Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Fable: The Lost Chapters

  • PC 5
Zjevíte se v těle skutečně hnusné postavy malého klučiny, který připomíná Raymana, přičemž pohyb herní kamery se chová, jak kdyby byl založen na soukolí ozubených koleček, kdy pokud kamerou nedotočíte do potřebné pozice, zoubek nezapadne a vrátíte se o zoubek zpět (při každém otočení se vždy kamera vrátí jakoby o kousek zpátky). Projdete se vesnicí, uděláte pár dobrých skutků jako nalezení panenky, pohlídání sudů, nakopání prdele nějakého fakana a pak koupíte sestřičce něco na zkažení zubní skloviny.

Jenže ani nedostanete šanci se jí potom smát, až jí vytrhají zkažené zuby, protože sem vpadnou jak velká voda hrdlořezové a v duchu ekologických extremistů se pokusí vše vůkol vrátit zpět přírodě a to vyvražděním a vypálením všeho možného. Vás zachrání postava s nějakou divnou texturou místo ksichtu a přenese vás magicky do... někam dál, kde to ale ještě hoří. Je to jakýsi mág, kterému hned poblijete boty, protože takovéhle cestování je pro žaludek nováčka asi stejně nečekané, jako některý z prvních transportních paprsků ve Star Treku.

Mág vás hned odvede do sídla svého řádu, které, zdá se, je od hořící vesničky co by vyraženým zkaženým sestřiným zoubkem dohodil. Posadí vás v jedné místnosti na postel, doporučí se vyspat a odejde s tím, že se tak stáváte spolubydlícím jakési slečny. Hráči hned bleskne hlavou, co by takové situace, vlastní pokoj s nějakou slečnou, mohla přinést za možnosti, ale vaše postava ne a hned začne bulet nad svým osudem. Za prvé je blbá, páčto si nepřečetla scénář, který autoři hry sestavili, takže nevím, co se diví, za druhé je blbá, protože má bulet nad tím, do jakých sraček jste se to dostali: rodiče i sestra mrtví, domov na prach, vaší situace zneužije chlap s rozplyzlou texturou místo ksichtu a odnese vás do svého zámku, kde budete sdílet pokoj s nějakou holkou, co po nocích chodí na procházky po lesích? Žádný spaní, oka bych nezamhouřil.

Ale budiž. Ráno vás vzbudí vaše spoluobyvatelka, vy se projdete po škole, všude možně nakradete knížky, které obsahují tak maximálně několik vět, pomůžete jakési hospodyni sehnat jablka na koláč, ačkoliv se jich všude válí tuny, v podstatě nic jiného kolem nikde neleží, takže je hospodyně buď neschopná nebo líná si je hned za dveřmi vzít, a máte se jít setkat s vaším učitelem. Jenže už je dost pozdě a tak si necháte další pokračování v příběhu na jindy. Vrátíte se do menu hry a hledáte nějaké tlačítko na uložení pozice. Je tu jedno, v nastavení, nabízející uložení postavy. Sice se u něj píše, že to uloží jen atributy postavy, ale ne samotný postup hrou, ale to přikládáte chybnému českému překladu, protože nikde jinde žádné tlačítko pro uložení nenacházíte (ono vůbec to menu je pěkně nepřehledné a těžkopádné). Ukládáte a jdete od toho.

Po nějaké delší době, kdy si zase vyšetříte čas, se ke hře vracíte. Nahráváte uloženou hru a.... zvracíte mágovi na boty po útěku z hořící vesnice. WTF!!!??? Takže se to skutečně neuložilo. Byl jsem poněkud šokován, ale zdejší komentáře naznačovaly, že to přece nemůže být tak hrozné, jinak by to nedostávalo ani tolik kladných hodnocení. Tak jsem se zas prolezl celou školu, nasbíral jablka, vyhrál závod k Démonické bráně, tentokrát navíc i prošel i cvičitele malým výcvikem, klackem umlátil brouky v lese, naposledy si v noci prošel školu a pak jsem se vzdal svého "dětského života" a oddal se studiu i cvičení. Po animaci jsem byl o několik let starší a stále se učil na škole. Uplynulo několik let a hra by se snad už po těch pár úkolech mohla snad i uložit. Uložil jsem tedy postavu, ukončil hru a záhy ji zase spustil a jal se pokračovat. Loading... a zase bliju mágovi na boty.

TOHLE už ale bylo příliš.

Takže se zase budu poprvé dostávat do hradu, poslouchat ty blbé kecy, bulet nad nepřečteným scénářem a prolézat celou školu s tunami jejich několikavětných knih a dělat už prodělané základní questy? A víte vy, že ne? Tak vám to právě říkám: Ne, nebudu.

Nejzhovadilejší písíčková konverze z konzole, jakou jsem snad doposud měl to neštěstí potkat. RPG hra, neumožňující ukládání pozice a stavu hry, nebo nemající alespoň základní logické automatické ukládání. Kdyby se mi alespoň automaticky hra uložila po splnění questu se sháněním jablek na koláč, ale ono se nic neuložilo ani po mém vyspání se a probuzení do nového sluníčkového "bez maminky, bez tatínka, bez sestřičky, bez domova" dne! Tak to ne, to nepřekousnu. Hnusnou grafiku z Xboxu, hodně špatné a nepřehledné menu i pohyb kamery překousnu, ale neukládání hry ne. Tady u mě Lví hlava s tělem Microsoftu přestřelila.

Pro: Jistá pohádková atmosféra; jde to spustit; jde to vypnout; funguje pauza (pozastavení hry)

Proti: NEUKLÁDÁ SE POSTUP!; tragicky vypadající postava; divné pohyby kamery; umečený a uječený dabing; zasekávání se o neviditelné stěny v prostoru; zhovadile nepřehledné herní menu

+4 +15 −11