Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 49 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

Urban Brawl: Action DooM 2

  • PC 90
Kreativita vývojářů tvořících modifikace nejrůznějších her se nesčetněkrát prokázala v tom nejlepším světle. Scuba Steve, pod civilním jménem Stephen Browning, je na doomovské scéně známý nejen nedokončenou modifikací Ghostbusters Doom, ale zejména sérií Action Doom. První díl byl inspirován akčními hrami typu Contra a nabízel arkádovou hratelnost v podobě totální konverze. Doom marine disponoval pouze jedním životem, takže pokud se nepřátelům podařilo vás zasáhnout, začínali jste hru úplně od začátku.

Druhý díl série, známý hlavně pod názvem Urban Brawl, nenavazuje dějem na první díl a jedná se o prequel. Odehrává se 10 let před událostmi první části. Bývalý policista, alkoholik, který svůj žal zapíjí přímo z láhve na lavičce v parku, je konfrontován únosem své jediné dcery, a s myslí naplněnou pomstou se vydává najít svou holčičku, která se dostala do spárů majitele společnosti Phylex. Příběh je vyprávěn formou dabovaných komiksových sekvencí a tato forma vyprávění spolu s drsným hlubokým hlasem hlavního hrdiny upomíná Maxe Payna.

Ačkoliv hra je zpracována na modifikovaném enginu idTech 1 pod ZDoomem, Doom v ní rozhodně nehledejte. Urbal Brawl je totiž zcela originálním projektem, měnícím Doom v hektickou mlátičku, ve které dominují kontaktní souboje a střelné zbraně zde slouží spíše jako doplněk. Inspirován beat´em žánrem, hlavní zbraní jsou vaše pěsti, případně různé použitelné haraburdí a ruční zbraně, které seberete na ulici nebo ukořistíte ze zneškodněných nepřátel.

Grafika navazuje na komiksové vyprávění příběhu a je podána formou cellshadově zpracovaných postav. V kombinaci s kostičkovou grafikou ZDoomu se dostavuje ten správný retro feeling. Unikáte ze svého hořícího bytu, seberete svou zbraň a posilněni lahví Jacka Danielse se dostáváte do špinavých ulic velkoměsta. Promptně se setkáváte s prvními nepřáteli v podobě pouličních gaunerů. Těch je poměrně dost a každý z nich disponuje různými útoky, takže se kontaktní souboje hned tak neomrzí.

Spektrum dostupných zbraní je také poměrně bohaté. Pouličnímu póvlu vzdorujete rozbitými lahvemi, řetězy, noži, kusy železných trubek, občas seberete speciální kousek, pevný francouzský klíč, hasící přístroj nebo dokonce palici, což dodává soubojům oživení. A ještě lepší jsou perfektně vytvořené lokace. Je třeba dodat, že ne ke všem se hned napoprvé dostanete. Příběh je větvený, má několik konců (2 špatné a 3 dobré - viz Doom Wiki ) a abyste se ke všem dopídili, musíte jednak vyplnit určité požadavky, které se na vás během hry kladou, a dále je třeba procházet tou správnou cestou, kterou si můžete vybratt. Bohužel mně se podařilo dostat jen k těm dvěma horším zakončením.

Ve hře se nepohybujete jen po ulicích. Zahrajete si v mnoha reálných lokacích na poměry Doom enginu velice solidně propracovaných, Jsou sice poměrně lineární, ovšem zábavné a pestré. Ocitnete se v metru, na rozbouraném mostě, v gay baru zlikvidujete klony Village People. V lese se vyhýbáte nastraženým minám, čelíte střelám snipera, ukrývajíce se za kopkami sena. Ale nejlepší a značně temnou lokací je noční venkovské sídlo. Zde mě příjemně mrazilo, když jsem po dlouhém hledání ve tmě nalezl místnost se stěnami oblepenými fotografiemi zmizelých dětí, nebo když jsem se utkal s brutálním monstrem Hugem.

Obtížnost je zprvu poměrně snadná, a běžní padouši se dají s opatrností zvládnout jen s pomocí pěstí. Ovšem ve finálních levelech v sídle majitele společnosti Phylex přituhuje a finální souboj jsem zvládl jen s pomocí cheatů. Zde se vyplatí šetřit munici do střelných zbraní a neplýtvat s ní na běžné enemáky. Dokonce v bazénu potkáte reinkarnaci samotného autora.

Action Doom 2 je pro fanoušky klasických akčních her poměrně krátkým, ale zábavným oživením tradičních herních schémat. Netypické formy soubojů, pestrá paleta zbraní, větvený příběh s přímo se nabízející znovuhratelností, zábavné a pestré lokace, to vše vybízí k doporučení všem akčně zaměřeným hráčům. Zapomněl jsem ještě na výborný sountrack Ralpha Vickerse, který dokonale ladí v duchu klasických songů 80. - 90. let s atmosférou hry.

Jako doplněk nám autor připravil datadisk Dead of Winter. Dva velké levely plné akce zasazené do zimního prostředí jsou znatelně obtížnější než původní hra a střelné zbraně jsou opravdu nutné, Zejména ve finálním souboji na střeše, který je obtížnou výzvou. Další bonus, který byl dříve nabízen majitelům CD verze, je několik miniher. Město zamořené zombies, polštářová bitva s polonahými dívkami, nebo třeba výzva na férovku s postupně se zjevujícími protivníky ze hry. Opět další možnosti rozšiřující aspoň na chvilku relativně krátkou herní dobu.

Na závěr ještě přidám technickou poznámku,. Původní hra byla šířena stand alone formou, ovšem aktuální downloady nabízejí pouze WAD soubor kompatibilní s novějšími verzemi ZDoomu. Z odkazů uvedených v profilu hry na DH si stáhnete potřebné soubory a rozbalíte je do adresáře se ZDoomem. Původní hru je třeba spouštět spuštěním ZDoomu, přičemž Action Doom 2 se nabídne v menu jako samostatný iWAD. Datadisk spustíte přetažením souboru ad2dow.WAD v Průzkumníku Windows na ZDoom.exe a v menu opět potvrdíte Action Doom 2.

Pro: Pestré lokace, znovuhratelnost, atmosféra, soundtrack

Proti: Obtížnost finálních levelů

+15