Air

エアー

Key •  Prototype (Vita, PSP)
08.09.2000
20.09.2001
08.08.2002
22.11.2007
08.09.2016
09.09.2021

Kunisaki Yukito dostal od své zesnulé matky jeden úkol. Najít "dívku v nebesích" a zachránit ji. Aniž by tušil skutečný význam tohoto údělu, cestuje zemí a živí se pouličními představeními, při kterých využívá své zvláštní schopnosti. Dokáže pohybovat loutkou pouze silou vůle. Jeho poslední zastávkou se stane malé městečko, kde jej čeká osudové setkání.

Air obsahuje celkem pět hlavních dějových linií. Tři z nich, nazvané Dream story arc, se soustředí na Yukita a jeho vztah se třemi dívkami z města. Po jejich dokončení se otevře Summer route. Poslední odemknuvší se cesta jménem Air obsahuje skutečný konec hry.

Původní PC vydání obsahovalo i erotické scény, které byly v dalších verzích (pro Dreamcast, PS2, GBA, PSP, Android a iOS) odebrány. Hra později znovu vyšla i v několika reedicích pro PC, většinou bez obsahu pro dospělé a s podporou nejnovějších operačních systémů.

Já ti nevim, podle mě by se ten příběh v klidu obešel bez toho, aniž by hrdina byla Japonská odnož Luka Skájwalkra. Navíc, když tam ty jeho schopnosti nejsou ani pořádně (zda li vůbec) vysvětleny. Mnohem raději bych byl, kdyby to byl normální chlápek, který by dělal, to co dělal, zcela normálně.

Na tom významu "dating sim" se asi opravdu neshodneme. Ale když o tom přemýšlím, nebylo by vhodnější to popsat jako romance novela? Vždyt by i bez toho Akta X by to mohlo být moc pěkný a hlavně by konec v sobě neměl takový hrozný doury.

A díky za plusko :)

Japonský kalendář #1 - Čtenářský koutek Toto byla interesantní novelová záležitost. A i když je to už nějaká doba, co jsem toto zvlášní dílo dočetl, stále mám v živě v paměti mnoho z Air.

Nejatraktivnějším prvkem Air musí být vykreslení atmosféry, jenž popsat do jednoho odstavce není zcela možné. Většina příběhu se odehrává v odlehlé přímořské vesničce uprostřed suchého léta. Díky kvalitní a vhodně vybrané paletě zvuků, hudby a artu novela velmi dobře navozuje pocit izolace a úmorného vedra, jenž jako by procházelo skrze monitor ke mě do bytu.

Příběh se dělí do tří částí. První jest nejobsáhlejší a zahrnuje tři mladé slečny a Yukitu, hlavního protagonistu této části. On jest v podstatě mladý poutník a loutkář bez halíře/yenu v kapse. Putuje od města k městu a hledá dívku, (přesněji divku v nebi, že by metafora?) jejímž vyhledáním vás před mnoha lety pověřila vaše mamka. Ok. Fajn. To zní na novelu od Key celkem rozumě a normálně. Ovšem Yukita je zvláštní poutník a loutkář a nyní nemám na mysli jeho mentální rozpoložení, nýbrž schopnost, kterou disponuje. On má od narození dar pohybovat věcmi svou myslí! Následovalo mé interní zvolání slavného ateistického slova "Ježiši". "Copak mistři virtuálního pera zKey neumí vytvořit normální story bez pseudo mystickýho patosu a zajímavého hrdinu bez toho, aby nevypadal jako exot?"

Tedy pokračuji dále. Hlavní hrdina ztrácí z nedostatku potravy vědomí a probouzí se na pláži. Mimochodem, tato epizoda se příhodně jmenuje Dream. V ten moment potkáváme první dívčinu. Zvláštní, lehce zaostalé, přesto celkem milé stvoření. Po chvíli poznáváme její matku a dále dvě zbylé slečny, jejich sourozence a přátele. Náhle mi došlo, že charakteristika postav nebude zapomenutelná a dabing jest tradičkně kvalitní, ikdyž pravda je, že si dabing hlavního hrdiny na úkor immersion povětšinou vypínám.

Vyberu si interaktivní možnosti, které jako již tradičně určí cestu/dívku po které se vydáte. Překvapivě jediná relevantní příběhová linka je jen s jednou holkou, ostatní dvě jsou jen jakýmisi vedlejšími příběhy, které na hlavní linku nijak nenavazují, skoda.

Druhá část s názvem summer se odehrává několik staletí před částí první. Zde jest hrdina voják Ryuya, kterého a jeho jednotku pověří pánové na vyšších místech k ochraně chrámu, kde sídlí okřídlená nóbl slečinka, Mikoto a její opatrovatelka/služka/strážkyně, Uraha.
Tato pasáž se mi osobně trefila do vkusu daleko více už díky tomu, že onen prazvláštní mystery/fantasy prvek tu nevyniká jako kněz ve vykřičeném domě. K tomu všemu je to napsané velice poutavě. Ideální poměr chytrého humoru a napětí, ale hlavně kontext k první a potenciálně poslední části příběhu.

Třetí a poslední část "Air" se může zdát jako zajímavá změna perspektivy pro část první. Ovšem jak "pravda" vyplouvá na povrch a příběhová linie pomalu ke konci se blížíc. Dostanete pořádnou facku. Závěr hry a vlastně i celá záhada, na jejichž bedrech příběh stojí je scenáristický "clusterfuck" Mohl bych napsat obsáhlou esej o tom, co všechno tu nedává smysl, jak velké příběhové černé díry se tu nacházejí a jak se to autoři ukrývají za oponu brutálního citového vydírání a vytvoření deus ex machina. O to dost jsem překvapen tím, jak tento bulšit na tolik lidí účinkuje. Ale ne. Tím si musíte projít sami aby jste pochopili....nebo spíše nepochopili. To ani nezminuji populárnější anime, které to celé vynáší do oblaků absurdna.

Air je pěkná, dobře čtivá, atmosférická knížka, ale ono šílené, děravé rozuzlení a neprovázanost linek ostatních dívek je....nechválihodné.