Bridge Builder

Bridge Building Game

18.12.2000

freeware

Bridge Builder přišel jako první hra s konceptem budování železničních mostů. Později byl následován mnoha pokračováními z dílen Chronic Logic (kam autor Alex Austin přešel). V roce 2006 se kromě toho dočkal také zásadní aktualizace pod novým názvem Bridge Building Game, a to nezávisle na Chronic Logic.

Hráč dostane za úkol postavit železniční most přes řeku nebo rokli na dvourozměrné mapě ve velmi jednoduchém barevném provedení. Celý most je tvořen železnými traverzami, konstrukce se uchytí na speciální body na zemi. Cílem je postavit co nejlevnější most (každý díl stojí 100$ a cena mostu nesmí přesáhnout rozpočet pro danou úroveň), který umožní vlakové soupravě dojet na pravou stranu mapy.

Hra těží z věrohodné simulace zátěže jednotlivých dílů (napětí je možno barevně znázornit) a velké volnosti ve stavbě mostů.

Ačkoliv se hra tváří jako shareware demo jen s 15 levely, plná verze nebyla nikdy vydána. Namísto toho byl vytvořen editor úrovní poskytující nekonečnou zábavu...

@watchOut (komentář): jestli to ta rudá chudinka úplně nahoře dá, nebo nedá

Jasně že dá. Bude rudá, ještě rudější, drž... drž... KŘACH!
Takhle nějak si to pamatuju já :)

Bridge Builder jsem hrál již mnohokrát a musím říct že je to hra která vždy pobaví. Komcept hry je jednoduchý, stavět mosty pro vlak. Na každý most máte určitý rozpočet, který nesmíte přesáhout. Pokud po vytvořeném mostu vlak přejede můžete do dalšího levelu, pokud ne tak musíte most postavit trochu jinak. Graficky je to velmi jednoduché, zato perfetně přehledné. Navíc můžete zjistit kde je největší zátěž a tam most ještě zpevnit. Ze začátku hra moc tšžká není a mosty máte za chvíli, později je to ale peklo a některé levely je vyhrát téměr nemožné

Pro: Freeware, zábavná simulace stavění mostů, díky jednoduché grafice přehledné

Proti: některé levely je téměř nemožné vyhrát, v základní verzi pouze 15 levelů

Zajímavý počin na poli freeware, který jasně dokazuje, že jednoduchý koncept a hratelnost k sobě nepotřebují uberextra grafiku. Graficky je to opravdu jednodušší než leckterá hra na mobil a když tak nad tím přemýšlím, než začnete stavět, vypadá obrazovka jako nějaký graf. Do toho naskládáte pár kostrbatých tyček, proženete přes ně čtyři kostičky a je vymalováno. Vlastně vymalováno, někdy člověk vymýšlí dlouho most, pak se modlí aby vlak přejel, sleduje jak most červená a červená, až někde povolí. Občas je ale zábavné sledovat, jak si vlak rozbije ústa.

Tahle hra šla vždy tak nějak mimo mne, ale jednou jsem se hecl a dokončil všechny levely. Fanouškům logických her mohu vřele doporučit!

Pro: V jednoduchosti je síla!

Proti: Slabší grafika

**Komentář a hodnocení se vztahují k první verzi hry. Všem zájemcům ovšem doporučuji později vydanou verzi vylepšenou - viz odkazy.**

Bridge Builder je jedna z těch her, které důvěrně znám jakoby odjakživa, ale přitom nevím odkud, řadím je mezi notoriety, ačkoliv nevím proč, nedokázal bych odhadnout ani dekádu vydání, a při tom celém jsem ji vlastně nikdy nehrál. Herní výzva 2019 s kategorií Herní kutil mě tak snadno přivedla na myšlenku tuto pocitově obrovskou mezeru ve vzdělání doplnit, přesněji řečeno přemostit.

