Já ti nevim, podle mě by se ten příběh v klidu obešel bez toho, aniž by hrdina byla Japonská odnož Luka Skájwalkra. Navíc, když tam ty jeho schopnosti nejsou ani pořádně (zda li vůbec) vysvětleny. Mnohem raději bych byl, kdyby to byl normální chlápek, který by dělal, to co dělal, zcela normálně.

Na tom významu "dating sim" se asi opravdu neshodneme. Ale když o tom přemýšlím, nebylo by vhodnější to popsat jako romance novela? Vždyt by i bez toho Akta X by to mohlo být moc pěkný a hlavně by konec v sobě neměl takový hrozný doury.

A díky za plusko :)
@pajmič (komentář): "neumí vytvořit normální story bez pseudo mystickýho patosu a zajímavého hrdinu bez toho, aby nevypadal jako exot"

Právě, že ten patos z toho nedělá jen další hloupou dating sim. Hlavně ať protagonistou není další obyčejný středoškolák. Určitě dám vždycky přednost někomu ujetějšímu.

Ale určitě souhlas s tím, že prostřední kapitola je nejlepší.
@Solidor (23.09.2015 15:23): "....ale obvykle je to to samé jako vizuální novela s tím, že herní systém dating simu staví na statistikách." Tak jsi předtavuji Dating sim, ikdyž je pravdou, že některé kousky, jenž se snaží prezentovat jako VN jsou ve skutečnosti - vetšinou tupý - dating sim.

Myslím jsi, že asi ani jeden z nás nemá pravdu. Hlavně, že víme komu se co líbí.. Mě se líbí Katawa, tobě Clannad více nežli mě a tak to je a bude až do skonání věčnosti :)
Spíš jeden z nás asi spadl z Marsu.

VNDB říká:
Definice dating simu je trochu vágnější, ale obvykle je to to samé jako vizuální novela s tím, že herní systém dating simu staví na statistikách. Neexistují žádné pevné hranice definice "vizuálních novel", většina eroge a dating simů obsahuje prvky vizuálních novel, ale nemusí - striktně řečeno - být vizuálními novelami jako takovými

Takže si asi můžeme vybrat, co má KS vlastně být :)
@pajmič (22.09.2015 22:37): To, ze je rozvoj vztahu cilem hry a ma dost prvku dating sim z ni jednoduse dela dating sim. Zkus si zahrat treba Muv Luv, kde Extra je dating sim a Unlimited s Alternative jsou VN.

A zda se, ze o KS diskutovat nemuzeme, protoze zname pravdepodobne jine hry se stejnym nazvem.
Nesouhlasím. Citové vydírání by to mohlo být za předpokladu, že by se příběh/závěr kolem dané dívky opíral o její defekt, což se nestalo. Vlastně tam ta postižení hrají vedlejší roli a celé je to postaveno na psychice postav. Možná by jsi si mohl KS znovu přečíst a přehodnotit své konstatování. :)

To neznamená, že když jsou na vedlejší koleji, že tam nejsou, že? Prostě to tam máš. A jen z toho důvodu, že tam je rozvoj nějakého vztahu z toho automaticky nedělá dating-sim.
@pajmič (22.09.2015 16:30): To ale přeci není vůbec pravda. Vztahy můžou přece být i na hodně odlehlé vedlejší koleji. Např. Fate/stay night, G-senjou no Maou či Remember 11: The Age of Infinity.

Jenomže to potom nejsou žádné volby, pouze možnosti. To už se rovnou může v jendu chvíli dát vybrat, kterou cestu chci hrát a nějaké imaginární rozhodování vynechat.

Asi si pod představou emociálního vydírání představujeme zcela odlišné věci. KS už jenom tím postižením postav představuje emocionální vydírání hráče.
@Solidor (21.09.2015 20:38): Cílem kterékoliv VN je navázat vztah ne? Já jsem tedy nehrál žádnou, kde by byl cíl jiný. To já radši jasně definované "volby" než "volby" které dávám na slepo v doufání, že se tý holce přičtou imaginární bodíky viz. Clannad.

