Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Kwoky

Kwoky

Jan Němec / 33 let / IT support a tester / Brno (ČR - kraj Jihomoravský)

Komentář

Přejít na komentáře

Doom

  • PC 80
Nový Doom je nářez! Je to moderní střílečka se všemi klady i zápory, které jsou s tím spojené. A jako celek to funguje a chutná velmi dobře.

Jako první mě zarazila velikost instalace, která je monumentální - skoro 80 GB. Vzhledem k tomu, že se hra prakticky celá stahuje z internetu, je to darda.

Po spuštění mě naštěstí čekalo milé překvapení. Doom vypadá moc pěkně, grafika je vážně lahůdková. A co víc, není ani moc náročná. Na mé GTX 680 jsem mohl jet všechno kromě textur na ultra a měl jsem po většinu hry 55-60 fps. Jen v misi "I am Vega" mi klesly fps na 25 (ne skokově, ale dlouhodobě), což bylo dost nepříjemné, ale naštěstí to trvalo jen asi 15 minut. Takže za optimalizaci mají ode mě autoři velkou pochvalu. Jen by ještě mohli odstranit postupné doskakování textur a detailů v modelech zbraní - to mě pořádně rušilo.

Příběh na mě zapůsobil pozitivně, a to hlavně proto, že je velmi jednoduchý. Hra příběh dávkuje přes krátké "rozhovory" s postavami, co vlastně nejsou postavy, protože v celé hře je jen jeden "normální" člověk, a to jste vy. Všichni ostatní jsou buď roboti, démoni nebo šáhlí lidi, z čehož plyne, že střílíte do všeho a do všech.

Ke střílení vám hra poskytne postupně arzenál, za který by se nemusela stydět ani armáda ve válce. Začínáte s pistolí a brokovnicí (s tou jsem se dost sžil a byla to jedna z mých oblíbených zbraní), později se propracujete i k lepším kouskům. Vrcholným vybavením je pak BFG, které je tady tak ultimátní, že mi skoro ulítla guma od spoďárů. Po celou hru na vás ve vlnách nabíhají příšeráci od malých "zombie", přes obratné impy, k velkým bestiím jako cacodemon nebo mancubus. Nepřátel je solidní škála a liší se útoky, výdrží i obratností, takže je potřeba trochu měnit svůj styl boje. Základem je ale držení prstu na spoušti.

Úplně mi nesedly některé prvky. Např. sbírání nábojů a životů z nepřátel dost omezuje v rozletu a hráč je neustále nucen měnit zbraně a hledat, ve které ještě náboje jsou a kde už došly. Tím plynulost akce trochu trpí. Také mě zarazila vysoká obtížnost, kdy jsem druhou půlku hry hrál na nejnižší a přesto jsem poměrně dost umíral. A nakonec "RPG systém", který se mi zdál zezačátku zcela zbytečný, na konci už mě tolik neštval. Není to zvládnuté špatně, ale klidně bych se bez nějakého "levelování" obešel. Secrety jsou v levelech velmi dobře ukryté, našel jsem za celou hru jen asi třetinu, a to jsem se občas dost snažil.

Pokud máte rádi násilí, krev, trhání končetin, křupání kostí a podobné radosti, užijete si Dooma dosytosti. Morbidní glory kills jsou kolikrát fakt brutální. Jen je možná škoda, že je musíte používat dost často (získávají se za ně životy), takže se později už okoukají a nemá to ten efekt.

Singleplayerovou kampaň jsem si užil, zejména druhá polovina je fakt nářez. A souboj se závěrečným bossem byl pro mě uspokojující jako už dlouho ne. Následující titulky jsou ty nejlepší, co jsem ve hrách kdy viděl. Jen kdyby ta zábavná část titulků netrvala dvě minuty a pak následuje 10 nebo možná víc minut jen textu. No, to je už jen takový detail.

Multiplayer je sice dobrý, ale tak nějak na půli cesty. Co jsem zkoušel, tak to sice byla zábava, ale nějak to nebylo ono. Možná to bylo tím, že plno hráčů má vysoké levely a byl jsem tak často mrtvý. Jen kvůli MP bych si Dooma určitě nepořizoval.

Dohráno za cca 10 hodin, hrál jsem bez DLC (jen základní hru).

Pro: Grafika a optimalizace, zajímaví nepřátelé a zbraně, boss fighty, rune challenges

Proti: Zbytečné levelování zbraní, doskakování textur, hra nutí do používání glory kills

+33