A to už se konečně dostávám k tomu, oč ve hře jde - totiž postavit železniční most v zadaném terénu, a to tak, aby přes něj bez poškození přejel vlak; most se přitom rozbít může. Ke stavění se používají díly s omezenou délkou, které jsem si představoval jako traverzy, a kotvící body v terénu, jež jsou předem pevně dané. Mimo ně lze most přiopřít o zeminu (bohužel), ale samozřejmě taková podpora nedrží v tahu. V každé úrovni je předepsaný maximální počet dílů, které jsou k dispozici; počet propojení omezen není a i kratší díl se počítá stejně jako celý. Třebaže se kolo hodnotí jen jako splněné/nesplněné, hraní přirozeně vede k tomu, že se člověk snaží postavit most ještě levněji. A ještě! A šla by ještě tahle příčka odstranit? Po každé takovéhle otázce přichází přepnutí z editačního módu do simulačního. Když se most prohne nebo dokonce spadne už sám od sebe, nemá ani cenu na něj pouštět vlak... Ačkoliv takový pohled na železniční neštěstí umí být až povážlivě uspokojující. Má to asi i svůj důvod - hra barevně v reálném čase zobrazuje zatížení jednotlivých dílů, takže je zábava sledovat, jestli to ta rudá chudinka úplně nahoře dá, nebo nedá.

Celkem 15 levelů je příjemný mix úvodních lávek, obrovských mostů s prakticky neomezeným rozpočtem a menších mostů s rozpočtem neuvěřitelně napjatým, kdy v prvním návrhu má člověk sotva peníze na postavení samotných kolejí. Naštěstí se nedostalo na obrovský most s napjatým rozpočtem, kterého jsem se celou dobu (tedy asi 2 - 3 hodiny) bál. Místo toho jsem v posledním kole stavěl houpačku. Bavilo mě to celé a nejvíc jsem se vydováděl na těch menších mostech, které byly spíš logickými hádankami než repetitivní rachotou.

Co se týče grafického zpracování, je hra velmi nadčasová - zastarale by působila kdykoliv. Vlak jsou tmavě zelené obdélníčky, most jsou čáry, terén je jednolitá šedá plocha a voda je modrá plocha. Ale co víc člověk potřebuje? Snad jen trochu antialiasingu. Projektant ve svém projektu taky nemusí mít motýle. Minimalistická grafika snad i pomůže vžít se do role opravdového statika, který projektuje opravdový most. Rozhodně lepší pocit než z nasávání blátivých koulí.

S ovládáním je to trošku horší. Že hra z roku 2000 absolutně nezvládá dotykovou obrazovku beru za samozřejmost, ale ani s touchpadem jsem si moc neužíval a dost často si smazal víc, než jsem chtěl, což bylo o to nepříjemnější, že jsem nenašel Undo. Hodně jsem taky postrádal možnost simulaci nejen zpomalit, ale také zrychlit - když jsem ladil konec svého Danyang–Kunshan Grand Bridge, docela jsem se načekal.

Zvuky ani hudbu jsem ve hře nepozoroval.

Menší rozsah jasně ukazuje, že autor měl s projektem ještě plány, které ovšem realizoval až v jiných hrách pod vlastním studiem Chronic Logic. Zřejmě z nostalgie se po šesti letech vrátil ke své původní hře a vydal novou verzi (Bridge Building Game) plnou vylepšení ovládání (například tu možnost zrychlení). Další kola však nepřibyla ani tehdy.

Co říct závěrem? Hra mě nezklamala a nezklame ani vás, pokud si chcete zkusit stavět mosty. Je to jedna z těch her, které jdou k věci, na nic si nehrají, ničím neotravují a poskytují přesně to, co od nich čekáte. Nechám ji proto v té své speciální vitríně, ze které už ji ovšem podruhé nebudu vytahovat.

Pro: Čistá hratelnost bez omáčky, zajímavé téma

Proti: Technicky zastaralá grafika a ovládání

Tato opravdu zábavná hříčka opět ukázala, že jednoduchá, ale svým způsobem geniální myšlenka dokáže často víc, než desítky milionů dolarů utracených za vývoj nákladného AAA titulu. Z navrhování reálných mostů by se asi 99.999 % populace spíš opupínkovalo, jaký to je neskutečný opruz, ale když se vše řádově zjednoduší, přidá se k tomu jakástakás fyzika a zabalí se to strohého, ale účelného grafického kabátku, úspěch je najednou na světě.

Také jsem u toho strávil nějakou tu hodinu a z pozorování z posluchárny vím, že Bridge Builder patří k velmi oblíbeným činnostem, kterým si studenti krátí čas do konce přednášky, pokud je její obsah příliš nezajímá :)

Pro: Opravdu zábavné

Proti: V době vydání jen málo levelů.

Geniální nápad na jednoduché hrátky s fyzikou. Pamatuji si, že jsem u hry trávil hodiny času a to i přes to, že samotný koncept je tak jednoduchý (nejspíš právě proto). Je až k nevíře, jak challengující / vyzivující efekt může mít Bridge Builder..