Nejpodstatnější je pro mě kvalita příběhu a charakteristika postav a hlavně minimum emocionálního vydírání, což KS v podstatě neobsahovalo. My dva máme opravdu hodně odlišnou vizi VN/Dating-sim. Jsme jako černá a bílá ovce a to je krásné ╥﹏╥.....
@pajmič (19.09.2015 17:21): Cílem KS je navázat vztah s některou z postav. Volby jsou poměrně jasně definované a přidávají body k dané hrdince. V jednom okamžiku se podlě nich rozděluje na cesty. Jasná dating-sim.
1. Na můj vkus to bylo vysvětleno moc rychle no :)

3. Jo, Kud byla parádní.

5. Jsi vskutku skvělý kolega :)

6.Katawa je podle tebe Dating Sim? Tak to jsem musel prodělat nějakou operaci mozku nebo jsem musel přiletět z jiné dimenze, jelikož Shoujo je pro mě naprostý opak toho, co bych nazval dating-sim :D

Všimni si, jak se nám seznam zkracuje. Ještě pár příspěvků a bude naše stereo diskuze ukončena :)
@pajmič (18.09.2015 19:36):
1. No vždyť její situace byla dostatečně vysvětlena a vyřešena. Nebylo důvod pokračovat.

3. Zklamán určitě ne, ale hlavně ty minihry tomu pomohly. Na druhou stranu v některých cestách člověk občas vůbec neměl tušení, co se děje, dokud nedokončil Refrain. Na druhou stranu, cesta Kud patří mezi moje nejoblíbenější ze všech VN.

5. Vždycky rád pomůžu řešit defekty méně šťasných jedinců :)

6. Jako jasné příklady dating-sim mi přijdou třeba Da Capo či Katawa Shoujo. Podle voleb ve společné cestě se přidělují (skryté) body k jednotlivým postavám a podle jejich počtu se v jednom (či více) místech příběh dělí do několika cest.
Jééé ono to má ještě další bonusový(?) epizody? Já ten vzuch snad nikdy nedohraju :(

1. Jistě, ovšem konkrétně u té dívčiny, jenž byla osobností velice milá a starostlivá, tak se mi zdálo, že až moc důvěřivá. Jak ji tam začali chodit různé pochybné existence. Nakonec se dozvíš, že je to kvůli jejímu sourozenci, který natáhl brka (byl to bratr nebo sestra?) ty ji teda vnitřně polituješ dostaneš se na ten hřbitov dáš ji hudlana a konec....mě to tedy přišlo jako krátký balast :D

3. Opradu? Ty jsi však zklamán nebyl, že? Mě to nepřišlo o nic víc jiné, než právě u Clannadu. Navíc tam byla ta cool baseballová minihra a více postav(?)

5. No, tak ty to víš! Ale je hezké, že i přes můj defekt jsi ukázal náznak soucitu a připoměl mi to, co bylo v hlubinách mé zbloudivé mysli ztraceno.

