BugAbOO

2006

freeware

Šest dětí uvízne v hororovém světě nočních můr. Hráč se ujme klučíka Timmyho, který se nebojácně pustí do boje s přízraky, s cílem najít a osvobodit všechny své kamarády. Ve světě děsů to opravdu "žije" a narazíte tu na všelijaká děsivá stvoření, vše co dokáže dětská fantazie vymyslet. Autoři se inspirovali i Timem Burtonem.

BugAbOO se hraje velmi lineárně, vaše postavička automaticky běží herním světem a proti ní vybíhají nepřátelé. Lze jen skákat a střílet z praku. Prak má omezenou munici, kterou doplňujete sbíráním červených etiket Becherovky. Občas se objeví powerup, který po sebrání poskytne dočasnou (ne)výhodu. Ve spodní části obrazovky vidíte na pokřivené čáře váš pokrok v aktuální úrovni.

BugAbOO je vítězem soutěže Becherovka Game 2006 v kategorii akčních her.

K BugAbOO jsem se dostala na doporučení jednoho známého, který obdivoval herní grafiku. Už jen podle screenshotů a zajímavéhu příběhu jsem si tuhle hru musela zahrát, i když to není zrovna můj oblíbený žánr. Musím říct, že grafika je naprosto uchvacující a originální - zvlášť když se přihlédne k tomu, že to tvůrci úplně všechno nakreslili sami.

Princip je jednoduchý a i když prakticky neděláte nic jiného, než jen mačkáte mezerník a klikáte levým tlačítkem myši, hra je docela chytlavá.

Pro: Příběh, zábava, grafika, originalita

Proti: Stereotyp, minimum herních možností

Po hraní rôznych komerčných titulov si vždy rád zahrám nejakú alternatívnu hru, najlepšie freewarovku, a BugAbOO ma zaujalo hneď na prvých screenoch. Zo začiatku hra dosť nudila, zaujímavé bolo naozaj len grafické spracovanie, ale postupne ako sa rozvýjal príbeh, začala hra byť zaujímavá. Síce sa hrateľnosť neustále opakuje, ale príbeh ma hnal dopredu, takže som hru dohral na jeden krát bez prestávky, aj keď hra nie je až tak dlhá. Na hre vidno, že autory chceli aby hra podala nejakú výpoveď, lenže som nevedel určiť, pre koho tá hra vlastne je. Príbeh by totiž určite sadol aj malým deťom, ale mietami štýl jeho vyprávania nemusia deti pochopyť. Nakoniec asi autory chceli, aby hra bavila čo najširšie publikum a to sa im podarilo.

Pro: príbeh, grafika

Proti: mierny stereotyp

Arkáda BugAbOO je taková zjednodušená verze The Binding of Isaac. Pohyb je sice jen jedním směrem (zleva doprava) a střílí se pomocí myši, namísto klávesnice, ale vizuální stránkou mi přijdou obě hry vcelku podobné.

Zabíjet s Timmym monstra prakem a některá, především při nedostatku munice, přeskakovat, mě bavilo a i když se herní prvky hodně opakovaly, vydržel bych u BugAbOO dlouho. Bohužel herní doba není nijak oslnivá.

Pro: vizuální stránka, zábavná likvidace nepřátel, hratelnost

Proti: opakující se herní prvky, krátké