Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor / 36 let / ČR - kraj Pardubický

Komentář

Přejít na komentáře

Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš

  • PC 95
Adventury byly vždycky můj nejoblíbenější žánr, i když jsem jím nejdříve skoro nerozuměl, protože moje tehdejší angličtina na ně zkrátka nestačila. Miloval jsem na nich ale tu atmosféru, krásnou grafiku a hratelnost, kdy na hráče nečíhá smrt na každém rohu. Pokud tedy nemluvím o adventurách od Sierry. Pak se u nás začaly objevovat adventury s češtinou. Ať už to byla Legend of Kyrandia, Mlíčňák nebo třeba Simon the Sorcerer a já jsem jejích kouzlu podlehl zcela. A pak přišel Polda.

To bylo poprvé, kdy na mě hra mluvila česky. Ale jak? Skvělý dabing Luďka Soboty, Petra Nárožného nebo Jiřího Lábuse mě doslova posadil na prdel. Jelikož jsme v té době měli většinu her v disketové verzi, byli většinou bez namluvení. Takže když jsem se poprvé setkal s hrou kompletně namluvenou a ještě k tomu v mateřském jazyce, byl to zkrátka šok. Takže prvotní okouzlení Poldou přišlo kvůli dabingu.

Další věc, která mě tehdy nadchla, byla grafika. Chápu, že z dnešního pohledu asi nevypadá nic moc, ale mi jsme tenkrát stále ještě hráli Indyho 4, Monkey Island nebo Kyrandii (Broken Sword nebo Discworld II z té doby jsou úplně jiný level, ale ty se nám tehdy ještě do rukou nedostali) a Polda oproti nim vypadal mnohem lépe. Grafika byla v lepším rozlišení než zmíněné hry ze začátku 90. let, takže přímo ve hře hráč alespoň tušil, co vidí. Nebyly to tradiční 2 pixely čehosi drobného, na co jsme tehdy byli běžně zvyklí. A přiznám se, že oproti druhému a třetímu Poldovi, se mi grafika jedničky celkem líbí dodnes.

Dalším kladem, alespoň tedy pro mě, bylo to, že Pankrác je magor. Ne lehce potrhlý, jako v jiných hrách, ale pravý nefalšovaný magor. Chvíle, kdy mu zrudly oči a on vytáhl pistoli a začal střílet po sousedce, bezdomovci nebo třeba prodavači ve zverimexu jsou pro mě nezapomenutelné i po letech. Ale ve hře se najde i několik dalších postav, které jsou skoro už legendární. Ať už je to právník bezdomovec, kouzelní dědečkové nebo prodavač v sexshopu.

Rovněž humor ve hře obsažený mi sedl. Jsou tam momentky, které si vybavím i po mnoha letech. Vyražení dveří beranem po namalování loga Windows. Případně některé výborné dialogy, ať už třeba s bačou "Auto je namazané a šofér ne?" nebo s bezdomovcem. Mým nejoblíbenějším momentem jsou ale rozhovory se sebevrahem kdy mu sebevraždu utopením rozmluvíte větou: "Já zkrátka tvrdím, že dneska frčí upalování.", abyste druhý den zjistili, že Vám v autě došel benzín a šli ze sebevraha vymámit kanystr s benzínem.

Uznávám, že obtížnost je z dnešního pohledu poměrně vysoká a bez návodu bych ho tenkrát asi nedohrál. To ale nemění nic na tom, že bez Poldy by ze mně možná nebyl takový blázen do adventur, jako jsem teď.

Pro: Skvělý dabing, humor, Pankrác je magor

Proti: Vyšší obtížnost

+16