6. Je to už nějaká doba, co jsem hrál dating sim s názvem......Summer (něco) nezvpomenu si na název. To byla čistokrevná date sim s číslama, bonusama, rozvrhama. Příběh děsně blbej, ale dělalo to opravdu to, co mělo, tedy simulovat rande s dívkami. Ale za VN bych to v žádném případě nepovažoval. Pravdu máš ovšem, že někdy se to dost špatně určuje.
@pajmič (13.09.2015 23:06):
2. Dávám určitě přednost kratším cestám, než prázdnému balastu, jak bývá zvykem.
3. Jenže LB! je už z nové vlny, která prochází, podobně jako většina žánrů, velkým zjednodušováním. A zrovna LB! mnoho fanoušků Key zklamalo.
4. :)
5. Já to věděl!
6. Osobně beru dating-sim a VN jako dva různé žánry, od kterých mám různé požadavky a očekávání. Vlastně mají každý svou definici, i když se často vzájemně kříží a určení je občas až nemožné. Nevím, v čem myslíš že degraduje, ale stav mi přijde zhruba stejný, jako před pěti lety. Snad jen je VN teď celkově několikanásobně více dostupných i na západě.
@Solidor (11.09.2015 16:33):
2. Ano, myslím, že to je ona. Jako taková je to dobrá postava, ale její story je divné a dosti rushnuté.
3. Máš pravdu Air není dokonalý příklad. Little Busters. Hodně postav, dosti voleb a neměl jsem s tím problém jako u Clannadu.
4. To je vynikajicí otázka. Možná, až dohraju těch dalších 10, co mám naplánovaných, tak se k tomu za 10 let dostanu.
5. Tak jo. Dostal jsi mě. Tyto jsou dobré. Asi jsem je zapoměl. Hlava mi již neslouží, to jdu takhle do kuchyně, otevřu ledničku a zapomenu pro co jsem to šel :)
6. Až tak? Hergot. Něco na tom asi bude. Podle mě výraz dating-sim VN dost degraduje. Teda, pokud to není VN typu Sakura Spirit :D
@pajmič (11.09.2015 15:54):
2. Kotori? Nvm myslím, že měla úplně normální cestu, jako všichni ostatní.
3. Pokus-omyl je třeba F/SN, u Clannadu obtížnost ještě ujde. A Air má jednu hrdinku a dvě vedlejší. Tam ani není prostor pro obtížnost.
4. Tak co se tady ještě zdržuješ. Začni hned hrát :) Nebo chvíli počkej na oficiální překlad.
5. Ale no tak... 1, 2, 3
6. Zrovna Clannad je imho ještě dating sim. Tys jenom vyjmenoval hry, které se na nich přiživují :)
@Solidor (11.09.2015 15:25): Tak v tom bude zahrabaný pes... žádný "H" to písmenko mi tam chybí :)
1.Jo, protagonista je fajn, nechová se jako ementál a sem tam je i docela vtipnej.
2.S postavama souhlasím též, ale podle mě jsou hrooozně nevyužitý, obzvláště ta holka v knihovně...jak že se to jmenuje?
3. Tak to maji snad všechny VN od KEY. Ale u Clannadu jsem nevěděl zda potom, co nepůjdu doprava nezaklepu bačkorama, a to ani nemluvim a tý metodě pokus- omyl při hledání romantických cest. Zrovna takový Air mi v tomto přijde daleko propracovanější a přehlednější, což je divné vzhledem k tomu, že Air je o několik let starší
4. After story jsem nečetl :( Jsem nenapravitelný hříšník.
5. Hudba je OK, I když jsi už ji nijak nevybavuji :D Kromě té písně na konci.
6. Nepovažuji to za dating sim. Od toho jsou tu Huniepop a vše, co vydá Bioware :D
@pajmič (11.09.2015 15:16): Ehm..
1. Protagonista prochází vývojem a je celkově o level výše, než ve většině podobných her
2. Žádná z postav není vyloženě protivná (imho), také vzácnost.
3. Mnoho cest a vedlejších odboček.
4. Celý After Story
5. Hudba
6. Ne tak velké množství vaty, jak bývá zvykem u takto rozsáhlých Dating-Sim.
7. Žádné H-scény
@pajmič (01.09.2015 18:15): Peníze? Nebo protože anime je mnohem rozšířenější?
Ale třeba Clannad se hře i vyrovná. Steins;Gate taky funguje, když budu ignorovat vynechané scény.
Air seriál, ovšem opravdu nedavá občas smysl. Stejně tak i třeba F/SN.

Za znalce se však určitě nepovažuju :)
Solidore, kolego. Ty jsi takovej znalec a určitě budeš mít odpověď na mou otázku.
Proč se někdo obtěžuje udělat anime podle vizuálního románu, kde je několik cest, příběhů a stovky ba i tisíce vět? Udělat z toho kung-pao a do toho citově vydírat na úkor minimálního kontextu, jak z hlediska příběhu, tak psychologií postav? Hádám, že kdybych nejdřív viděl seriál, pohlížel bych na to jinak, ale o to právě jde.