Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Kwoky

Kwoky

Jan Němec / 33 let / IT support a tester / Brno (ČR - kraj Jihomoravský)

Komentář

Přejít na komentáře

Quantum Conundrum

  • PC 75
Quantum conundrum je krásná ukázka, jak se dá udělat super hra, která ale několika drobnostmi dokáže skoro zabít celý zážitek. Když jsem ji hrál před více než pěti lety, tak jsem s tím neměl nervy, skončil někde v polovině a napálil hře 60 %. Až v rámci Herní výzvy 2018 jsem zjistil, že tahle hra vyšla skoro přesně v den mé registrace na DH. Tak jsem si řekl, že se hecnu a dohraju ji. A navíc jsem si díky tomu vyzkoušel streamování na Twitchi.

Začalo to velmi dobře. Hra je totiž logická a vtipná, což mám rád. Graficky Quantum Conundrum sice neolsní, ale stylizace je zvládnutá pěkně. Levely se mi vesměs velmi líbily a přepínání dimenzí mi přešlo poměrně rychle do krve. A pak se to stalo a já pochopil, proč jsem to tehdy nedohrál. Kombinace tří faktorů dělá z téhle hry místy frustrující zážitek:

1. Zasekávání v objektech. Hledáte cestu, běháte, skáčete a najednou se dostanete na nějakou bednu nebo kabel nebo něco jiného, kde s vámi hra nepočítá. A tam se seknete a nejde se hnout. Vůbec. Takže musí nevyhnutelně následovat restart levelu, což je neskutečný opruz.

2. Platforming. Jakmile se dostanete do levelu, kde je potřeba skákat po nějakých objektech nebo plošinkách, je to porod. Fyzika hry je totiž nevypočitatelná a zatímco někdy se pohnete pomalu, jindy vaše postava vystřelí dopředu a samozřejmě přepadne, což znamená okamžitou smrt. A to taky není zábava.

3. Level design. Levely jsou skvělé. Ale některé ne. V levelech, kde je jen jedno řešení a vy na něj nepřijdete, tak se prostě kousnete a máte smůlu. Pak nezbývá než mrknout na walkthrough a to není cool. Neznamená to, že je hra těžká, to netvrdím. Obtížnost je tak akorát. Ale prostě občas je potřeba vymyslet něco nového, což může být problém.

Takže ve finále to probíhá tak, že se 10 minut dobře bavíte, pak se 5 minut bavíte přímo královsky a pak se stane jedna z těch tří věcí výše a člověk má chuť to vypnout. To je hrozná škoda, protože jinak je to dobré. Dimenze a objekty jsou zajímavé, délka hry je tak akorát, dobře jsem se bavil i u drobných vtípků a k zahození není ani zvuková stránka.

Doporučuji hrát zhruba v hodinových sekvencích.

Pro: Dobře vymyšlené levely, zábavné hlášky, zajímavé prostředí

Proti: Zasekávání v prostředí, nezvládnuté skákací pasáže, některé levely

+12