Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Kwoky

Kwoky

Jan Němec / 33 let / IT support a tester / Brno (ČR - kraj Jihomoravský)

Komentář

Přejít na komentáře

Z

  • PC 70
"Z" je sice "klasická'" realtime strategie, ale přitom se tolik liší od všech ostatních (netěží se tu ani nestaví budovy). Už jako malého špunta mě to v herně zaujalo. A až po mnoha a mnoha letech jsem se dostal k plné verzi a rozhodl se, že ji pokořím. A podařilo se.

"Z" je hra neskutečně akční, a to i přes to, že se postavičky a vozidla po herní ploše sotva plouží. Jak je to možné? Hra totiž vyžaduje opravdu velkou porci strategického myšlení a hlavně předvídavosti, protože stavba jednotek trvá dlouhé minuty. Mise začíná zběsilým sháněním volných tanků, děl a základen a je potřeba to zvládnout co nejlépe. Špatný začátek totiž může klidně znamenat neúspěch celé mise. A ani pak nemáte klid - je nutné rozhodnout, co se bude vyrábět, která místa bránit a opět svá rozhodnutí pečlivě zvážit. Jakmile totiž chcete výrobu změnit, ta původní se přeruší, což třeba po pěti minutách stavění tanku není nejlepší nápad. A mezitím se na vás valí jeden útok za druhým.

Singleplayerová kampaň je tak akorát dlouhá a s trochou šikovnosti se dají všechny mise dohrát na první pokus. Kromě poslední mise, která je skutečně vražedná. Bohužel jsou mise "všechny stejné". Sice se mění prostředí, rozložení základen a počet dostupných jednotek, ale stále se jede podle schématu - obsazení základen, postupné přetlačování se soupeřem (až zjistíte, že soupeř nic nemá), závěrečný útok. V každé mapě začínáte znevýhodněni (neboli "ve srabu") a úkolem je se z toho vyhrabat. Je to sice výzva, ale zábava už tolik ne.

Hodně zajímavým prvkem je pak náhoda. Když jede jeep proti tanku, tak má tank výrazně větší šanci na výhru v souboji, ale když řidič tanku vystrčí hlavu, tak ho může jeep zabít. Takže tank je nepoškozený a je možné ho hned obsadit vlastními jednotkami. To je věc, kterou jsem v žádné jiné strategii neviděl a je to zajímavé zpestření. Nikdy totiž předem nevíte, jak bitva dopadne.

Grafika a zvuky mě u téhle hry vůbec neodpuzovaly, a to ani přes pokročilý věk. Tahle hra prostě zestárla se ctí. Snad jednotlivé typy jednotek by mohly být víc odlišené, ale dá se to. A potěšily mě i renderované filmečky mezi misemi.
Multiplayer jsem nehrál, ale musí to být zajímavé. Hrál jsem Steam verzi.

Pro: Nový koncept strategie, zajímavé herní mapy, "náhodné" souboje, humor

Proti: Mise jsou "na jedno brdo", pěší jednotky vypadají všechny podobně, pathfinding

+18