Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Vurhor

Vurhor

24 let

Komentář

Přejít na komentáře

The Witcher 2: Assassins of Kings

  • PC 70
Bohužel. Žádná sláva, tedy zaujat jsem příliš nebyl. A ne snad protože Geraltovi zešedly vlasy a vypadá jak Gandalf z fitnesska za mlada, to byla celkem pěkná změna. Navíc se nepovažuji za nějakého klasického knižácko-znalého hejtra, který nesnáší zaklínačské hry jenom kvůli tomu, že knížky jsou "prostě lepší". Ano, ony jsou, miluju je, ale taktéž jsem si náramně užil první díl hry, který považuji zároveň za jedno z nejlepších RPG moderní doby. Tak proč je pro mě druhý díl zklamáním? Inu...

Rozhodně neříkám, že by W2 byla špatná hra, to rozhodně ne, 70% pro mě stále má nálepku jako "dobrá" hra. Ale to se téměř rovná trojce ve škole. A co si budeme povídat - občas je to úspěch, občas zklamání, ale obecně se s ní příliš chvástat nedá. (Doufám, že to nezní moc šprtovsky) Oceňuji ten fakt, že W2 přímo navazuje na události z endingové ukázky z jedničky. Králové Severních království jsou postupně vyvražďóváni. A chudák Geralt se do toho zase zaplete až po uši. Nezbude mu nic jiného, než se z toho zas nějak v celku rozmotat. Grafika je opravdu nádherná. Zejména v lesích poblíž oné vesničky, ve které začíná první kapitola, tam je to opravdu tak líbezně autentické, že na chvilku ani člověk nekouká na cestu. (Dokavaď ho nepřepadnou nekkeři, že jo? Hajzlové malí, byli všude!)

Dále velice oceňuji ten fakt, že příběh je konečně pořádně Sapkowskicky zaklínačský. Geralt už není nějaký vyvolený hrdina, který je jediný, jenž může zastavit strašlivé zlo, které by mělo katastrofální následky pro všechna království. Nyní se úplně nešťastnou náhodou zamotá do hrozivých intrik králů, Scoiatel, konventu čarodějek a dalších. Věřit se nedá fakt skoro nikomu. Opět se zde vyskytují skvělé postavy a jejich dialogy, které v žadném případě nedělají ostudu dílu předešlému, ba dokonce ani knížkám. Příběh je zaklínačovský, ano. Je ale fakt mizerně odvyprávěný. Nemá atmosféru a hroutí se mu struktůra. A řekl bych, že hlavní příčinou toho všeho jsou právě ona gigantická rozodnutí, která opravdu velice výrazně ovlivňují průběh hry. Supr je ale to, že tentokrát na vašich rozhodnutí OPRAVDU záleží, tudíž každá volba s sebou přinese velice vykvětlou větvi událostí, které na sebe v jednotlivých částech hry navazují, nic takového jsem ještě nikde neviděl a opravdu je to impozantní. No jo! Ale tvůrci už nedokázali na tak dlouhých propojených větvých udržet kvalitu příběhu, který je ještě k tomu velice krátký. (To, že znovuhratelnost a činění jiných rozhodnutí hru prodlužuje ji fakt neomlouvá.) Ty rozhodnutí ale musím pochválit, protože opět tam byly takové případy, kdy jsem se prostě musel zvednou ze židle,
začít chodit po pokoji a přemýšlet nad všemi těmi následky, pokud se rozhodnu tak či tak. A co je jako sakra s tou hudbou??!!!!! Soundtrack k W1 považuji za jeden z nejlepších, co jsem kdy u RPGček slyšel. Ale tady?? Z předchozího OSTu jsem žral snad téměř všechny tracky, tady mě nezaujal ani jeden. Možná tak jediná pěkná byla v hospodě ve Flotsamu (jo, takhle se vlastně ta vesnička nazývala), jinak fakt ne. A už vůbec nechápu, proč ani jednou nepoužili tu úžasnou základní zaklínačovskou znělku.
Sorry, ale na hudbu si potrpím.

Soubojový systém je fajn, i když víc se mi (kamenujte mě) zamlouval v díle předchozím. Asi z toho důvodu, že mě štvalo to neustálé uskakování. Zprvu jsem měl pocit, že boje jsou zde nehorázně obtížné, ale pak jsem to rozlouskl, nejsou obtížné, prostě se musí pochopit, jak přesně fungují. Jakmile se do toho ale člověk dostane, je to parádička. Jo. A nestvůrovské boss fighty jsou naprosto boží! O tom fakt žádná! A co by to bylo za Geralta – zabijáka nestvůr, kdy by to taky nebyl Geralt – nadrženej dobytek. Na rozdíl od jedničky zde nehromadíte žádnou sbírku středověkých playboy kartiček, nicméně všechny ty věci, které zde vyvádíte s Triss to absolutně dokonale vynahradí. ( A jsem rád, že Trissiny kozy jsou tentokrát adekvátně umístěné, v jedničce je měla pomalu až u pupíku.)

Jako... Takhle... Já to ještě zkusím, když vidím to nadšení kolem hry tady. Ale zatím hodnocení nechám. Největší problém mám s těmi faktory, které činily jedničku tak úžasnou hrou. Tedy příběh, atmosféra a hudba. Znovu opakuji - ten příběh v zásadě není špatný, je jen hrozně neuspořádaný, chaotický a bez atmosféry. A to prostě zaklínačská hra mít nemůže. I přesto ale oceňuji velice povedené RPG faktory, které činí W2 "dobrou" hrou. Ale Geralte, krucinál himl hergot laudón krucajs element, ty máš být skvělej! Takže příště, jako za starých časů, dej těm nilfgaardským šmejdům pořádnou rychtu, ať zase zazáříš! A nevyser se na Yennefer, to bych ti už vůbec neodpustil!

Pro: Sapkowskický příběh, grafika je krásná, opět důvěryhodný svět a skvělé dialogy, uspokojivě obtížná rozhodnutí

Proti: Příběh je mizerně odvyprávěný a bez atmosféry, krátká hrací doba, hudba, oproti jedničce málo lokací

+23+26 / -3