Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Forza Horizon 5

  • PC 75
Opět jsem využil nabízené slevy na Game Pass, už asi potřetí. Tentokrát ta sleva byla větší, než když jsem ji dostal ke grafice. Nechápu, ale cením si. Možná bych tedy Forzu hodnotil jinak kdyby to mou peněženku bolelo.

Nevím, jestli je fér hodnotit kvalitu Game Passu, bez kterého bych hru nespustil. Tak jenom zmíním, že má pořád ty samé bugy jako před rokem.

Jakmile jsem se však dostal do hry, veškeré rozčarování z neexistujícího pokroku launcheru se rozplynulo. Tedy, až na pár výjimek, kdy mi hra náhodně hlásí, že jsem offline, přestože to není pravda. Nestalo se mi ještě, že by mě odpojila během nějaké série závodů, ale i tak je to otravné.

Ony náhodné série závodů, nad jejichž výběrem nemáte žádnou kontrolu, dokáží být docela zábavné, ale samozřejmě jsou mnohem lepší, když se spolu s vámi účastní někdo, koho máte na voice chatu. Ten lze celkem snadno realizovat přes Game Bar ve Windows. Z počátku hraní se mi dařilo též komunikovat s ostatními hráči přímo ve hře, nyní jsou ale mikrofony všech nastaveny na mute, přestože jsem sám žádné nastavení neměnil.

Ono je ale celkově ovládání téhle hry trochu chaotické. Uživatelská rozhraní přizpůsobená na gamepad mi nikdy nevyhovovala.

Doteď se nedokážu vyznat ve všech těch sériích, šampionátech, soutěžích, atd. Prostě se prokousávám přes nepřehledná menu dokud mě to nepustí k autu nebo mapě.

Hudba je otřesná, navíc údajně hrubě zcenzurovaná. V nastavení jsem ji vypnul, stejně ji člověk nepotřebuje když mu hrají motory superaut a ambience prostředí. Hlasitost mluveného slova jsem stáhl na úplné minimum, nechci rozumět tomu, co říkají postavy. Nemá to žádnou hodnotu. Nejradši bych dabing přepnul do nějakého zajímavého jazyka, třeba arabštiny, ale zatím jsem nezjistil jak toho docílit právě jen pro dabing.

Ale k samotnému závodění. To je naprosto skvělé a je to samozřejmě ten důvod, proč hru několikrát týdně spouštím. Ovládání aut je zábavné, a stane se ještě zábavnější, když upravíte jejich jízdní vlastnosti. Nelíbí se mi, že ve hře existují jen dva způsoby tuningu - způsob absolutní kontroly nad všemi parametry, kterým nerozumím, a způsob aplikace schémat vytvořených jinými hráči, které nelze nijak upravit. Volím tedy druhou variantu, protože obzvlášť výkonnostní vylepšení jsou naprosto vitální, pokud chcete mít alespoň minimální šanci nedojet poslední.

To se mi teda zatím v online závodech nedaří. Celkem stabilně se pohybuju mezi předposledním místem a DNF. Možná kvůli mému skandování "DNF gang" na konci každého závodu jsem teď na permanent mute.

Online závody nejsou podle mě moc dobře vyvážené. Rozdíly v levelech hráčů jsou ve stovkách, a velmi často se mi stává, že nemám auto vhodné na daný závod, přestože jich mám desítky. Základní filtrování tady určitě chybí, alespoň ta možnost vybrat typ závodu, nebo hledat jen ty, které mě nechají vybrat auto, které mám.

Závody s AI jsou zábavné trochu jiným způsobem než ty s živými hráči. Hra totiž během závodu upravuje polohu protivníků dle vaší zvolené obtížnosti. Znamená to tedy, že když všem s celkem jasným náskokem ujedete, rychle vás zase dojedou, aby závod neztrácel na napětí. Chápu, že se to mnohým nelíbí, ale já mám rád, když hra upravuje zážitek na míru mým schopnostem. 

Moje nejoblíbenější auto je zatím Dodge Viper. Před modifikací neovladatelný. Po ní jsem absolutní drift king :)

Závodní hry mi nikdy nešly a proto mě nikdy dlouho nebavily. Výjimka bylo Dirt Rally, ke kterému se možná zase vrátím. A Flatout, jehož kouzlo a lehkost se ještě nepodařilo ani zdaleka napodobit žádnému nástupci. Hrál jsem je všechny. U Forzy ale asi strávím času víc, protože je to ideální hra právě na občasné zapnutí na několik hodin.

Hru hraju s Xbox ovladačem, zřejmě tím nejaktuálnějším. Nebyly s ním vůbec žádné potíže, zapojil jsem adaptér do PC, spároval s ovladačem a ve hře ihned fungoval. Dokonce i když během hraní vypadne spojení tak se potom bez restartu hry znovu připojí a funguje. To mi na PC připadá jako docela scifi, ale gamepad jsem v ruce nedržel už hodně dlouho. Cením si i toho, že hra zobrazuje klávesy/tlačítka podle toho, jakou periferií hru zrovna ovládám. Není to však konzistentní, a zjistil jsem, že když vylezu z Game Baru pomocí klávesnice (což musím, protože navigovat v tom ovladačem je utrpení) tak se mi ve hře zobrazují klávesy z klávesnice, dokud nevlezu do Game Baru ovladačem a hned z něj nevylezu. Chtělo by to mít možnost někde permanentně nastavit jaká tlačítka se budou zobrazovat. Z druhé ruky můžu taky říct, že Playstation ovladač takhle snadno nefunguje.

Grafika hry je dostačující, ale nemyslím to jako výtku. Neměl jsem potřebu zasahovat do nastavení automaticky přizpůsobeného mému HW. Dým nevypadá dobře, vše ostatní ano. Přijde mi, že v těch rychlostech na tom ani tak nezáleží. Obecně jsem víc a víc přesvědčen, že herní grafiky dosáhla dostatečné kvality někdy před 5-10 lety, a všechno potom byla vlastně zbytečnost :)

Nejsem si ještě jistý, jestli si hru po třech měsících koupím, ale myslím si, že mě čekají ještě minimálně desítky hodin spokojeného závodění.

Pro: žádné významné bugy, skvělý pocit z rychlé jízdy, velký výběr aut hned od začátku

Proti: velmi basic online závodění, hudba, "příběh"

+11 +12 −1