ale s výjimkou finálního Drákuly nezpůsobovali vážnější problémy.

Celkově je hra na můj vkus až příliš krátká, na druhou stranu docela obtížná. Věřím, že bez možnosti ukládání hry, bych se s ní asi dost trápil.